در طول تاریخ انسان همیشه به دنبال راه هایی برای ایجاد امنیت و آرامش بوده و سعی کرده است تا با اقداماتی از حریم خانه و منزل خود حفاظت کند.

به گزارش جی پلاس، تولید درب های ضدسرقت یکی از اقدامات حفاظتی در خانه و محل کار است که می خواهیم به بررسی آن بپردازیم و ببینیم که درب های ضدسرقت چه کارایی و ویژگی هایی دارند.

درب ضد سرقت چیست؟

درب ضدسرقت به دلیل ساختاری که داراست نسبت به درب های معمولی مقاوم تر و دارای امنیت بسیار بالاتری است. درب ضدسرقت از نظر ساختار کلی، قفل، لولا و جنس با درب های معمولی متفاوت است. قفل ها در درب ضدسرقت بسیار تقویت شده اند و تقریبا در صورت قفل شدن غیر قابل باز کردن هستند. درب های ضد سرقت علاوه بر این که امنیت خانه را در برابر سرقت تامین می کنند باید ویژگی های دیگری از قبیل آتش پاد بودن، عایقی برای گرما و سرما، رطوبت و صدا نیز باشند.

اجزای درب های ضد سرقت

درب ضدسرقت ممکن است به انواع مختلف قفل های ضدسرقت مجهز شده باشد. هر یک از این قفل ها دارای میزان امنیت های متفاوتی هستند. مهم ترین و اصلی ترین اجزا در درب ضد سرقت، قفل ها هستند. بنابراین هنگام خرید درب ضدسرقت حتما به قفل آن توجه کنید. علاوه بر این لولا در اکثر درب های ضدسرقت از خارج و یا از هر دو طرف پنهان است و این امر مانع از باز شدن درب به وسیله اهرم کردن لولا می شود. درب ضد سرقت معمولا از لایه های مختلف تشکیل شده است. جنس لایه داخلی آنها معمولا از جنس فولاد است که با یک لایه از جنس های مختلف مانند ام دی اف، اچ دی اف، فلز، شیشه و غیره روکش شده است. فضای خالی موجود در درب ضدسرقت نیز غالبا به وسیله پشم سنگ پر می شود که این امر باعث می شود درب ضدسرقت عایق صدا و حرارت نیز باشد.

درب های ضدسرقت می بایست به تناسب محل مورد استفاده با ویژگی های متفاوت انتخاب شوند برای مثال می توان از درب های ساده فلزی که از دولایه ورق سخت به ضخامت یک میلیمتر در دو طرف درب و یک لایه عایق صدا و دما به عنوان لایه میانی در آپارتمان هایی که امکان ایجاد سر و صدا توسط سارقین به منظور تخریب درب امکان پذیر نیست استفاده کرد.

Description: http://www.chidaneh.com/sites/all/modules/copyprevention/transparent.gifاما در مکان هایی مانند کارخانجات و کارگاه های خارج از شهر که سارقین امکان تخریب در را به راحتی دارند باید از درب های ضدسرقت با ویژگی های خاص استفاده کرد تا امکان نفوذ سارقین پس از برش و تخریب لایه های سطحی درب به داخل ساختمان را غیرممکن سازند. در این گونه موارد نه تنها ضخامت لایه های فولادی در دو طرف درب به دو میلیمتر افزایش می یابند بلکه لایه میانی نیز از طریق ایجاد شبکه مستحکم فولادی به همراه تزریق مواد ویژه ضدبرش، ضدمته، ضداسید و ضدتخریب در میان آن تقویت شده و از استانداردهای ویژه کیفیت این گونه درب ها برخوردار می شود.

Description: http://www.chidaneh.com/sites/all/modules/copyprevention/transparent.gifصرف نظر از استانداردهای امنیتی مورد نیاز در تولید و انتخاب درب های ضدسرقت، از دیگر ویژگی های که این درب ها باید داشته باشند می توان به پوشش های روی درب اشاره کرد، اگر درب های ضد سرقت قرار است در مکان های مرطوب یا مکان های صنعتی به کار برده شوند، پوشش لایه بیرونی باید ضدرطوبت و ضداسید باشند.

انواع درب های ضد سرقت

درب ضد سرقت دارای انواع مختلف است و در بازار ایران به صورت سه دسته اصلی عرضه می شود، که شامل: درب ضدسرقت ترک، درب ضدسرقت چینی و درب ضدسرقت ایرانی است. در میان این انواع، درب ضدسرقت ترک هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت در مقام بالاتری نسبت به سایرین قرار دارد. البته درب ضد سرقت ایرانی نیز از نظر ظاهر و کیفیت تا حد زیادی مشابه نمونه ترکیه ای آن است. ولی قیمت آن نسبت به درب ضدسرقت ترک پایین تر است و نوع چینی درب ضدسرقت ارزان ترین آنها است. البته این به معنی بی کیفیت بودن درب ضدسرقت چینی نیست. نکته مهمی که باید در مورد درب های ضدسرقت ایرانی بدانید این است که این درب ها می توانند دقیقا مطابق خواسته شما ساخته شوند یعنی امکان سفارش این درب ها مطابق با نیاز شما وجود دارد.

تفاوت درب های ضدسرقت با یکدیگر

سه نوع دربی که در بالا به شما معرفی شد دارای تفاوت های با یکدیگر هستند. اولین تفاوتی که در این درب ها به چشم می خورد در نوع چارچوب های آن ها است. چارچوب درب های ضد سرقت چینی ابزار نخورده و تخت است اما در درب های ضدسرقت ترک این موضوع کاملا برعکس است و چارچوب درب های ضدسرقت ترک ابزار خورده هستند و شاید دلیل اختلاف قیمت شان هم همین جزئیات باشد.

تفاوت دوم این درب های ضدسرقت که کاملا هم می توان آن را دید، تفاوت در لولاهای این درب ها است. لولاهای درب های ضدسرقت ترک از سمت داخل قابل مشاهده است و کاملا دیده می شود اما لولاهای درب های ضد سرقت چینی پنهان است و نه از داخل و نه از بیرون قابل رویت نیست.

تفاوت سوم را می توان در رویه این درب ها مشاهده کرد، به گونه ای که رویه درب ضد سرقت چین به صورت فلزی (استیل) با رنگ کوره ای الکترواستاتیک است ولی رویه درب های ضدسرقت ترک به دو دسته MDF با روکش طبیعی چوب و یا MDF با روکش PVC تقسیم بندی می شود.

تفاوت دیگر این درب ها با یکدیگر در وزن آن ها است، وزن درب های ضدسرقت چین نیز نسبت به نمونه مشابه ترک خود بسیار سبک تر است به طوری که می توان گفت وزن یک درب ضد سرقت ترک با دو درب ضد سرقت چینی برابری می کند.

در مراحل نصب نیز درب های ضد سرقت چین آسان تر و سریع تر نصب می شوند هر چند که نصب درب ضد سرقت ترک نیز بیشتر از ۱ یا ۲ ساعت زمان برنخواهد بود. مرغوب ترین و بهترین درب های ضد سرقت حتی اگر از فولاد نفوذناپذیر و بر اساس استانداردهای جهانی نیز طراحی و ساخته شده باشد بدون نصب قفل ضدسرقت تفاوتی با یک درب چوبی معمولی ندارد و مهمترین قسمت درب ضد سرقت همان قفل های ضد سرقت آن است.

منبع: چیدانه