سوزن های کوچکی که افراد مبتلا به چاقی و عدم تناسب اندام را امیدوار کرده است

هیچ چیزی به اندازه چاقی موجب آزردگی فرد نمی‌شود؛ تا جایی که برای رفع آن دست به دامن هر روش و توصیه‌ای از جمله قرص‌های لاغری تا دستگاه‌های مختلف شده‌اند. اما آنچه امروز در دل آنها نور امیدی ایجاد کرده، لاغری با استفاده از سوزن‌های کوچکی است که البته بسیار نازک هستند و برای درمان های مختلف و تسکین درد در قسمتهایی از بدن فرو می روند.

البته نه فقط آلرژی، آرتروز، میگرن، درد دست و شانه و گردن، بیماریهای زنان، مشکلات روانی و غیره، بلکه آنچه امروز بیش از هر چیز توجه افراد را به این روش درمانی جلب می کند، تاثیرات آن در رفع چاقی است که البته این مسئله نیز مانند بسیاری از موارد مورد نزاع پزشکان طب سنتی و مدرن قرار گرفته است. به گفته متخصصان و کارشناسان طب سوزنی در این شیوه، درمانگر با استفاده از سوزن هایی به کاهش سایز و لاغر شدن برخی از اندام‌ها مانند شکم و پهلو‌ها،سینه ها و سایر قسمتها می‌پردازد؛ به گونه ای که با تحریک اندام مورد نظر به کلاژن‌سازی‌، جمع شدن، رفع سلولیت و کاهش سایز آن قسمت کمک می‌کند و بیمار پس از گذراندن دوره درمانی خود می‌تواند شاهد کاهش وزن و کاهش و افزایش سایز در موضع مورد نظر باشد.  

طب سوزنی ۷۰ درصد از اشتهای کاذب فرد را از بین می‌برد و موجب کنترل ریزه خواری ها و درمان چاقی عمومی و موضعی می شود.

طب سوزنی اشتهای فرد را کم می کند و ۷۰ تا درصد اشتهای کاذب وی را از بین می برد و همین امر باعث کاهش وزنش نیز می شود. طب سوزنی سوخت و ساز بدن و تجمع چربی ها در قسمتهای بدن را تنظیم می کند و به همین دلیل فرد ضمن کاهش وزن، دچار سستی و ضعف بر خلاف بعضی از رژیمهای غذایی نمی شود؛ در صورتی که این کار توسط متخصص مربوطه انجام گیرد هیچ عوارضی از جمله ریزش مو ،آسیب رسیدن به ارگانهای بدن و غیره برای فرد ندارد، همچنین این روش درمانی چاقی های موضعی را نیز از بین می‌برد که یکی از موارد شایع در جامعه ی ما می باشد .

البته قابل توجه است که درمان با طب سوزنی و روش امبدینگ در ابتدا باعث کاهش سایز موضعی بیشتر و به مرور کاهش وزن بدن را در پی دارد. زیرا بیشتر چاقی ها برای تجمع چربی در بدن است که این چربی ها وزن کمتری نسبت به ماهیچه دارند و بعضی از مردم اینها را با هم یکی می دانند.

در درمان با طب سوزنی تعداد جلسات و دوره مورد نیاز برای لاغری بستگی به نوع، مدت و میزان چاقی دارد،که معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ جلسه حداقل دوره زمانی مورد نیاز برای از بین رفتن چاقی در فرد است و پس از ثابت شدن حالت بی‌اشتهایی، جلسات به مرور در فواصل زمانی بیشتر برگزار می شود.

البته در افراد مختلف این جلسات کمتر و یا بیشتر خواهد بود، شرایط سنی و شرح اعلام وضعیت استفاده فرد از سایر روشهای لاغری دیگر نیز مهم است که در مشاوره حضوری می توان نتیجه ی بهتری را در مورد تعداد جلسات درمان مشخص کرد.

تاثیر طب سوزنی در لاغری افراد به هیچ وجه به دلیل اثرات القایی در فرد نیست، اثرات بی اشتهایی ناشی از طب سوزنی از یک تا سه سال و شاید بیشتر که بستگی به تغییر سبک زندگی دارد، در فرد باقی می ماند و پس از پایان دوره به هیچ وجه اشتهای فرد به غذا خوردن بلافاصله بر نمی گردد. در حالی که در روش رژیم درمانی ،فرد پس از قطع کردن رژیم غذایی، اشتهای دو برابری برای غذا خوردن دارد و همین امر باعث بازگشت چاقی می شود و اگر تکرار شود باعث سلولیت و سفت شدن چربی های بدن و اینکه به راحتی دیگر فرد با این رژیم ها و سایر روشها به لاغری ماندگار نمی رسد.

کاهش سایز یا کاهش وزن با طب سوزنی ؟ یا هر دو؟

 طب سوزنی می تواند با افزایش التهاب در بدن سبب افزایش سوخت چربی ,کاهش وزن و سایز گردد. کاهش وزن بدست آمده تاثیر بسیار خوبی روی دردهای اندام تحتانی، کمر و برخی از بیماریهای هورمونی (PCO ) می گذارد. اخیرا چربی های اضافی  شکمی را به عنوان یک کانون تولید هورمون در نظر می گیرند. این چربی ها  در خانم های جوان می تواند سبب بیماریهای متعددی گردد که ممکن است به صورت بی نظمی عادت ماهانه یا نا باروری بروز کند. در بیماران سنین بالاتر، دیابت بیشتر شیوع پیدا می کند. کاهش وزن می تواند تاثیر بسیار خوبی روی این نوع بیماریها داشته باشد. در این نوع  بیماریها، کاهش وزن بسیار مهمتر از کاهش سایز است.

دیدگاه متداول: کاهش سایز شاید فقط دلیل زیبایی داشته باشد ولی چنین نیست. مطالعات نشان داده است که افزایش سایز شکمی اثر مستقیمی روی افزایش درصد بروز بیماریهای قلبی عروقی ,دیابت نوع دو و سندروم متابولیک و بیماریهای متعدد دیگری دارد. کاهش سایز  در کنار اثر مثبتی که روی روان بیمار می گذارد، می تواند سبب جلوگیری از بروز زود هنگام بیماریهای فوق گردد.

آیا گرفتن رژیم غذایی در کنار طب سوزنی خوب است؟ پس دیگر چرا طب سوزنی کنم؟

این سوالی است که غالبا در ذهن مطرح می شود، که چرا همراه طب سوزنی  باید رژیم بگیرم؟ نکته مهم اینجاست که طب سوزنی سوخت بدن شما را بالا می برد، در نتیجه سبب کاهش وزن به دلیل افزایش سوخت می گردد. حال اگر شما دائما با افزایش خوراک مقدار ورودی غذا را افزایش دهید، این غذا جایگزین وزن کم شده میگردد  و وزن با سرعت کمتر کاهش می یابد چون هر چند که سوخت بدن افزایش یافته ولی ورودی غذا کاهش نیافته است. حالا اگر با طب سوزنی وزن کم شود و با کنترل غذا، شما وزن را دوباره جایگزین نکنید، با سرعتی دو برابر یک شخص عادی می توانید وزن کم کنید.

مضرات چاقی

در بین بیماریهای قابل پیشگیری، مرگ ناشی از چاقی مفرط، بعد از مرگ ناشی از دخانیات رتبه دوم رادارد. در مجموع طول عمر افراد چاق در مقایسه با افراد غیر چاق بطور متوسط ۵/۱۰ سال کمتر است.

معیار تناسب وزن چسیت؟

در واقع هر وزن غیر مناسب و غیر ایده آل را اضافه وزن و یا چاقی می گوئیم. برای اندازه گیری وزن مناسب ار فرموا BMI استفاده میگردد

.( Body Mass Index) BMIیا حجم توده بدن مساوی است با وزن ( به کیلو گرم) تقسیم بر مجذور  قد( به متر)BMI = وزن به کیلوگرم / مجذور قد ( به متر).

اگر وزن بالای خود را کاهش ندهیم چه بیماریهایی در انتظار ما است؟

شیوع بیماریهای همراه مثلا آسم در۲۵% افراد چاق،  پرفشاری خون در بیش از ۳۰% افراد، بالا بودن قند خون در ۲۰% افراد به دنبال عدم تحمل گلوکز، بازگشت محتویات معده به مری (رفلاکس) در۳۰- ۲۰ درصد افراد، اختلالات هورمونی در خانمها، کبد چرب، فشار خون بالا و افزایش چربی خون که عوامل خطر برای ابتلا به بیماریهای قلبی میباشند، کاهش اعتماد به نفس این بیماران و نارضایتی از وضعیت ظاهر خود عواملی هستند که لزوم درمان اصولی را در این افراد نشان می دهد.

طب سوزنی چگونه سبب کاهش وزن می شود؟

طب سوزنی با کاهش اشتها و افزایش احساس سیری(تاثیر روی مرکز هیپوتلاموس مغز), بهبود حرکت روده ها وکاهش یبوست, ایجاد آرامش ذهنی( تا ثیرات ضد اضطرابی) هورمونهای ترشح شده در هنگام اضطراب ونگرانی چاق کننده می باشند و بهبود خواب سبب کاهش وزن می گردد.

آیا در کاهش وزن با طب سوزنی رعایت رژیم غذایی الزامی است؟

خیر ، در مواردی که  بیمار قادر به رعایت رژیم غذایی نباشد طب سوزنی می تواند به تنهایی موثر باشد  ولی با سرعت کمتر.

چه مدت طول می کشد تا وزن و سایز کاهش یابد؟

معمولا در بیشتر افراد، در هفته  اول یا دوم درمان, کاهش وزن و سایز آغاز می شود.

آیا می توان سایز را به صورت موضعی با طب سوزنی کاهش داد؟

بله همان طور که در این مقاله گفته شده، می توان سایز قسمتهای مختلف بدن را با طب سوزنی کاهش داد و بسته به نوع چاقی متفاوت می باشد.

طب سوزنی در درمان چاقی برای چه کسانی مناسب است؟

  •  افراد با چاقی ساده
  • افراد مبتلا به درد کمر یا زانو که نمیتوانند ورزش کنند و باید وزن خود را کم کنند.
  • بیماران دیابتی با وزن بالا
  • بیماران چاقی که اخیرا فشار خون بالا داشته اند
  • همه کسانی که کاهش وزن می تواند علاوه بر بهبود زیبایی ظاهری در درمان مسائل پزشکی آنها نیز کمک کننده باشد.