می خواهید عینک تان واقعا به صورت تان بیاید؟ عینک مناسب می تواند دید و زیبایی صورت شما را دوچندان کند. در اینجا به شما می گوییم که عینک های ساده و رنگی چقدر می توانند خوب و موثر باشد.

وقتی می خواهید یک فریم خوب و مناسب را انتخاب کنید باید 3 نکته را مدنظر داشته باشید. اندازه، عملکرد و مد.

اندازه:

فریم (قاب) عینک نباید از روی بینی سر بخورد و دسته های عینک باید راحت باشد، طوری که گوش را اذیت نکند.

عملکرد اندازه:

قاب عینک باید همان چیزی باشد که پزشک تجویز می کند، می توانید از چشم پزشک خود راهنمایی بگیرید.

مد:

اگر به مد زیاد اهمیت می دهید، با یک فرد متخصص که از آخرین مدل ها اطلاع دارد، صحبت کنید و از او بخواهید مدل های جدید را به شما معرفی کند. فریم های پلاستیکی اخیرا مد شده است. این فریم ها هم نرم تر هستند و هم جوان پسند و بیشتر از فریم های فلزی برای نوجوانان و جوانان مناسب اند، اما سبک بودن و بدون رنگ بودن فریم های فلزی همیشه جزو مزیت آنها بوده و به همین دلیل هنوز انتخاب اول بسیاری از افراد است. به عنوان یک پیشنهاد کلی به شما توصیه می کنیم همیشه فریم یا قابی را انتخاب کنید که با فرم صورت تان تضاد داشته باشد.

به رنگ موها نیز توجه کنید:

وقتی می خواهید قاب عینک انتخاب کنید، رنگ موها نیز مهم هستند و باید به آنها توجه کنید:

موی بور:

کارشناسان معتقدند، افرادی که موهای بور دارند، بهتر است از فریم هایی استفاده کنند که رنگ قهوه ای یا سبز تیره داشته باشد. اگر به رنگ مشکی علاقه دارید، فریمی انتخاب کنید که براق باشد، زیرا مشکی مات کمی خشن به نظر می رسد. می توانید فریم هایی با رنگ های بنفش، آبی و سبز را نیز امتحان کنید.

موی قهوه ای:

اگر موهای شما قهوه ای است، قاب خرمایی بهترین انتخاب است. می توانید از قهوه ای تیره یا شرابی استفاده کنید، انتخاب این رنگ ها سلیقه ای است. قاب طلایی نیز انتخاب مناسبی است. قاب قرمز نیز با موهای شما هماهنگی دارد، البته به شرطی که قرمز خیلی تندی نباشد.

موی قرمز:

با این رنگ موها، نباید از خرید قابی که بافت آن مثل پوست لاک پشت است، صرف نظر کنید. البته مراقب باشید که توناژ زرد نداشته باشد. قهوه ای شکلاتی و فیلی نیز انتخاب های خوبی هستند.

موی مشکی:

کارشناسان برای این موها فریم مشکی مات یا قابی با بافت پوست لاک پشت را پیشنهاد می کنند. اگر می خواهید کمی متفاوت باشید، سراغ رنگ های مات و تیره بروید و یا از رنگ های متضاد هم مثل سفید و سیاه استفاده کنید.

موی جو گندمی:

رنگ شرابی و آبی بهترین انتخاب برای شماست. مراقب باشید هیچ وقت فریمی را انتخاب نکنید که رنگ نقره ای دارد و بافت آن شبیه بافت لاک پشت است.

چه قدر پول برای عینک بدهیم؟

اگر جزو افرادی هستید که همیشه عینک می زنید، پس می دانید که برای خرید عینک باید پول هزینه کرده و یک عینک خوب و با کیفیت بخرید. زیرا عینک های بی کیفیت برای استفاده دائمی اصلا مناسب نیستند. اما اگر فقط برای مطالعه یا رانندگی عینک می زنید، می توانید پول کمتری صرف خرید آن کنید. هنگام خرید عینک طبی باید مراقب باشید که حتما لنزی را انتخاب کنید که پزشک برای شما تجویز کرده، زیرا اگر لنزها مناسب چشمان شما نباشند با مشکلاتی مثل تاری دید و سردرد مواجه می شوید. اگر می خواهید پول خود را پس انداز کرده و پول کمتری خرج کنید، حتما هنگام تعویض عینک و یا خرید عینک نو نزد چشم پزشک تان بروید و دوباره شماره چشمان خود را اندازه گیری کنید. بد نیست بدانید کیفیت عینک ربطی به گران قیمت بودن آن ندارد. گاهی برخی عینک ها با وجود این که قیمت پایینی دارند، بسیار با کیفیت و خوب هستند. تمامی اپتومتریست ها و چشم پزشکان از استانداردهای یک عینک خوب مطلع هستند و می توانید از آنها راهنمایی بخواهید. آماده کردن عینک برای استفاده مسأله زمانبری نیست. کافی است لنز مناسب را انتخاب کنید تا ظرف یک ساعت داخل فریم قرار داده شود، اما برخی لنزها مثل لنزهای پیش رونده به یک هفته یا بیشتر زمان نیاز دارند تا آماده شوند.

لنزهای پیش رونده، لنزهایی هستند که پیچیدگی کمتری دارند و برای این که روی نقطه مورد نظر خود متمرکز شوید، لازم نیست سر خود را زیاد حرکت دهید. وقتی می خواهید عینکی با این لنزها بخرید، کمی قیمت آن بیشتر می شود. زیرا در این لنزها، از مرکز به پایین شماره لنز بیشتر می شود و باید تغییراتی در لنز (بنا به فواصل مختلف) ایجاد شود و سطح لنز بر اساس نمره چشم فرد ساخته شود. این لنزها دید شما را تا حد امکان به دید طبیعی نزدیک می کند. در حالی که پیچیدگی و انحنای آنها کمتر است و لازم نیست برای مشاهده نقطه مورد نظر، سر خود را زیاد حرکت بدهید.

در ساخت این لنزها باید از تکنولوژی های جدید استفاده کرد که مختص و مطابق چشمان شما ساخته می شود. شما باید سر خود را با این لنز هماهنگ کنید تا بهتر و واضح تر ببینید. قیمت لنزها روی خرید عینک اثر می گذارد و تأثیر مستقیمی روی قیمت دارد. ممکن است نوع لنز یک هزینه اضافی برای شما در برداشته باشد که باید آن را به قیمت فریم عینک اضافه کنید.


اطلاعات اضافه در مورد عینک

فیلترهای اشعه UV که از چشمان در برابر آسیب دیدگی محافظت می کنند نیز قیمت های متفاوتی دارند و از 15 هزار تومان شروع می شود. این فیلترها، از آب آوردن چشم و ابتلا به سرطان چشم جلوگیری می کنند. برخی متخصصین با استفاده از تکنولوژی پیشرفته پوشش هایی اختراع کردند که خاصیت ضدانعکاس دارد و با قرار دادن آن روی عینک از روشنایی صفحه مانیتور کامپیوتر کم می کند که بستگی به نوع پوشش و تعداد ورقه ها قیمت آنها از 80 هزار تومان شروع و تا 150 هزار تومان نیز هست. اگر بخواهید لنزهای نازک تر و روشن تر انتخاب کنید، سراغ لنزهای پلاستیکی ایندکس بروید. وقتی از این لنزها نور عبور می کند، بیشتر تجزیه شده و تصویر شفاف تری خواهید داشت.

امروزه بهترین فریم های عینک از تیتانیوم مقاوم و روشن ساخته شده است. ابتدا با پزشک خود مشورت کنید و بعد برای خرید این فریم ها اقدام کنید. در ضمن بخاطر داشته باشید که فریم خود را از موادی انتخاب کنید که مدل آنها قدیمی و کهنه نشده باشد، زیرا اگر در بازار موجود نباشد، در صورتی که عینک تان با مشکلی مواجه شود، نمی توانید قطعات آن را پیدا کنید.

فریم ایده آل شما چیست؟

صورت بیضی:

این شکل از صورت با هر فریمی هماهنگ می شود و شما انتخاب های زیادی خواهید داشت. البته به خاطر داشته باشید که فریم های گرد به این فرم صورت نمی آید و با صورت ناهماهنگی دارد. اگر می خواهید صورت تان جوان تر به نظر بیاید، فریمی را انتخاب کنید که گوشه های بیرونی و بالای آن پهن تر باشد.

صورت قلبی:

عینک های خلبانی برای این صورت ها مناسب هستند. می توانید عینک های بدون فریم یا عینک هایی را که قاب نازکی دارند نیز امتحان کنید. عینک هایی که گوشه های بالایی آن کوچک است هم برای این صورت ها مناسب است.

صورت چارگوش:

از فریم های بیضی استفاده کنید، این فریم ها توجه را از سمت خط آرواره منحرف کرده و باعث می شود تا صورت مهربان تر و ملایم تر به نظر برسد. فریم این عینک باید پهن تر از پهن ترین بخش صورت شما باشد.

صورت گرد:

از فریم های زاویه دار و گوشه دار استفاده کنید. عینک هایی را که گوشه های بالایی آنها پهن تر است، انتخاب کنید. به فلز نیز توجه کنید. در ضمن فریمی را انتخاب کنید که راحت روی گونه ها قرار بگیرند و به گونه ها فشار نیاورند.

صورت مستطیلی و دراز:

فریم های مربع و چارگوش بهترین انتخاب برای این صورت ها هستند. انتخاب دیگر برای این صورت ها فریم هایی است که عرض بیشتری دارند، زیرا صورت را کوچک تر نشان داده و تعادلی در شکل صورت ایجاد می کند. فریم هایی که خطوط افقی برجسته ای دارند نیز روی این صورت ها می نشیند.

منبع : برترین ها