باسپاس ازاعتماد والدين محترم از انتخاب"مهدكودك نوراميد" به عنوان خانه دوم كودك خود، سه مرحله عمده در جذب كودك عزيزمان در نظرگرفته شده است .

مرحله اول: مرحله توليد احساس امنيت؛ كه فقط برعهده مسئولين مهدكودك نوراميداست.

مرحله دوم: مرحله بازي وانمود؛ كه همكاري مشترك بين والدين كودك و مسئولين مهدكودك نوراميد است .

مرحله سوم: مرحله سازگاري؛ كه اولياي عزيز با فراهم آوردن محيطي آرام جدايي كودك را ازخود هدف مندتر و آسان تر خواهد ساخت .گفتني است ما

9 روش برای آسان ترکردن اولین جدایی پيشنهاد مي كنيم:

لازم به ذكر است

 • هنگام رفتن به مهدکودک شتاب نداشته باشید و آرامش خود را صبح ها حفظ کنید.

 • به کودک توضیح دهید در صورتی که بخواهید به توالت برود یا گرسنه و تشنه شود باید به چه کسی مراجعه کند.

با کمی برنامه ریزی و اطمینان توأم با عشق به افراد مراقب، کودک شما همیشه در جمع دوستان و خانواده لبخند بر لب خواهد داشت. برای این کار، از راهنمایی هاي زيراستفاده کنید:

1 - آرامش خود را بازیابید

اضطراب جدایی طبیعی است و اتفاق ناخوشایندی نیست که شما باعث و بانی آن باشید.

2 - جدایی هایی کوتاه مدت را تمرین کنید

کودک شما اضطراب جدایی را لحظه ای که شما از دیدرس او خارج می شوید، تجربه می کند، حتی اگر فقط برای یک فنجان چای به آشپزخانه رفته باشید. هنگامی که او شروع به خزیدن یا چهار دست و پا راه رفتن می کند و دست و پا می زند، قبل از اینکه او را بغل کنید یا سراسیمه پیش او برگردید، یک یا دو دقیقه صبر کنید. اگر شما مجبور به رفتن به منطقۀ دیگری از خانه شدید، به او بگویید که بر می گردید. اگر او گریه کرد، به جای اینکه با عجله پیش او برگردید، از همان جا او را صدا کنید یا با او حرف بزنید.

3 - کودک خود را از اوایل تولد به جمع دوستان و خانواده عادت دهید

گالاگر می گوید: «بچه ها طی تمامی مراحل رشد باید با مردم سرو کار داشته باشند و معاشرت کنند.» اگر فرزند شما در بغل شخص دیگری ناآرامی می کند ، سریع واکنش نشان ندهید و او را از آغوش بیرون نکشید.

4 - برای زمان خواب آماده باشید

اضطراب جدایی در این زمان بسیار بالاست، بنابراین هنگام خواب شب کنار وی بنشینید، او را آرام، و برای خواب آماده کنید، به او بگویید که دوستش دارید و جای دوری نمی روید و همه چیز رو به راه است.

5 - همیشه بعد از زمان چرت زدن و تغذیۀ کودک وی را ترک کنید

زمانی که کودکان خسته، گرسنه یا بیمار هستند، جدایی از شما به احتمال زیاد به آنها سخت تر می گذرد. در صورت امکان، سعی کنید وی را در این شرایط ترک نکنید.

6 - حقۀ حواس پرت کردن را به کار گیرید

از پرستار، خواهر یا دوستتان بخواهید درست قبل از بیرون رفتن شما از در حواس کودکتان را پرت کنند.

7 - حواستان به واکنش خود نیز باشد

می دانیم که بسیار سخت است، اما سعی کنید از پاسخ به عکس العمل کودک در این زمان خودداری کنید و طوری رفتار نکنید که انگار فاجعه ی روی داده است. اگر هر بار که شما آمادۀ ترک کردن خانه می شوید با ترس و لرز رفتار کنید، کودک شما نیز وحشت زده و دست پاچه خواهد شد.

8 - چند دقیقه با وی وقت صرف کنید

قبل از ترک کردن کودک در مهد کودک یا همراه پرستار در خانه، زمان کمی را به بازی کردن و وقت گذراندن با وی اختصاص دهید. سپس به او بگوئید که شما به زودی بر خواهید گشت. این گفته یا نشان دادن علاقه به وی برایش قوت قلب است.

البته اين كار را مي توانيد با بازي در زماني كه در منزل هستيد انجام دهيد در واقع اين مرحله بسته به سن كودك ويا به نوع شخصيت او دارد مثلا اگر نوع شخصيتش متفكر است با او مسابقه خنده بگذاريد.

در وقتي كه در مهد هستيد نيازي به اين مرحله نداريد

9 - نگران نباشید

بعد از اینکه شما وی را ترک کردید، آبشار اشک های وی خشک خواهد شد. اشک او برای این است که شما را از رفتن منصرف کند و مدت کوتاهی پس از رفتن شما این رفتار پایان خواهد گرفت. بنابراین، هر چقدر اشک او برای شما استرس زا باشد، مطمئن باشید که او به زودی آرام خواهد شد.

دقت داشته باشيد

 • شرایط خنثی و معمولی در غیاب کودک درخانه ایجاد کنید به این ترتیب که کودک احساس نکند که در نبود او وقایع جالب و دیدنی در خانه اتفاق می افتد.

 • اجازه دهید کودک یک شی یا چیزی از خانه را که به او دلگرمی می دهد با خود به مهدکودک ببرد.

 • سعی کنید بازي های مهدکودک را در خانه کمتر انجام دهید تا تفاوت و تنوع محیط مهدکودک و خانه حفظ شود و کودک به رفتن به مهدکودک رغبت داشته باشد اما اگر خود کودک مایل به تکرار بازی های مهدکودک باشد نباید مانع او بشوید.

 • از مهدکودک در حضور کودک حتی با ایما و اشاره انتقاد نکنید.