تصور کنید یک کلاس ورزشی پر از دوچرخه های اسپینینگ که ورزشکاران بر روی ﺁنها به شدت در حال پدال زدن هستند. رقص نور و موزیک، کاملا فضای سالن را پر کرده و مربی روی دوچرخه، بوسیله یک ﻫِدﺳِت در حال راهنمایی ورزشکاران می باشد. ورزشکاران ﺁنقدر پدال می زنند تا خیس عرق شوند. اسپینینگ یک ورزش جدید است که ورزشکاران بصورت گروهی در ﺁن شرکت کرده و بطور معمول بین ۳۰ الی ۷۵ دقیقه بطول می انجامد. کلاس ها، بوسیله مربی ورزشی در مراحل مختلف ﺁن هدایت و رهبری می شود، از گرم کردن گرفته تا مراحل سخت و در پایان خنک کردن


شدت ورزش در اسپینینگ متاثر از عوامل زیر است :
ﺁهنگ و تعداد پدال زدن.
مقاومت پدال در برابر فشار ورزشکار که قابل تنظیم می باشد.
با توجه به موقعیت قرارگیری ورزشکار، که بصورت نشسته یا ایستاده بر روی دوچرخه قرار گیرد.
اسپینینگ ‏( spinning ‏) یک ورزش مفید برای بهبود وضعیت قلبی - عروقی و کاهش چربی های موضعی می باشد. در اینجا بیان می کنیم که چگونه این ورزش برای سلامتی بدن مفید است :
اسپینینگ پاها را قوی می کند: استفاده از دوچرخه، بدون تحمل فشار خاصی، سبب تقویت ماهیچه های پا و عضلات ران، باسن و تاندون ها می شود . اگر به دنبال پاهای قوی هستید، اسپینینگ بهترین راه حل است.
اسپینینگ سبب بهبود چربی سوزی می گردد: سوختن چربی ها زمانی اتفاق می افتد که ضربان قلب به ۶۵ الی ۷۵ درصد از حداکثر ممکن برسد. شما می توانید تعداد ضربان قلب خود را بصورت دستی و یا با استفاده از مانیتور موجود در دوچرخه های کلاس ورزش اندازه گیری نمایید. با اندازه گیری صحیح ضربان قلب، از دوچرخه می توان برای کاهش چاقی های موضعی و در نتیجه کاهش وزن بهره برد. بر روی دوچرخه های اسپینینگ به راحتی می توانید با حفظ شرایط، به ۲۰ دقیقه لازم جهت بهبود چربی سوزی برسید.
اسپینینگ باعث بهبود عملکرد قلبی - عروقی می گردد: قلب و ﺷُش، سیستم قلبی - عروقی را تشکیل می دهند و اسپینینگ عملکرد ﺁنها را ارتقاﺀ می دهد. این به معنای بهبود گردش خون، و در نتیجه اکسیژن رسانی مطلوبتر به بافت های بدن می باشد. سطح تناسب اندام شما وابسته به عملکرد سیستم قلبی- عروقی است . همزمان با افزایش زمان تمرین با دوچرخه، سیستم قلبی - عروقی و سطح تناسب اندام بهبود می یابند.
اسپینینگ یک ورزش برای تحمل وزن ‏(بار ‏) نیست پس خطر ﺁسیب دیدگی در ﺁن کاهش می یابد: مزیت دیگر دوچرخه این است که یک ورزش عدم تحمل وزن محسوب می گردد. بدین معنی که مثلا در زمان دویدن، بدن در مقابل صدمات محافظت نمی شود. “ نشستن فعال” در اسپینینگ سبب کاهش فشار بر روی مفاصل شده و خطر ﺁسیب دیدگی را تا حد زیادی کاهش می دهد.