اين روزها تقويم پر از مناسبت‌هاي خوب است و بازار جشن‌هاي عروسي دوباره داغ شده. البته حق با قديمي‌هاست «عروسي به چشم تماشاگر آسان است». وقتي خودتان داخل گود باشيد ديگر به اين راحتي‌ها نيستهزار و يك كار ريزودرشت است كه بايد به‌موقع و درست انجام شود تا بتوانيد يك جشن ايده‌آل بگيريد و همه‌چيز همان‌طور كه دوست داريد، پيش برود. بالاخره در زندگي هركس اين يك شب، خيلي اهميت دارد و همه مي‌خواهند جشني بگيرند كه خاطره‌اش براي هميشه ماندگار شود. البته لازم نيست بترسيد يا نگران شويد. كافي است يك برنامه‌ريزي كامل داشته باشيد و پيش از آن‌كه دست به‌كار شويد، حساب‌وكتاب همه‌چيز را بكنيد. قرار عقد و وقت‌گرفتن از محضرخانه، اجاره سالن، خريد حلقه، انتخاب آينه و شمعدان، سفارش لباس عروس و كت‌وشلوار داماد، انتخاب آرايشگاه، گل‌فروشي و آتليه عكاسي فقط بعضي از كارهايي است كه بايد در فهرست‌تان قرار دهيد.

 براي اين‌كه چيزي از قلم نيفتد و در روزهايي كه سرتان حسابي شلوغ خواهد بود، ‌چيزي را فراموش نكنيد، راهنمايي‌اي را براي‌تان آماده كرده‌ايم كه مي‌تواند گام به گام براي برگزاري يك جشن باشكوه همراه‌تان باشد. حدود قيمت محضرخانه‌هاي مختلف چقدر است؟ بورس لباس عروس يا كت‌وشلوار كجاست؟ براي انتخاب سالن مناسب به چه نكاتي بايد توجه كرد؟ حلقه ازدواج را چطور انتخاب كنيم؟ 

پاسخ اين سوال‌ها و خيلي سوال‌هاي ديگر را مي‌توانيد در صفحه‌هاي ويژه اين شماره پيدا كنيد و –ان‌شاءالله- جشني ايده‌آل بگيريد.
 

اين‌جا، جايي است كه عروسي شما ثبت مي‌شود
‌براي رفتن به محضر خانه، بايد نكاتي را در نظر بگيريد كه دانستن هر كدام از آن‌ها مي‌تواند مراسمي بي‌دردسر و مناسب شأن خانواده‌ها را به دنبال داشته باشد.

 • از يك ماه قبل به فكر باشيد

 گام اول را كه همه مي‌دانند: انتخاب تاريخي براي روز عقد. اگر تاريخ پيشنهادي مقارن با اعياد مذهبي يا اتفاقات مهمي باشد، شك نكنيد كه بايد حداقل يك ماه زودتر از محضرخانه وقت بگيريد. مطمئن باشيد يك روز مانده به 13 رجب كه روز ولادت اميرالمومنين (ع) است يا روز قبل از نيمه شعبان نمي‌توانيد محضر خالي پيدا كنيد.

 • فقط بزرگ‌ترها

تعداد مهماناني كه قرار است براي اين اتفاق مهم دعوت شوند را يادداشت كنيد و به دفترخانه اطلاع دهيد. در نظر داشته باشيد حضور بزرگان 2 خانواده كافي است؛ پس لازم نيست همه را با فرزندان در نظر بگيريد. ساعت دقيق برگزاري مراسم را از محضر‌خانه بپرسيد و براساس همين زمان مهمانان‌تان را دعوت كنيد. ممكن است قبل يا بعد از شما خانواده ديگري آنجا مراسم داشته باشند و دير يا زود رفتن شما ازدحام و بي‌نظمي ايجاد كند

 • گل فراموش نشود

هرچند در اين روز، همه گل هستند ولي يادتان باشد زيبايي عكس‌ها در كنار يك سبد گل چند برابر مي‌شود. اگر به گل فروشي بگوييد گل را براي چه مراسمي مي‌خواهيد براي بهترين انتخاب راهنمايي‌تان مي‌كند.

 • هرچقدر پول بدهيد آش مي‌خوريد

دفترخانه يا به تعبير عموم محضرخانه‌ها براي امر مقدسي مثل ازدواج معمولا هزينه تعريف شده‌اي دريافت مي‌كنند. اين هزينه كه از طرف سازمان ثبت براي آن‌ها تعريف مي‌شود مبلغ ثابتي است و تا اين تاريخ كه مجله در اختيار شماست حدود 70 هزار تومان است. البته در دفاتر مختلف و بر اساس خدماتي كه به شما ارائه مي‌دهند هزينه‌هاي متفاوتي از شما مطالبه مي‌كنند. براي مثال وجود اتاق عقد مجزا، سفره عقدي مفصل يا جزئي، نيروي خدماتي پذيرايي‌كننده از مهمانان شما، عكاسي و فيلمبرداري و... از جمله خدمات اضافه‌اي است كه در بعضي دفاتر ارائه مي‌شود. با پرس‌وجو از بعضي دفترخانه‌ها نرخ‌هاي متفاوتي بابت ارائه اين خدمات به دست آورديم، براي مثال يك محضرخانه در خيابان لواساني براي اتاق عقد مجزا و همچنين سفره عقد چيده شده مبلغ 150 هزار تومان درخواست كردند. در محضرخانه‌اي كه در واقع طبقه زيرين محل سكونت آقاي محضردار است براي سالن عقدي وجود دارد كه گنجايش آن 40 نفر را دارد و از مهمانان‌تان هم پذيرايي مي‌شود 250 هزار تومان مبلغ تعيين شده است ولي در كنار اين نمونه‌ها سالن محضري  در حوالي ميدان  وليعصر اعلام كرد ما بابت سفره عقد مبلغي دريافت نمي‌كنيم و جدا از هزينه ثبت عقد، در اختيار خانواده عروس و داماد است كه شيريني براي ما در نظر بگيرند.

 • آينه‌اي مخصوص شما

 آينه و شمعدان و البته در كنار آن قرآن، اصلي‌ترين و اولين مورد از خريد عروس و داماد به حساب مي‌آيد كه خيلي از بزرگ‌ترها پيشنهاد مي‌كنند براي هر عروس و داماد اختصاصي باشد يعني عروس خانم و آقاي داماد حين عقد خودشان را در آينه اختصاصي خودشان ببينند. ما هم اساس اين اعتقاد را نمي دانيم، فقط توصيه بزرگ‌ترهاست.

 • كليد هاي طلايي يك مراسم عقد موفق

1- يادتان نرود كه روز محضر جواب آزمايش‌هاي قبل از ازدواج‌تان را همراه داشته باشيد. در ضمن يادتان نرود كه اينجا به هيچ عنوان نمي‌توانيد كپي شناسنامه يا شناسنامه پدرتان را ارائه بدهيد. اينجا فقط و فقط به اصل شناسنامه نياز است. يك راه‌حل ساده براي اينكه دچار مشكل نشويد اين است كه مدارك مهمي مثل شناسنامه يا جواب آزمايش‌ها را به خانواده‌تان بسپاريد تا فراموش نشود. معمولا مادرها حواس جمعي دارند

2- اگر دوست يا فاميلي داريد كه به تازگي ازدواج كرده از او بخواهيد عقدنامه‌اش را به شما امانت بدهد تا با مطالعه دقيق و سر صبر تمام موارد مورد شك و ترديد را بخوانيد و با مشورت يك كارشناس يا ريش‌سفيدان آن را درك كنيد.

3- مدرك رسمي عقدتان كه همان عقد‌نامه رسمي است چند روز بعد از عقد آماده مي‌شود پس عجله نكنيد و انتظار نداشته باشيد همان لحظه آن را تحويل بگيريد

4- اگر شرط ويژه‌اي داريد از قبل به محضردار اعلام كنيد تا مورد قانوني نداشته باشد و اگر موردي داشته باشد بتوان آن را رفع و رجوع كرد مثلا اگر مهريه عروس خانم ملك مسكوني است بايد مشخصات ثبتي ملك در زمان عقد به محضردار ارائه شود.

5- بهتر است محضرخانه نزديك محل سكونت‌تان را در نظر داشته باشيد و از همين مكان برگه معرفي‌نامه بگيريد.
 

نشان عشق روي دستان شما
اين حلقه‌ها را  شما با هزاران اميد و آرزو در دست هم مي‌كنيد، پس در انتخاب اين حلقه‌ها دقت كنيد كه ديگر جايي براي پشيماني وجود ندارد. قديم‌ها كه هنوز حلقه‌ فلزي ساخته نشده بود هنگام مراسم ازدواج حلــقه‌هايي از گل بين عروس و داماد ردوبدل مي‌شد و بعدها براي ماندگار‌شدن اين رسم، اين حلقه‌ها از فلز استفاده شد و بعد از كشف طلا يعني گران‌بها‌ترين فلز، آن‌ها طلايي شدند.

 • حلقه‌هايي با يك رديف جواهر

اگر دوست داريد، حلقه‌تان ساده باشد اما در طراحي آن از سنگ‌ها و جواهرات استفاده شده باشد، مي‌توانيد از اين نمونه‌ها ديدن كنيد، اين حلقه‌ها در نهايت سادگي بسيار زيبا هستند و در انگشت دستان شما مي‌درخشند اما حواس‌تان باشد اين سنگ‌ها به‌خوبي به حلقه‌تان چسبيده يا به‌اصطلاح سوار كار شده باشند تا به‌راحتي از حلقه‌ جدا نشوند چون كم شدن هر كدام از اين سنگ‌ها علاوه‌بر كم‌كردن زيبايي حلقه از قيمت آن هم كم مي‌كند.

 • هر گراني زيبا نيست

حتما حلقه‌ گران‌قيمت، زيبا نيست، تجربه ثابت كرده، زيبايي حلقه بستگي به طراحي آن دارد؛ گاهي يك حلقه ساده بسيار زيباتر از يك حلقه‌ گرانقيمت و پر از جواهري است كه در بازار وجود دارد.

 • زيبايي در سادگي است

خيلي‌ها علاقه به سادگي دارند، چون سادگي هيچ‌وقت قديمي نمي‌شود. حلقه‌ها مي‌توانند در عين سادگي طراحي‌هاي مختلفي داشته باشند. در ضمن بسياري از اين حلقه‌ها به يك تغيير كوچك، طراحي‌شان براي خانم‌ها و آقايان فرق مي‌كند و مي‌توان آن‌ها را به‌صورت يك جفت مشابه خريداري كرد.

 • چشم‌ها را خيره مي‌كند

در بعضي حلقه‌ها چند رديف جواهر استفاده شده يا يك سنگ درشت وسط آن قرار گرفته، تنوع اين مدل‌ حلقه‌ها بسيار زياد است و شما مي‌توانيد براي خود و همسرتان از شكل‌هاي مشابه استفاده كنيد.  در كنار اين سنگ‌ها مي‌توانيد از سنگ‌هاي رنگي هم مطابق با سليقه‌تان استفاده كنيد.

 • حلقه‌هاي ماندگار

اين حلقه‌ها سال‌هاي سال همراه شما هستند و در انگشتي قرار مي‌گيرند كه براساس افسانه‌ها ارتباط مستقيمي با قلب و عواطف انسان دارد، پس باز هم تاكيد مي‌كنيم كه در انتخاب دقت كرده و زماني را براي ديدن نمونه‌هاي مختلف حلقه صرف كنيد. اگر دوست داريد، در حلقه‌تان از سنگ‌هاي گران‌قيمت استفاده شود حتما دقت كنيد كه سنگ‌ها اصل باشند چون تشخيص اصل بودن اين جواهرات كار مشكلي است و نياز به تخصص دارد. بهتر است اگر از اين نوع حلقه‌ها مي‌خريد براي راحتي خيال‌تان يك جفت حلقه ساده هم بخريد و فقط در مهماني‌ها و مكان‌هاي خاص آن را به دست كنيد.  هر نوع حلقه‌اي كه انتخاب مي‌كنيد هنگام سفارش مي‌توانيد بخواهيد كه نام و تاريخ ازدواج‌تان را درون آن بتراشند. اين يادگاري مي‌تواند هميشه اين روز را به شما يادآوري كند.

 • خيابان‌هاي طلايي را بشناسيد

در ميان تمام كالاهايي كه براي مراسم عروسي خريداري مي‌شوند اين حلقه‌هاي شما هستند كه به احتمال خيلي زياد سال‌هاي سال باقي مي‌مانند پس براي خريد از مراكز و مغازه‌هاي معتبر و نام آشنايي خريد كنيد كه در اين زمينه نام درخشاني دارند. در تهران بعضي از خيابان‌ها بورس فروش طلا و جواهر هستند و شما مي‌توانيد با صرف چند ساعت از وقت‌تان طلا و جواهر موردنظرتان را پيدا كنيد از اين خيابان‌ها مي‌توان به خيابان كريم‌خان زند، گاندي، ميدان مادر و پاساژ 12 فروردين واقع در بازار بزرگ فروردين اشاره كرد

در مورد قيمت طلا به هيچ عنوان نمي‌توان قيمت پايه يا حتي حدودي نظر داد چون دركل در اين زمينه با بازار پر نوساني روبه‌رو هستيم. حواس‌تان باشد كه طلاي سفيد را به‌عنوان پلاتين خريداري نكنيد.چون كه قيمت پلاتين‌، 2برابر طلاي سفيد است و گاهي همين طلاي سفيد، آب طلاست و جنس آن طلا نيست. براي داماد معمولا حلقه‌هاي پلاتين انتخاب مي‌شود. در مورد نگين‌هاي روي حلقه يا در اصطلاح همان جواهري كه روي حلقه كار مي‌شود هم دقت داشته باشيد تعداد مهم نيست بلكه كيفيت آن و در واقع ابعاد و اندازه مهم‌تر است.معمولا برليان‌هاي درجه يك را خيلي خرد و ريز كار نمي‌كنند، هرچه كيفيت پايين‌تر باشد ريز‌تر و خرد‌تركار مي‌شود. باگت، ماركيز، يخي و...عنوان‌هايي است كه براساس كيفيت، قيمت و ابعاد به جواهرات داده مي‌شود و با همين عنوان هم فروخته مي‌شوند.
 

قابي براي 2 نفر
با هر بودجه‌اي مي‌توانيد يك آينه و يك جفت شمعدان زيبا را مهمان سفره عقد و بعد خانه‌تان كنيد.  به اين نكته توجه داشته باشيد كه جداي از علاقه‌تان به انواع نقره‌اي، كنسولي و... فضاي زندگي‌تان خريد آينه و شمعدان را تحت‌تاثير قرار مي‌‌دهد.

 • بسته به سليقه شما

آينه و شمعدان از آن اقلامي است كه در سفره عقد به چشم مي‌آيد بنابراين چشم و هم چشمي در خريد آن زياد است اما اگر اهل چشم و هم‌چشمي ‌نیستيد، مي‌توانيد آینه و شمعدان‌های مدرني را که حداکثر 100هزار تومان قیمت دارند، انتخاب کنيد. البته آينه و شمعدان انواع مختلفي داشته و در حال حاضر نقره آن طرفدار بيشتري دارد چون علاوه بر زيبايي، قيمتي هم هست و وجود اين اشياي قيمتي به فضاي خانه زيبايي خاصي مي‌دهد.

 • تناسب  را رعايت كنيد

 اگر خانه‌تان به اندازه كافي جا دارد بد نيست به فكر آينه و شمعدان كنسولي باشيد چون حتما به اندازه كافي جا داريد كه از آن يك دكور زيبا بسازيد و آينه آن را به شكل قدي استفاده كنيد اما اگر از نظر فضا در مضيغه هستيد بهتر است به فكر انواع كوچك‌تر و روميزي باشيد.

 • نقره‌اي‌هاي محبوب

قيمت انواع نقره در سايز معمولي از 300هزار تومان شروع مي‌شود و با بزرگ‌تر شدن ابعاد آن و مقدار نقره‌اي كه در آن به كار رفته، افزايش مي‌يابد

البته انواع آينه و شمعدان كه فقط روكش نقره (سيلور) دارد نيز در بازار موجود است كه قيمت آن پايين‌تر و به صرفه‌تر است

اگر نمي‌‌خواهيد اصلا سمت نقره برويد، انتخاب‌هاي ديگري هم داريد؛ انواع برنز، فلزي و كريستال مي‌توانند انتخاب‌هاي مناسبي باشند

 • آينه‌هاي بزرگ

مزيت آينه و شمعدان كنسولي اين است كه مي‌توانيد آينه‌اش را به‌صورت قدي روي ديوار نصب كرده و به اين ترتيب كاركردش را زياد كنيد. اگر فكر مي‌كنيد بهتر است سراغ آينه شمعدان سيلور برويد، بد نيست سري به فروشگاه سلوين بزنيد. اين فروشگاه در ميدان شوش، پاساژ الغدير،  طبقه همكف واقع شده است. به اين ترتيب با يك تير چند نشان مي‌زنيد، هم لوازم خانگي‌تان را مي‌خريد، هم به آينه و شمعدان دلخواه‌تان مي‌رسيد

 • لاله‌هاي زيبا

لازم نیست حتما آینه و شمعدان نقره، استیل و برنز بخرید. با کمي ‌سلیقه، مي‌شود آینه و شمدان‌هایی پیدا کرد که چوبی یا شیشه‌‌ای باشند و با سلیقه بودن‌تان را مهر تایید بزنند؛ درضمن پول کمتری برای خریدن این جور آینه و شمعدان‌ها صرف خواهد شد. ابتكار ديگر اين است كه به جاي شمعدان از لاله‌هاي زيبا كه قدمتي طولاني در خانه‌هاي ما دارند استفاده كنيد. به اين ترتيب لاله‌ها مي‌توانند روي ميز ناهارخوري شما جلوه‌اي زيبا داشته باشند.

 • بهتر است سفارش ندهيد

حواس‌تان باشد همان چیزی را که آماده است بخرید، نه این‌که سفارش دهید تا برای‌تان بسازند. تجربه نشان داده، سفارش‌ها معمولا باب طبع مشتری ساخته نمي‌شوند و بيشتر سليقه سازنده است تا مشتري. اگر آينه و شمعدان را سفارش بدهيد، از آنجا كه مبلغ را تمام و کمال پرداخته‌‌اید مغبون مي‌شوید و باید قید پولی را که از جیب‌تان رفته بزنید و تا هميشه آینه و شمعدانی که به سلیقه‌ سازنده ساخته شده، آینه دق‌تان شود.

 • به كجاها سر بزنيد؟

برای خرید آینه و شمعدان، خیابان مخبرالدوله‌ تهران به شما حق انتخاب بيشتری مي‌دهد. در این مرکز خرید، آینه و شمعدان از 20هزار تومان به بالا، در طرح‌ها و جنس‌های گوناگون در دسترس هستند.

بازار تهران يكي ديگر از جاهايي است كه مي‌توانيد به راحتي در آن آينه و شمعدان مورد نظرتان را با قيمتي كه درنظر گرفته‌ايد، پيدا كنيد.
عتیقه‌‌فروشی‌های بالای شهر هم آینه و شمعدان‌هایی دارند که طرح‌ها و قیمت‌های‌شان، هوش از سر آدم مي‌پراند. اگر وسع مالي داريد گاه بايد تا 20میلیون تومان برای خرید از این آنتیک‌‌فروشی‌ها کنار بگذاريد؛ نمونه اين آنتيك فروشي‌ها در راسته خيابان شريعتي زياد است و كافي است سري به اين خيابان بزنيد تا انواع آينه و شمعدان را در آن ببينيد. اگر با يكديگر به اين نتيجه رسيديد كه آينه و شمعدان نقره بخريد بهتر است سري به گالري نقره كامران بزنيد؛ اين گالري كه در خيابان شريعتي مركز تجاري نگين قلهك است ويژگي‌اش ارائه بي‌واسطه نقره است. اين گالري مي‌تواند با وزن سبك و در نتيجه قيمت مناسب يك آينه و شمعدان زيبا در اختيار شما قرار دهد. قيمت آينه و شمعدان‌هاي اين گالري از 370 هزار تومان شروع و بسته به بودجه شما گران‌تر مي‌شود
 

سفره عشق، سفره نان و بادام  و گردو
اگر نسبت به مراسم عقد، كلي‌تر نگاه مي‌كنيد و نمي‌خواهيد به تنهايي فقط براي سفره عقد هزينه كنيد، زماني كه براي بستن عقد قرارداد با سالن و... مي‌رويد كار چيدمان و ميوه‌آرايي و گل‌آرايي سفره عقد‌تان را هم به همان مجموعه بسپاريد.

 • 8نماد، 8نشانه

 سفره عقد 8 جزء اصلي و هميشگي داشته و بنا به سليقه شما و مجري طرح چند جزء فرعي نيز دارد كه هر كدام از اين اجزا معاني و نمادهاي خاص خودش را دارد. گردو، بادام، فندق، نان سنگك، نقل، اسپند، تخم‌مرغ و البته كلام الله مجيد اين‌‌ها يك سفره عقد به ياد‌ماندني را شامل مي‌شود.  درخت گردو به‌دليل عمر طولاني كه دارد نماد افزايش طول عمر عروس و داماد است. بادام و فندق هر كدام ميوه‌هاي بهشتي هستند كه نماد تداوم نسل و نوه‌دار شدن است. نان سنگك نشانه بركت و رزق و روزي است. اسپند براي دورشدن چشم بد از اين پيوند است تا عروس و داماد از آسيب‌ها در امان باشند، نقل و شاخه نبات، شيريني براي شروع پيوند زناشويي است، تخم‌مرغ نماد توليد و به‌اصطلاح بچه‌دار شدن است و قرآن كريم نشانه‌اي از تاكيد  وصلت از سوي خداوند و براي محكم‌شدن پايه‌هاي ازدواج است.

 • مدرن‌ترها

اين اواخر بيشتر عروس‌خانم‌ها سبك چيدن سفره عقد‌هاي مدرن را مي‌پسندند. اين نوع سفره عقد به 2 روش چيده مي‌شود. اگر براي چيدن سفره عقد مدرن هزينه كرده‌‌ايد، قسمت پايه كار را با آب و آينه انتخاب كنيد. در اين روش هيچ ظرفي براي چيدن 8 جزء اصلي نيست و طراحي اصلي سفره براساس شمع و گل است. اما اگر براي سفره عقد هزينه كمتري را كنار گذاشته‌ايد، معمولا پارچه حرير و سفيد رنگ به جاي آينه براي اساس كارتان انتخاب مي‌شود. اما تزئينات داخل سفره با گل‌ و شمع است

 • درست انتخاب كنيد

اگر براي انتخاب سفره عقدتان به مراكز مربوطه مراجعه مي‌كنيد، حتما قبل از هر چيزي نمونه كارهاي‌شان را ببيند و دقيقا همان چيزي كه مدنظر داريد را انتخاب كنيد، اصلا خجالت نكشيد، بهتر آن است كه قبل از روز برگزاري مراسم آن كاري كه مدنظر داريد را انجام دهيد تا  در روز برگزاري مراسم‌تان، خدايي نكرده توي ذوق‌تان نخورد!

 • سنتي مي‌خواهيد يا كلاسيك يا مدرن؟

حالا كه با اجزاي اصل و فرعي اين سفره پربركت آشنا شديد، ‌نوبت به انتخاب و نشان‌دادن سليقه براي گزينش اين سفره رنگين است. اگر سري به مراكز چيدن سفره عقد زده باشيد با انواع چيدمان‌ها و... شايد سرگردان شده‌ يا ممكن است قدرت انتخاب‌تان پايين بيايد. ولي لازم است بدانيد هر چقدر هم با تنوع نوع چيدن روبه‌رو شويد باز هم مدل‌هاي مختلف وجود دارد. به تازگي 3 نوع سفره عقد چيده مي‌شود: سنتي، كلاسيك و مدرن.

 • يك سفره باشكوه

 اگر هم پول بيشتري مي‌دهيد و هم دوست داريد سفره عقدتان خاص‌تر و متفاوت‌تر از بقيه چيده شود، نمونه كار افرادي كه تخصص چيدن سفره عقد و گل‌آرايي دارند را ببينيد و نسبت به سليقه و هزينه‌اي كه براي سفره عقد درنظر گرفته‌ايد، گزينه مربوط را انتخاب كنيد.

 • شمع و گل و آينه

در بالاي سفره عقد و روبه‌روي عروس و داماد آينه‌ و شمعدان مي‌گذارند تا در زمان جاري شدن خطبه عقد، عروس و داماد به هم نگاه كنند و دل‌هاي آنها نسبت به هم صاف و درخشنده شود. شمع و شمعدان سمبل روشنايي و گرمي در پيوند است. كله قند نماد باريدن شادي و خوشي بر سر عروس و داماد بوده كه در زمان جاري شدن خطبه عقد معمولا خانم‌هاي خوشبخت پارچه‌اي سفيد و حريري بر سر عروس و داماد مي‌گيرند و بر سر آن‌ها قند مي‌سايند. عسل، نماد شيرين‌كامي است كه بعد از خواندن خطبه عقد عروس و داماد در دهان هم مي‌گذارند و قول مي‌دهند تا در زندگي تلخي‌ها را پشت سر بگذارند و شيريني‌ها را با هم تقسيم كنند.

 • گندم و برنج براي  سنتي‌ها

براي تزئين و چيدن سفره عقد سنتي معمولا از گندم، برنج، ظروف نقره و سفال و گاهي حنا و ترمه براي تزئينات استفاده مي‌شود‌ اما نوع گل‌آرايي سفره بنا به سليقه و هزينه‌اي كه حاضر هستيد پرداخت كنيد، تزئين مي‌شود.

 • سفره را پرگل كنيد

انتخاب گل‌آرايي و نوع گل سفره عقد هم باز به سليقه و هزينه‌اي كه كنار گذاشته‌ايد برمي‌گردد. قراردادي كه با مجري طرح مي‌بنديد شامل هزينه اجاره حمل‌ونقل براي يك روز، ميوه‌آرايي، ‌گل‌آرايي و شيريني سفره عقد است كه شامل توت‌ مارسيپان و باقلواست. اگر نمي‌خواهيد براي سفره عقد هزينه‌ زيادي  بكنيد قسمت گل‌آرايي را از سفره فاكتور نگيريد، بهتر است گل‌هاي ارزان‌تر انتخاب كنيد تا طراوت سفره عقد‌تان از بين نرود، آن‌وقت مي‌بينيد كه هزينه اجاره سفره عقد معقولانه مي‌شود.

 • سفره‌هاي كلاسيك با مجسمه  آنتيك

اگر دوست داريد سفره عقدتان به سبك كلاسيك چيده شود و رنگارنگ باشد دقت كنيد كه 8 جزء اصلي را در ظروف مجسمه‌اي، برنز يا ظروف آنتيك و كريستال‌هاي رنگي مي‌چينند و بيشتر شبيه سبك‌هاي عربي با پارچه‌هاي رنگين است

 • با قيمت‌ها آشنا شويد

اگر تمايلي نداريد كه همراه دوستان يا آشناياني كه كمي سليقه و البته آشنايي هم به اصول سفره‌آرايي دارند، سفره عقدتان را آماده كنيد بايد حداقل 100‌هزار تومان براي اين كار كنار بگذاريد. اين مبلغ در واقع براي ساده‌ترين سفره‌اي است كه مي‌توانيد سفارش دهيد و در واقع شما فقط بابت كرايه ظروف خالي اين سفره هزينه مي‌كنيد و بايد با هزينه‌اي بيشتر و البته سليقه خودتان ظروف را پر كنيد، مثل تهيه ميوه، شيريني، اسپند، بادام و.... در بازار نبايد خارجي‌ها را ناديده گرفت. براي مثال خانم‌هاي ژاپني هستند كه در يكي از سالن‌هاي معروف، بابت هر سفره عقدي كه تزئين مي‌كنند 5 ميليون تومان دستمزد مي‌گيرند و ويژگي و نقطه تمايز كار آن‌ها اين است كه تمام ظروف مورد نظر نقره بوده و همه لوازم داخل سفره هم از شمع‌هاي دست‌ساز درست شده است. البته اين خانم‌ها منو‌هاي ديگري هم براي سفره آرايي عقد دارند براي مثال سفره ميوه، سفره تمام طلا، سفره ايراني تمام فيروزه و نقره و سفره مدرن تماما از ظروفي كه با سنگ شوارتزكف ساخته شده‌اند.در اين ميان مزون‌ها و گالري‌هايي هستند كه با حدود قيمت 400 تا 800 هزار تومان سفره‌اي زيبا، شكيل و مناسب به شما ارائه مي‌دهند. اين هزينه شامل نقل و انتقال سفره و لوازم قبل از شروع مراسم و پس از اتمام آن است، پر كردن ظروف با ميوه، شيريني، اسپند و...گل‌آرايي مناسب كنار و داخل سفره است و همچنين ارائه هديه عقد براي مهمانان و سرو نان، پنير و سبزي كه يكي از سنت‌هاي سفره عقد ايراني است.

 

شايد اين مهم‌ترين بخش باشد
معناي كترينگ به زبان عامه يعني موسسه و شركتي كه برگزاري مجالس و مهماني‌هاي شما را بر عهده دارد. چنين مجموعه‌هايي از ابتدايي‌ترين كار‌هاي مجالس را بر عهده مي‌گيرند تا اجراي آخرين مرحله يعني پذيرايي و بدرقه نهايي مهمانان. اگر قصد انتخاب يك كترينگ مناسب براي برگزاري يك مجلس عروسي را داريد، نكات ريز برگزاري اين مراسم را فراموش نكنيد. در اين‌جا فهرست مواردي كه بايد بدانيد و به موسسه انتخابي‌تان اعلام كنيد براي‌تان مي‌شماريم.

 • كجا عروسي بگيريم؟

مكان برگزاري مراسم را خودتان تعيين كنيد. يعني مشخص كنيد، مي‌خواهيد اين مهماني را در ساختمان اصلي برگزار كنيد يا در حياط مجتمع يا هر مكان ديگر. اين نكته به اين دليل اهميت دارد كه اجرا‌كنندگان مراسم بايد محيط را براي برگزاري به بهترين شكل تزئين و آماده كنند.

 • فهرست ذخيره مهمانان

 تعداد مهمانان‌تان را قبل از سفارش غذا، ميز و صندلي و... تعيين كنيد. فراموش نكنيد، هميشه تعدادي مهمان رزروي هم داشته باشيد. منظور اين است كه هميشه روي تعداد ثابتي مهمان حساب نكنيد. اين احتمال را بدهيد كه تعدادي از دعوت شده‌ها به دلايل مختلفي نتوانند در مراسم شما شركت كنند، به همين دليل در كنار فهرست اصلي مهمانان، فهرست جايگزيني تهيه كنيد تا درصورت بروز هر مشكل براي مهمانان اصلي بتوانيد بدون كمترين اتلاف زماني، مهمانان رزرو را جايگزين كنيد.

 • شوراي مزه برگزار كنيد

 غذا‌هاي  شام عروسي را تعيين كنيد. يعني قبل از اين‌كه سفارش غذا بدهيد منو غذايي موسسه برگزار‌كننده را به دقت مطالعه كنيد. بهتر از مطالعه اين است كه اين غذاها را امتحان كنيد. يعني يك بار بدون آن‌كه مسئولان اين موسسه متوجه شوند و به‌صورت كاملا نامحسوس از انواع غذاهايي كه مي‌خواهيد يك پرس سفارش دهيد. با افراد با تجربه و كساني كه در اين امر صاحب‌نظر هستند، شوراي مزه برگزار كنيد تا خوب و بد هر نوع غذا را بتوانيد تشخيص دهيد. براساس همين نظر سنجي مي‌توانيد بهترين‌ها را انتخاب كنيد.

 • هرچه شما بخواهيد

يكي از ويژگي‌هاي اين موسسات اين است كه از فرش قرمز جلو پاي مهمانان تا چراغاني و تزئين سقف و ديوار همه را به‌عهده مي‌گيرند. پس بهتر است شما در آلبوم نمونه كار‌هاي آن‌ها دنبال چيزي بگرديد كه باب ميل‌تان باشد. اگر هم ايده جديدي داريد به مجريان برنامه اعلام كنيد شايد آن‌ها هم استقبال كنند.

 • كميت، كيفيت و قيمت

اگر مراسم‌تان را در يك سالن برگزار مي‌كنيد مطمئنا يكي از ملاك‌هاي انتخاب مكان برگزاري، كيفيت و قيمت سرويس‌هايي است كه به مهمانان‌تان ارائه مي‌دهد.

توجه داشته باشيد اين قيمت‌ها شامل ورودي سالن به تعداد مهمانان، پذيرايي بدو ورود، پذيرايي در طول زمان مراسم، شام و دسر مي‌شود.

در بين سالن‌هاي مناسب و پر مشتري كمترين منويي كه شامل همه موارد مي‌شود البته به غير از ميوه و شيريني كه جداگانه بايد تهيه شود و در اختيار سالن قرار بگيرد، منوي 45‌هزار توماني سالن پذيرايي حوالي خيابان سهروردي است كه شامل چاي هنگام ورود، جوجه كباب با برنج و باقالي‌پلو، سالاد، نوشابه و ژله براي شام است.

شما بايد اين هزينه را براي هر نفر در نظر بگيريد و سرو غذا با اين تعداد هم به صورت نفري و روي ميز است

در نمونه‌هاي ديگر از سالن‌هاي معروف‌تر و شناخته شده‌تر بايد گفت، تعداد مهمان در اين سالن‌ها بايد سقف مشخصي داشته باشد براي مثال كمتر از 300 نفر را قبول نمي‌كنند. منوي شماره يك كه شامل 4 نوع غذا، 2نوع دسر، 2 نوع سالاد و نوشيدني مي‌شود با نفري 80هزار تومان آغاز مي‌شود و با افزايش غذاهاي منو، دسر‌ها و سالادها همچنين تفكيك غذا‌ها به ايراني، فرنگي، دريايي و....تا 350 هزار تومان بابت هر نفر نيز مي‌رسد. اگر مراسم شما خارج از سالن و در باغ‌هايي برگزار مي‌شود كه مجري مراسم عروسي هستند اين خدمات كمي متفاوت مي‌شود مثل سفره خانه سنتي، پخت شيريني در طول مراسم، چاي و قليان كه با احتساب هزينه شام و ميوه براي هر نفر مهمان از 60هزار تومان شروع مي‌شود و در نمونه‌هايي تا 300‌هزار تومان هم افزايش پيدا مي‌كند. در ضمن در اين نوع برگزاري هزينه محل برگزاري جداگانه دريافت مي‌شود.

 • پذيرايي كنندگان

 انتظار نمي‌رود شما به‌عنوان ميزبان با سيني شربت و چاي از تك‌تك مهمانان‌تان پذيرايي كنيد. براي اين كار بهتر است، نيروي خدمات را از اين موسسات درخواست كنيد. خانم‌ها و آقايان جوان خوش پوش و حرفه‌اي شاغل در اين موسسات از مهمانان شما به بهترين شكل پذيرايي مي‌كنند تا شبي رويايي را تجربه كنيد.

 • ارتباط برقرار است

مجريان برگزاري مراسم از 2 يا 3 روز قبل، هرازگاهي مهمان شما خواهند بود. اين افراد با بازديد‌هاي كارشناسي خود از مكان برگزاري مراسم، تمامي لوازم مورد نياز را در فهرستي به شما اعلام مي‌كنند تا درصورت موافقت شما براي اجاره، سفارش يا خريد با نظر شما هماهنگ باشند.

 • عقد يا عروسي؟

 دليل اصلي برگزاري مراسم بايد به موسسه اعلام شود يعني آن‌ها بايد بدانند براي مجلس عقد و عروسي آماده باشند يا نامزدي و بله برون. اين موضوع مهم است چون هر كدام از اين مراسم‌ها غير از دامنه مشتركي كه موجود است ريزه‌كاري‌هايي دارند كه افراد با تجربه مي‌توانند در اختيار شما قرار دهند.

 • اهميت تميز بودن

به‌دليل برگزاري مراسم‌هاي متعدد گاهي پيش مي‌آيد ظروف خيلي خوب شسته نشده باشند. پس، از اجرا‌كنندگان مراسم بخواهيد همه ظروف و لوازمي كه براي پذيرايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد را در مكان برگزاري مراسم بشويند تا حين برگزاري به مشكلي برنخوريد كه موجب ناراحتي يا رنجش خاطر شما شود.

 • شيريني با خودتان

تهيه ميوه و شيريني نيز مي‌تواند بر عهده موسسه برگزاركننده باشد ولي پيشنهاد مي‌كنيم زحمت اين كار را خودتان بكشيد چون شما ذائقه مهمانان‌تان را و سليقه خوراكي آن‌ها را بهتر مي‌دانيد. در ضمن با به اندازه تهيه كردن شيريني و ميوه مي‌توان در هزينه‌ها كمي تعادل ايجاد كرد. شست‌و‌شوي ميوه هم مي‌‌تواند با نظارت شما صورت بگيرد.

 • كليد هاي طلايي يك مراسم موفق
 1. فراموش نكنيد موسسات برگزار‌كننده مجالس، خدمات متفرقه زيادي ارائه مي‌دهند از بادكنك آرايي گرفته تا اجاره كردن هلي‌كوپتر و كالسكه طلايي و ليموزين. شما اندازه جيب و موجودي حساب بانكي‌تان را مي‌دانيد نه آن‌ها. پس با حساب و كتاب جلو برويد.
 2. باور كنيد خدمه و مجريان اصلي مراسم از رسم و رسوم خانوادگي و قومي شما بي‌خبرند. پس دليلي ندارد آن‌ها همانطور رفتار كنند كه شما عادت داريد يا مي‌خواهيد. اگر رسم ويژه‌اي داريد و مي‌خواهيد اجرا كنيد، بهتر است قبل از برگزاري و طي يك جلسه توجيهي آن‌ها را آگاه كنيد.
 3. درنظر داشته باشيد هر آنچه شما بخواهيد و سفارش داده باشيد، براي مهمانان‌تان سرو مي‌شود پس وسط مراسم بي‌مقدمه  نخواهيد براي‌تان قليان سرو كنند يا بستني و فالوده سنتي بياورند. قبل از آمدن مهمانان فكر همه چيز را بكنيد.
 4. غير از داخل سالن، فكري هم براي خارج از محل برگزاري مراسم داشته باشيد. مهمانان‌تان با ماشين مي‌آيند نه پاي پياده، پس فكر جاي پارك را هم بكنيد. مي‌توانيد براي اين موضوع با همسايه‌ها و ديگر اهالي كوچه و محله صحبتي داشته باشيد و از قديم گفته‌اند «جنگ اول به از صلح آخر.» اگر همسايه‌ها در جريان مراسم شما باشند شك نكنيد با شما همكاري مي‌كنند. شما هم مي‌توانيد روز بعد با كمي شيريني يا چند شاخه گل محبت شان را جبران كنيد.

 

 • قديمي‌هاي شناخته شده

در امر برگزاري مجالس، موسسات و برند‌هاي قديمي وجود دارند كه گاهي چند نسل از يك خانواده را به خانه بخت فرستاده‌اند. شايد بد نباشد از موسسات تازه تاسيسي كه فقط رنگ و لعاب دارند، بگذريد. قريشي، هاني، طريقت و چند نام ديگر تاريخ سازان و پيشكسوتان برگزاري مجالس در تهران هستند كه قديمي‌ها آن‌ها را خيلي خوب مي‌شناسند و به نسل‌هاي بعدي معرفي مي‌كنند.
درنظر داشته باشيد شايد، نرخ پيشنهادي اين موسسات معتبر كمي با ديگر مجريان مراسم تفاوت داشته باشد ولي مطمئن هستيد كه مراسم خوب، با شكوه و شايسته برگزار مي‌شود و در ذهن‌ها خواهد ماند
 

مهم‌ترين لباسي كه در عمرتان مي‌پوشيد
شكي نيست لباس عروس تاثير زيادي در زيبايي و جلوه عروس مي‌گذارد و شكي هم نيست كه بيشتر لباس‌هاي عروس با زرق‌وبرق‌شان دل عروس خانم‌ها را مي‌برند. آيا همين كه يك لباس زيبا باشد كافي است؟ مسلما نه. شما با توجه به ظاهرتان بايد دست به انتخاب بزنيد. در اين گزارش توصيه‌ها و راهنمايي‌هاي مزون‌داران و طراحان با تجربه لباس عروس را مي‌خوانيد تا انتخاب‌تان، شما را به يك عروس زيبا تبديل كند.

 • مهم‌ترين نكته‌ها

براي انتخاب لباس عروس بايد چند نكته را مد نظر داشته باشيد. اول از همه قدتان و بعد از آن وزن‌تان. بيشتر دخترها از لباس‌هاي چين‌دار خوش‌شان مي‌آيد و دوست دارند حداقل دامن لباس‌شان پف زيادي داشته باشد اما با اين‌كه اين لباس‌ها بيشترشان خيلي زيبا هستند ولي براي عروس‌هايي كه قد كوتاهي دارند مناسب نيستند. اين دسته لباس‌ها براي عروس‌هايي مناسب است كه قدشان بلندتر است و دوست دارند متناسب‌تر نشان داده شوند. از طرف ديگر، اين لباس‌ها براي دختر خانم‌هاي چاق يكي از گزينه‌هايي است كه در همان نگاه اول بايد رد شود و برعكس مورد توجه عروس‌خانم‌هاي لاغر قرار بگيرد. لباس‌هاي پف دار مي‌توانند به اندام عروس‌هاي لاغر حجم بيشتري بدهد و اين حجم‌دهي براي عروس‌هايي كه اضافه وزن دارند، اصلا مناسب نيست. عروس‌هاي با اضافه‌وزن بايد سراغ لباس‌هايي بروند كه ساده هستند، به‌خصوص دامن آن‌ها. اين كار باعث مي‌شود آن‌ها را كشيده‌تر نشان دهد و همين كشيدگي، اضافه‌وزن اندام‌شان را مخفي مي‌كند. نكته ديگر اين‌كه سعي كنيد، لباس‌هايي را انتخاب كنيد كه از زير قفسه سينه به پايين آزاد باشد. به‌خصوص اگر شكم داريد. اين كار باعث مي‌شود. شكم‌تان را مخفي مي‌كند

 • گردن‌تان كوتاه است يا كشيده؟

نكته ديگري كه بايد درنظر گرفته شود كشيده بودن يا كوتاه‌بودن گردن است. 90 درصد لباس عروس‌هايي كه در بازار هستند دكلته‌اند. به همين دليل اين طرح به نفع عروس‌هايي با گردن‌هاي نه چندان كشيده است و باعث مي‌شود كوتاه بودن گردن‌شان چندان معلوم نشود. اما عروس‌هايي كه گردن‌هاي كشيده دارند يا بايد كت روي لباس شان را طوري انتخاب كنند كه يقه ايستاده داشته باشد يا اين‌كه مراقب مدل موهاي‌شان باشند. مدل‌هايي كه تمام مو در بالاي سر جمع مي‌شوند براي آن‌ها اصلا زيبا نيست. آخرين گزينه، انتخاب گردن بندهايي است كه چسبان هستند. اين گردن بندها مانع جلب توجه كردن كشيدگي گردن مي‌شوند.درست مثل يك دستمال گردن.

 • اول شناخت خود؛ بعدا سفارش

اولين گام براي جست‌وجوي لباس مناسب مجلس شما اين است كه به شناخت خوب و مناسبي از خود و خواسته‌تان برسيد. بايد بدانيد هدف از انتخاب لباسي با هر فرم چيست. شايد شما بخواهيد با پوشيدن مدل خاصي بعضي از عيوب ظاهري يا جسمي‌تان را بپوشانيد يا با كمك نوعي خاص از پوشش تلاش كنيد  تا به شكلي بهتر به چشم بياييد. در هر 2 حالت ما به شما پيشنهاد مي‌كنيم قبل از سفارش لباس ابتدا اندام خودتان را بشناسيد. براي اين كار بهتر است از يك فرد وارد به آناتومي بدن يا شخصي كه در اين زمينه اطلاعاتي دارد كمك بگيريد. قدم بعدي‌، كاري است كه شايد خيلي وقت شما را بگيرد ولي مطمئنا نتيجه خيلي خوبي خواهد داشت. اينكه برويد و در يك مزون لباس بشينيد و تمام صفحات آلبوم‌ها و ژورنال‌هاي قديم و جديد را ورق بزنيد و از هركدام كه خوش‌تان آمد، يادداشت كنيد. فراموش نكنيد ممكن است شما در يك مدل از يقه و در يك مدل ديگر از مدل آستينش خوش‌تان بيايد.

 • با كفش‌تان راحت باشيد

نكته‌اي كه درباره كفش آقايان گفته مي‌شود، درباره خانم‌ها هم صدق مي‌كند. شما هم حواس‌تان باشد كفش تنگ انتخاب نكنيد. كفش‌ها ابتدا كمي سخت هستند و ممكن است نو بودن شان كاملا احساس شود اما معمولا بعد از مدتي پوشيده‌شدن كمي جا باز مي‌كنند. به همين دليل قبل از عروسي چند بار كفش‌تان را در منزل بپوشيد تا پاي‌تان در آن جا بيفتد. اگر جا باز كرد و در آن راحت بوديد كه چه بهتر اما اگر پاي‌تان در آن احساس راحتي نكرد حتما تا قبل از روز جشن به سراغ گزينه ديگري برويد. از طرف ديگر مراقب باشيد كه پاشنه كفش‌تان شما را خيلي بلندتر از شوهرتان نكند. چون احتمالا آرايش موهاي شما نيز به قدتان اضافه خواهد كرد. هر كدام را كه بلند انتخاب كرديد، از بلندي ديگري كم كنيد. پس كفشي را انتخاب كنيد كه هم مناسب باشد و هم راحت. شما قرار است تمام شب لبخند به لب داشته باشيد و با پايي كه اذيت شده اين كار امكان‌پذپر نيست! حالا كه به خوشي لباس‌تان را سفارش داديد بايد دنبال كفشي متناسب با همان لباس باشيد كه هم راحت باشد هم از زيبايي و جلوه لباس‌تان كم نكند. در اين مورد راهنمايي‌هاي مزون لباسي كه براي لباس درنظر گرفته‌ايد هم مي‌تواند كمك‌تان كند. معمولا براي كفش عروس كه اختصاصا سفيد است قيمتي حدود 50 تا 150 هزارتومان درنظر مي‌گيرند، البته اين در مواردي است كه كفشي معمولي باشد و به قول معروف مارك يا برند خاصي نباشد. حالا با كمي بد بيني و البته نوسان قيمت‌ها با 200 هزار تومان هم مي‌توانيد كفشي شكيل و زيبا داشته باشيد. در مراكز خريد شناخته شده‌اي كه انواع برندها حضور دارند قيمت تا 2 ميليون تومان هم بابت كفش عروس مي‌دهند و اين فقط به‌دليل برند كفش است و ويژگي ديگري ندارد، كفش همان كفش است.

 • از كجا بخريم؟

حالا كه نكات اساسي انتخاب لباس عروس را دانستيد، بد نيست مراكزي را به شما معرفي كنيم كه اين لباس‌ها را ارائه مي‌دهند. بورس لباس عروس در 2بخش تهران متمركز شده: چهار راه امير اكرم و ميرداماد. حدود قيمت لباس عروس‌ها از 300 هزار تومان شروع مي‌شود تا 9ميليون تومان. نترسيد! 9ميليون تومان قيمت خريد لباس عروس‌هاي مارك دار است و لزومي ندارد كه حتما لباس مارك‌دار انتخاب كنيد. در خيابان ميرداماد معمولا لباس عروس از 700 هزار تومان تا حدود دو ميليون پيدا مي‌شود. خيلي از لباس‌ها كار كشور چين هستند و بعضي‌هاي‌شان هم كار تركيه. از اين 2 مدل كارهاي تركيه معمولا مدل‌هاي بهتري دارند و كيفيت‌شان هم خيلي بهتر است. آمريكا هم در بين توليد‌كنندگان لباس‌هاي عروس، مدل‌هاي بسيار زيبا دارد.

 برندهايي مثل ديويد برايد و ديميتريوس جزو برندهاي در اين زمينه هستند. برند كارلو پينياتلي ايتاليايي و سارا بلا در تركيه نيز جزو ديگر برندهاي محبوب هستند كه عروس‌ها مي‌توانند براي خريدشان سري به مزون‌هاي ميرداماد بزنند و البته برند پرونوويا اسپانيايي هم اين روزها بسيار محبوب است.  از طرف ديگر مي‌توانيد لباس عروس‌تان را كرايه كنيد. قيمت كرايه لباس‌ها با توجه به قيمت فروش لباس تعيين مي‌شود. براي يك شب كرايه لباس عروس، مبلغي از حدود 300 هزار تومان به بالا تعيين شده است كه باز هم بستگي به مارك دار بودن و نبودن شان دارد.شيوه ديگري در مورد اجاره لباس هم هست كه در خيلي از مزون‌ها به عروس خانم پيشنهاد مي‌شود و آن اين‌كه لباسي را با سايز و مدلي كه شما مي‌پسنديد را براي‌تان مي‌دوزند با قيمتي در حد فروش، مثلا بين قيمت دوخت معمولي 800 تا يك ميليون تومان و همان لباس را به‌خود شما اجاره مي‌دهند، يعني همان شيوه كرايه است ولي با سليقه و سايز شما.اگر تصميم گرفته‌ايد لباس عروسي‌تان را خريداري كنيد و براي‌تان مهم است كه آن را يادگاري نگه داريد، با درنظر‌گرفتن دوخت، جنس پارچه، ميزان كار دستي كه روي آن انجام مي‌شود و همچنين نوع سنگ يا ديگر موادي كه به‌عنوان كار لباس روي آن به كار مي‌رود، چيزي حدود يك و نيم تا 3ميليون‌تومان‌، كنار بگذاريد.بد نيست بدانيد اين هزينه به‌دليل كار ويژه‌اي است كه روي لباس شما انجام مي‌شود؛ شامل برش توسط بهترين برشكاران، دوخت سنگ‌هاي زينتي گران قيمت، پارچه‌هاي تمام ابريشم و...

البته در اين مورد هستند مزون‌هايي كه مي‌توانيد با پرو نمونه‌هاي ژورنالي از كشورهاي ديگر، لباس‌تان را از بهترين مزون‌هاي اروپايي سفارش دهيد و البته به قيمت روز‌

ستاره‌اي به نام آقاي داماد
گذشته از فاميل عروس و داماد كه آن‌ها را نديده هم مي‌شناسند، از روي لباس‌شان براي اين‌كه متمايز و زيبا باشيد، براي‌تان توصيه‌هايي داريم، هم براي انتخاب لباس و هم انتخاب مراكز خريد مناسب لباس عروس و داماد.

 • محبوب‌ها را انتخاب كنيم يا خاص‌ها؟

هميشه توصيه‌هايي هستند كه فوت كوزه گري محسوب مي‌شوند. اگر مي‌بينيد بعضي‌ها خيلي زيبا هستند يا خيلي خوش لباس، اين توصيه‌ها را مي‌دانند و به كار مي‌برند. اين توصيه‌ها به‌خصوص براي عروس و دامادها خيلي مهم هستند. آن‌ها بايد حواس‌شان باشد كه لباس‌شان در شب جشن يكي از خاطره‌انگيزترين لباس‌هاي زندگي‌شان خواهد بود.معمولا دامادها در انتخاب لباس جشن، خيلي راحت‌تر از عروس‌ها دست به انتخاب مي‌زنند. اما اين آسان‌گيري نبايد باعث بي‌دقتي شود. همان‌طور كه عروس‌ها بايد نكاتي را در رابطه با لباس‌شان رعايت كنند، دامادها هم بايد بعضي چيزها را مد نظر داشته باشند. معمولا براي زيباتر شدن عروس خانم‌ها به جز لباس، آرايش نقش اساسي دارد. با آرايش، رنگ پوست آن‌ها به پايه دلخواه مي‌رسد ولي وضع دامادها متفاوت است. درست است كه گريم مي‌تواند در تغيير چهره‌شان تاثير داشته باشد اما فقط كمي! آن‌ها در مورد رنگ پوست‌شان بايد به رنگ لباس‌شان توجه داشته باشند. خيلي‌ها هم‌چنان روي رنگ مشكي به‌عنوان رنگ مناسب براي لباس دامادي تاكيد دارند. درست است كه مشكي رنگي است كه براي اغلب رنگ پوست‌ها مناسب است و خيلي هم رسمي است اما قطعا رنگ‌هايي هستند كه به چهره شما زيبايي بيشتري مي‌بخشند. پس لزومي ندارد زيبايي را فداي روال معمول بكنيد! از مشاوران حاضر در فروشگاه‌هاي لباس مردانه بخواهيد تا به شما در زمينه انتخاب لباس مناسب كمك كنند. در ايران 3 رنگ نباتي، مشكي و سفيد جزو رنگ‌هاي محبوبي هستند كه دامادها به سراغ‌شان مي‌روند. افراد بايد با توجه به فرهنگ و خانواده‌شان دست به انتخاب كت و شلوار بزنند.

 •  ساده‌ها بهترند

كت‌ها در ايران معمولا ساده هستند اما كساني هم دوست دارند متفاوت باشند. اين افراد به سراغ تاكسيدو و پاپيون مي‌روند. درست است كه تركيب اين 2 با هم زيباست اما چيزي نيست كه در فرهنگ ما به اندازه فرهنگ غربي محبوبيت داشته باشد. بهتر است براي مراسم ازدواج‌تان يك كت تك دكمه ساده را با يك كراوات زيبا تركيب كنيد. اگر هم دوست داشته باشيد، مي‌توانيد از ژيله فلور استفاده كنيد. ژيله‌هايي كه طرح يك نوار روي‌شان است و خيلي هم زيبا و مناسب هستند.

 • لاغر هستيد؟ مشكي نپوشيد

نكته ديگر سايز لباس است. آقاياني كه دارند داماد مي‌شوند و اضافه وزن دارند به هيچ وجه سراغ كت و شلوارهايي با رنگ‌هاي روشن نروند. براي مثال، دور رنگ معمول سفيد را خط قرمز بكشند! با كت و شلوار سفيد آن‌ها 2 برابر نشان داده مي‌شوند. بر عكس كت و شلوار مشكي درست براي آن‌ها دوخته شده است. اين رنگ دامادهاي چاق را جمع و جورتر نشان مي‌دهد. بر عكس اين مسئله هم صادق است. اگر خيلي لاغر هستيد سراغ مشكي نرويد. بلكه مي‌توانيد به سراغ رنگ سفيد برويد كه شما را چاق‌تر نشان مي‌دهد. به‌خصوص اگر عروس خانم چاق است.

 • اين كفش را زياد بپوشيد

در رابطه با كفش دامادي بايد به يك نكته خيلي مهم توجه كنيد. اول اين‌كه بعد از اين‌كه كفش خود را خريداري كرديد آن را توي كمدتان قرار ندهيد كه در روز عروسي بپوشيد. حد اقل 2 يا 3 بار اين كفش را پا كنيد، حتي در خانه. با اين كار كفش با فرم پاي‌تان هماهنگي بيشتري پيدا مي‌كند و اگر ايرادي داشته باشد خودش را نشان مي‌دهد. نكته ديگر اين است، اگر كفش‌تان نيم شماره از پاي‌تان بزرگ‌تر بود ناراحت نباشيد. تا آخر شب مسلما پاي شما ورم خواهد كرد و اگر كفشي را انتخاب كرده باشيد كه حتي كمي براي‌تان تنگ باشد تا آخر شب براي‌تان خيلي تنگ مي‌شود!

 • بايد راحت باشيد

بعضي از دامادها دوست دارند از پيراهن‌ها و كت‌هاي تنگ استفاده كنند. به‌خصوص آن‌هايي كه اندام‌هاي ورزشكارانه دارند اما پوشيدن لباس تنگ به معناي اين نيست كه خودتان را در لباس‌گير بيندازيد. فراموش نكنيد، در روز ازدواج‌تان شما كلي كار داريد كه بايد انجام بدهيد: بايد به آرايشگاه، گلفروشي و از همه مهم‌تر دنبال عروس برويد! پس لباس‌تان را طوري انتخاب كنيد كه در آن راحت باشيد و مانع تحرك‌تان نشود.

 • بورس كت و شلوار

شايد خوشايند‌ترين كار براي داماد، خريد همين يك قلم جنس باشد و چه بهتر است كه پول زيادي هم پرداخت نكند و خيلي راحت مدلي كه مي‌خواهد را پيدا و خريد را تمام كند. در بين برند‌هاي داخلي كه كت و شلوار مردانه ارائه مي‌دهند مثل ايكات، هاكوپيان، گراد و...به راحتي مي‌توانيد با حدود قيمت 500 تا 700 هزار تومان يك ست دامادي زيبا و مناسب پيدا كنيد. البته در اين ميان برندهاي خارجي هم هستند كه قيمت‌هاي فضايي دارند و اين هم به‌دليل نام برند يا احيانا جنس پارچه و برشي است كه اختصاصي آن شركت توليدي كرده است.
اگر هم در مراسمي مثل بله بران يا نامزدي، پارچه‌اي به آقاي داماد هديه داده‌اند مي‌توانيد همان پارچه را به خياط بدهيد تا لباس دامادي دلخواه‌تان را آماده كند. مزد دوخت يك دست كت‌وشلوار مردانه از 150 هزار تومان شروع مي‌شود و معمولا تا حدود 400 هزار تومان نوسان دارد. از ايستگاه مترو امام خميني‌ (ره) كه پياده شويد، حدود 100 متر آن طرف‌تر، راسته كت وشلوار فروشي‌ها شروع مي‌شود. دست‌تان براي انتخاب حسابي باز است. در آن سوي تهران هم ميرداماد پر از فروشگاه‌هاي مختلف است. پير كاردين،گراد و هاكوپيان جزو معروف‌ترين برندهاي كت و شلوار مردانه هستند و ال‌سي من در پاسداران نيز به راحتي در مسير گشت و‌گذار شما قرار مي‌گيرد. فروشگاه ماتادور هم ارائه‌دهنده برندهاي مختلف معتبري مثل «چنلي» و «كارلو پينياتلي» است.اگر هم برند خاصي را مد نظر داريد و نمي‌خواهيد به سراغ بقيه برندها برويد مي‌توانيد سري به سايت برند محبوب‌تان بزنيد و نزديك‌ترين فروشگاه به محل زندگي‌تان را انتخاب كنيد.
 قيمت كت وشلوار مردانه معمولا از حدود 500 هزار تومان شروع مي‌شود تا 700 هزار تومان اما در ميرداماد كت و شلوارهاي زيبايي با قيمت حدود 300 هزار تومان هم پيدا مي‌شود. البته تنوع قيمت در باب‌همايون بيشتر است.  برندهاي ايتاليايي ارائه‌دهنده كت و شلوار كه قيمت‌هاي‌شان از حدود 2 الي 5 ميليون تومان شروع مي‌شود. برند معتبر «زنيا» جزو بهترين برندهاي ارائه‌دهنده اين لباس‌هاست كه به‌خصوص براي افرادي كه بسيار خوش‌پوش هستند مناسب است.  
 

براي آن‌كه بهترين «خودتان» باشيد
اين مورد به‌دليل تاثير‌گذاري بر تمام فعاليت‌هاي عروس خانم توجه و دقت نظر بيشتري را مي‌طلبد.براي مجلسي كه ده‌ها مهمان در آن حضور دارند و براي ثبت لحظات اين شب باشكوه عكاس و فيلمبردار حرفه‌اي نيز دعوت شده‌اند، خيلي زيبا نيست كه چهره عروس خانم بدون درنظر گرفتن زيبايي‌هاي طبيعي آن و بدون كمك از هيچ ماده آرايشي و زيبايي، در برابر لنز دوربيني قرار بگيرد كه قرار است عكس‌هايش يادگاري زيباترين شب زندگي‌اش باشد.

 • يك اسم و هزار فن

عنوان آرايشگاه يعني مكاني كه در آن به زيبايي و آرايش چهره مي‌پردازند؛ پس نبايد از اين مكان توقع داشت تا در فاصله زماني كوتاه از شما يك فرد با ايده‌آل‌ترين چهره‌، اندام، مو، پوست و ناخن بسازد. نهايت هنر و توان يك سالن زيبايي اين است كه بتواند زيبايي‌هاي خدادادي شما را براي ارائه بهتر و مشخص‌تر آشكار كند. پس با اين فرض نخستين قدم را برداريد و دنبال مكاني باشيد كه بتواند شما را در رسيدن به هدف نهايي‌تان كمك كند. هر خانم در طول سال براي انجام امور زيبايي و پيرايشي حتما هرچند وقت يكبار به آرايشگاه مراجعه مي‌كند پس با يك سالن زيبايي آشنايي اوليه‌اي دارد.

 • فهرست داشته باشيد

قبل از حضور در آرايشگاه ليست كارهايي كه تمايل داريد در اين مكان براي شما انجام شود را تهيه كنيد و راجع به آن با مديريت يا شخصي كه قرار است اين كارها را براي شما انجام دهد به‌صورت مفصل صحبت كنيد.

 • همان آرايشگر قديمي

مي‌توانيد اين بار كه به همان آرايشگاه هميشگي‌تان مي‌رويد، نگاهي به آلبوم‌هاي عروس‌هاي قبلي آن جا داشته باشيد و راجع به ميزان تغييرات و كارهاي صورت گرفته روي هركدام از آنها پرس و جو كنيد.

اين نخستين و ابتدايي‌ترين شيوه‌اي ا‌ست كه ممكن است به‌نظر ساده و پيش پا افتاده بيايد ولي نكته مهمي دارد كه كمتر به چشم مي‌آيد اينكه آرايشگر هميشگي شما، فرم چهره، رنگ پوست، مو، ميميك صورت و ديگر ويژگي‌هاي بارز چهره شما را بارها و بارها ديده است و به‌خوبي مي‌تواند حالات مختلف چهره شما را تجسم كند. اين امتياز ويژه فقط مختص بانويي است كه بارها موهاي شما را كوتاه يا رنگ كرده است و ابروهاي شما را آراسته و به شما انواع مختلف رنگ سايه را پيشنهاد داده پس از كنار اين پيشنهاد بي‌تفاوت نگذريد.

 • مشورت با دوستان

دومين راه پيشنهادي اين است كه از دوستان و آشنايان‌تان كه به تازگي خودشان يا يكي از اقوام‌شان اين مرحله را (جشن عروسي)پشت سر گذاشته‌اند كمك بگيريد و از آنها بخواهيد سالن زيبايي‌شان را به شما هم معرفي كنند.

 • نمونه‌ها را يك به يك ببينيد

يك راه مناسب ديگر هم وجوددارد كه كمي زمان‌بر است. يعني شما بايد زمان زيادي را براي رسيدن به هدف‌تان صرف كنيد. مجلات تخصصي تبليغي مثل پيك برتر مي‌تواند مجموعه‌اي از بهترين‌ها را در هر منطقه كه سكونت داريد به شما معرفي كند. تنها نكته‌اي كه بايد به آن توجه داشته باشيد اين است كه شما  براي ديدن نمونه كارهاي آنها بايد به تك تك سالن‌ها سربزنيد، پس اين كار را خيلي جلوتر از زمان جشن‌تان شروع كنيد. توجه داشته باشيد رنگ و لعاب تبليغات و دكوراسيون خاص بعضي آرايشگاه‌ها فقط جنبه تبليغي دارد و ممكن است شما را از هدف اصلي‌تان دور كند.

 • متخصص يا متخصص؟

بعضي از سالن‌ها و مراكز زيبايي به شما پيشنهاد مي‌كنند براي پاكسازي پوست،  درمان جوش‌هاي احتمالي و...يكي، دو روز قبل از مراسم به آنجا مراجعه كنيد. پيشنهاد ما اين است كه قبل از اين كار، خوب فكر كنيد. درمان توسط يك متخصص پوست معقول‌تر است يا شخصي كه فقط تجربه كاري دارد و پشتوانه علمي مطمئني ندارد؟ در هر صورت تصميم با خودتان است. اگر احساس مي‌كنيد و دوست داريد كار ويژه‌اي روي صورت‌تان انجام شود بهتر است به متخصص مراجعه كنيد. هنگام مراجعه به آرايشگاه توجه كنيد وسايلي كه استفاده مي‌كنند چگونه نگهداري مي‌شوند و مطمئن باشيد براي شما از چه وسايلي استفاده مي‌كنند.

 • خودتان باشيد

هر سالن آرايش شيوه خاصي در پيرايش و تزئين عروس دارد، اين شيوه ممكن است روي صورت يك نفر زيبا و برازنده باشد ولي با پوست و چهره شما تناسب نداشته باشد پس با يك عكس اينترنتي سراغ آرايشگر نرويد تا شما را كاملا شبيه به آن عكس پيرايش كند.

 • آرامش

روز برگزاري مراسم ممكن است چند عروس ديگر هم همراه شما در سالن منتظر باشند تا به موقع به مراسم برسند پس بهتر است عصبي نشويد و آرامش خود را حفظ كنيد. شما مي‌توانيد با يك نفر به‌عنوان همراه به آرايشگاه برويد ولي قبل از اين كار با مسئولان آرايشگاه هماهنگ كنيد تا شلوغي باعث نشود همراه عزيزتان نتواند به موقع به سالن برسد.

 • ترافيك را فراموش نكنيد

در انتخاب آرايشگاه به فاصله آن تا آتليه عكاسي، گلفروشي و سالن عروسي توجه داشته باشيد چون دوري اين مكان‌ها از هم باعث مي‌شود مدت زمان زيادي را در ترافيك بمانيد و آرايش صورت يا موي‌تان به هم بريزد. شب قبل از مراسم يا چند روز جلوتر همراه آقا داماد يك بار تا آرايشگاه برويد تا ايشان محل آرايشگاه را بشناسد. خيلي مواقع پيش مي‌آيد كه آدرس اشتباه به داماد مي‌دهند و همين باعث استرس و نگراني هر 2 نفر شما خواهد شد.

 • وسايلي كه بايد همراه داشته باشيد

از آرايشگرتان بپرسيد روز مراسم چه لوازمي بايد با خود به آرايشگاه ببريد و چه ساعتي بايد در آنجا حضور داشته باشيد. بعضي از وسايل هستند كه كاملا اختصاصي‌اند و شايد شما دوست نداشته باشيد به‌صورت مشترك با ديگران استفاده كنيد مثل محصولات ضد‌عرق، خوشبو‌كننده بدن يا حتي عطر. پس فراموش نكنيد كه اين لوازم را نيز با خودتان ببريد.

 • مراقب دست‌ها باشيد

چند روز مانده به مراسم عروسي قطعا خيلي كار داريد تا انجام دهيد ولي اين باعث نمي‌شود مواظب دستان و انگشتان‌تان نباشيد چون زخم دست و انگشت ر ا با هيچ‌چيز نمي‌توان پوشاند. سعي كنيد چند روز مانده تا مراسم از دستكش استفاده كنيد تا آسيبي به دستان‌تان وارد نشود.

 • با قيمت‌ها آشنا شويد

انتخاب سالن زيبايي كه بتواند نظر و خواسته شما را تامين كند و در عين حال مناسب‌ترين قيمت را داشته باشد كار سختي نيست ولي كمي حوصله و زمان مي‌خواهد. نرخي كه سالن‌ها ارائه مي‌دهند بايد بر اساس نرخ مصوب اتحاديه باشد ولي متاسفانه كمتر پيش مي‌آيد كه كاملا بر همان اساس جلو بروند. كمترين مبلغي كه در منطقه شمالي تهران براي آرايش عروس مطالبه مي‌شود 450 هزار تومان از يك سالن زيبايي حوالي سعادت آباد است و بالاترين قيمت هم نزديك 3 ميليون تومان براي سالن زيبايي حوالي خيابان الهيه است.خدماتي كه در اين پكيج به عروس خانم ارائه مي‌شود شامل خدمات پوستي و زيبايي قبل از مراسم است تا پايان مراسم پاتختي؛ پاكسازي پوست، تقويت و ويتامينه مو و پوست، زيبايي ناخن‌ها، تغيير رنگ و حالت مو، آرايش و گريم روز مراسم و...
 

سوپراستاري به نام آقاي داماد
چند سالي مي‌شود كه ‌آرايشگاه رفتن آقايان در شب عروسي‌، تبديل به عادت شده‌؛ آقايان معتقدند آن‌ها نيز حق دارند در شب عروسي‌شان مانند عروس خانم، ظاهري زيبا و متفاوت داشته باشند تا وقتي فيلم و عكس‌هاي‌شان را ديدند، ‌لذت ببرند! البته آقايان برخلاف خانم‌ها زمان زيادي را صرف آرايشگاه نمي‌كنند چون حداكثر كاري كه مي‌توانند انجام دهند، آرايش مو  و  يك گريم خيلي معمولي روي صورت‌شان است.

 • گريم براي آقاي داماد

اين موضوع  بستگي به‌نظر آقا داماد دارد؛ اين‌كه بخواهد گريم روي صورتش انجام شود يا نه. اگر بخواهد گريم كند، آيا زياد باشد يا كم. يكسري آرايشگاه‌هاي مردانه بالاي شهر، قبل از شروع كارشان، روي پوست آقاداماد ماسك COLD استفاده مي‌كنند كه تمام حرارت صورت و بدن را جذب خود مي‌كند و عمل آرامش‌بخشي را به بهترين نحو انجام مي‌دهد تا اضطراب آقا داماد در شب عروسي پايين بيايد! ‌بعد از اين مرحله، آقا داماد براي انجام گريم تخصصي روي صورتش به گريمور آرايشگاه ارجاع داده مي‌شود و آنجاست كه بايد منتظر چهره‌اي جديد از او باشيم! ‌ اكثر سالن‌هاي آرايش مردانه براي اين‌كه هيچ‌كس متوجه گريم آقا داماد نشود، ‌از روش گريم متعادل‌سازي محو استفاده مي‌كنند كه حتي عروس خانم‌هم با وجود ديدن تغييرات روي صورت آقا داماد، نمي‌تواند متوجه شود آيا گريم روي صورت او انجام شده يا نه! البته نكته‌اي كه اكثر آرايشگاه‌ها به آن توجه مي‌كنند، یکدست شدن رنگ صورت، از بین بردن خط اصلاح‌، جای ریش تراشیده شده‌ و زیر چشمان است، به‌صورتی كه بیننده اصلا متوجه گریم نمی‌شود و فقط در عكاسی، صورت عروس و داماد یكدست خواهد بود.

 • گردش در شهر به دنبال...

 ديگر آن زمان گذشت كه آقاداماد براي مراسم عروسي‌اش هم به آرايشگاه سر كوچه‌شان مراجعه مي‌كرد و آرايشگر هم هر مدلي دلش مي‌خواست موهايش را مي‌زد! اين‌روزها از 2 ماه قبل آقاداماد و عروس خانم راه مي‌افتند تا علاوه بر پيدا كردن يك سالن زيبايي براي عروس خانم،  سالن‌هاي آرايشي مردانه را هم ببينند و با ديدن آلبوم‌هاي ديجيتال و نمونه كارهاي سالن، سعي در بهترين انتخاب دارند. البته در بيشتر اين آلبوم‌ها، سعي شده براي جلب نظر آقاداماد، از فتوشاپ و نرم‌افزارهاي ديگر استفاده شود تا بهترين حالت ممكن از تصوير به آقا دامادها نشان داده شود

 • داماد بودن خرج دارد

 بحثي كه اين‌جا وجود دارد، اين است كه بسياري از آقادامادها هنگامي كه به آرايشگاه مردانه مي‌روند، به آرايشگرشان نمي‌گويند مراسم ازدواج‌شان است، زيرا در اين صورت مجبورند، اگر در حالت معمول مثلا 10 هزارتومان به‌عنوان اجرت به آرايشگر مي‌دادند، اين‌بار با پرداخت 80-70 هزارتومان حسابي نقره داغ شوند! بالاخره هزينه شيريني بچه‌ها و عيدي و شاباش و... در اين دوره و زمانه سرسام‌آور است! اما بهتر است اين كار را نكنيد و راست بگوييد.

 • آقاي داماد دست در جيب كن!

حداقل نرخ موجود بين آرايشگاه‌هاي مردانه براي آرايش آقاداماد؛ 20 هزارتومان است. البته اگر اجرت و شيريني بچه‌ها را نيز با آن درنظر بگيريد، بيشتر هم مي‌شود. اما يكسري آقايان دوست دارند، در شب عروسي‌شان جلوي فاميل، دوستان و حتي عروس خانم، با ظاهري جديد و البته خاص ظاهر شوند؛ براي اين كار نيز حاضرند حتي تا 300-200 هزارتومان نيز پرداخت كنند.

 • داماد متفاوت

 اگر تصور مي‌كنيد، آقايان چهره‌شان در شب عروسي براي‌شان اهميتي ندارد، سخت در اشتباهيد! براي اثبات اين مدعا، همين بس بدانيد اين روزها اكثر آقادامادها ‌از يك هفته قبل تحت نظر پرسنل سالن آرايشي موردنظرشان قرار مي‌گيرند؛ به اين ترتيب كه درست يك هفته قبل از مراسم، بايد هيركات (كوتاهي مو) آقاداماد انجام شود، بعد از آن اگر پرسنل سالن متوجه شوند صورت و پوست آقاداماد به پاكسازي و ترميم احتياج دارد، اين‌كار با استفاده از متدهاي جديد و روز دنيا صورت مي‌گيرد. در اكثر سالن‌هاي مشهور شهر، دستگاهي وجود دارد به نام «سنسور» كه براي موهاي آقا داماد ماسك مو مي‌گذارد تا موها هم طراوت‌شان را حفظ كنند، هم خوش‌حالتي‌شان را. ‌

 • همراهان داماد گردن او

انگار  از رسم و رسومات قديمي براي آقادامادها، فقط يك رسم، آن هم دست‌وپا شكسته باقي مانده؛ اين‌كه آقاداماد مجبور است در روزي كه براي آرايش و پيرايش به آرايشگاه مي‌رود، درصورتي كه همراهي داشته باشد، هزينه او‌ را نيز پرداخت كند!‌البته در قديم رسم بوده پدر داماد تمام هزينه‌هاي پسرش و همراهان و شيريني آرايشگاه را پرداخت كند. ‌اصلا بردن داماد به آرايشگاه و حمام، يك رسم تمام عيار در ازدواج‌هاي قديمي بود كه با حضور جمعي از بزرگان فاميل و جوانان صورت مي‌گرفت و آداب ويژه‌اي هم داشت.

 • به همان قديمي اعتماد كنيد

 آرايش مو در شب عروسي، يكي از مهم‌ترين كارها براي آقاداماد است. داماد 2 راه براي انتخاب دارد تا به نتيجه‌اي ايده‌آل برسد؛ اول اين‌كه آرايشگاهي را انتخاب كند كه براي نخستين‌بار است به آن مراجعه كرده (در اين صورت احتمال شوكه شدن آقاداماد بسيار زياد است چون اگر آرايشگر اشتباهي مرتكب شود، ديگر راه برگشتي نيست!) دومين راه هم اين است كه پيش آرايشگر قديمي و مخصوص خودش برود و با خيال راحت كارش را انجام دهد، زيرا اين كار حداقل مزيتي كه دارد، اين است كه آرايشگر مخصوص شما، ويژگي‌هاي چهر‌ه‌تان را مي‌شناسد و براي موي‌تان مدل‌هاي عجيب و غريب درست نمي‌كند.‌

 • با قيمت‌ها آشنا شويد

آقا داماد اگر لو ندهد كه براي عروسي خودش را آماده مي‌كند مي‌تواند با پرداخت هزينه معمولي آرايشگاه خودش را براي يك شب رويايي آماده كند؛ نرخ معمول آرايشگاه مردانه براي اصلاح سر همراه با شست‌وشو 12 تا 15 هزار تومان و اگر اصلاح صورت هم باشد تا 20 يا 30 هزار تومان افزايش پيدا مي‌كند ولي اگر شما هم مثل عروس خانم برنامه خاصي براي اين شب باشكوه داريد بايد 150 تا 300 هزار تومان براي اين مورد در نظر بگيريد. آرايشگاهي حوالي پاسداران از داماد مي‌خواهد ابتداي صبح در سالن حاضر باشد تا كارهاي آماده‌سازي پوست و مو را آغاز كند و حدود 3 ساعت براي هر نفر زمان مي‌گذارد، هزينه هم حدود 200 هزار تومان است. سالن آرايشگاه مردانه‌اي در ونك هم براي مراسم عروسي 90 تا 100 هزار تومان دريافت مي‌كند
 

آنچه براي شما به يادگار مي‌ماند
چند سال كه مي‌گذرد ديگر كسي يادش نمي‌آيد شب عروسي شما شام چه خورده يا پذيرايي و اركستر چقدر خوب بوده. تنها چيزي كه از مهم‌ترين شب زندگي‌‌تان به يادگار مي‌ماند و مي‌توانيد آن را به بچه‌ها و حتي نوه و نتيجه‌هاي‌تان هم نشان دهيد، عكس و فيلم مراسم است

 • روتوش بي‌روتوش

وقتي داريد آلبوم مي‌بينيد توجه كنيد عكس‌ها روتوش زيادي نداشته باشد. خيلي از عكاس‌ها اشكالات عكاسي‌شان را با روتوش زياد مي‌پوشانند اما روتوش، چهره شما را مصنوعي و از حالت طبيعي خارج مي‌كند و توي ذوق‌تان مي‌خورد. علاوه‌بر اين سعي كنيد مكان عكاسي نزديك محل جشن يا آرايشگاه باشد تا وقت كمتري را در مسير رفت‌وآمد از دست بدهيد.

 • مثل فيلم‌هاي سينمايي

  براي فيلمبرداري هم خدمات خاصي مد شده. مثلا براي فيلمبرداري كرين مي‌آوردند يا با چنددوربين فيلمبرداري مي‌كنند. حتما تعداد دوربين‌ها را بپرسيد. بعضي‌هاي ديگر كليپ‌هاي خاص براي عروسي آماده مي‌كنند و همان شب در آخر مراسم آن را پخش مي‌كنند. معمولا كليپ مربوط به روز قبل از عروسي و زماني است كه داماد مي‌رود آرايشگاه  و دنبال عروس مي‌رود و آهنگ روي كليپ‌ها معمولا از آهنگ‌هاي پاپي است كه بارها شنيده شده. اما بعضي از آتليه‌هاي خاص براي ساخت كليپ‌شان هم سفر مي‌روند و حتي ترانه و شعر را براساس اسم عروس و داماد به آهنگسازها سفارش مي‌دهند. براي اين خدمات هم بايد هزينه زيادي پرداخت كنيد اگرچه اين خدمات جالب به‌نظر مي‌رسد اما لزوما نشان‌دهنده كار خوب آتليه نيستند.

 • مواظب بدقولي باشيد

بعضي از آتليه‌ها عكس بزرگ عروس و داماد را به‌عنوان هديه شب عروسي به آن‌ها مي‌دهندحتما موقع قرارداد از آتليه بپرسيد چندتا عكس هديه به شما مي‌دهند، عكس عروس و داماد را كي به دست‌تان مي‌رسانند و كليپش را شب عروسي پخش مي‌كنند يا نه. حتما قبل از قرارداد بستن بپرسيد هزينه چاپ عكس يا درست كردن آلبوم روي هزينه‌اي كه پرداخت مي‌كنيد اعمال مي‌شود يا نه. بعضي از آتليه‌ها فايل عكس‌هاي گرفته شده را به شما نمي‌دهند تا صرفا عكس چاپ شده را از خودشان بخريد و عكس را خيلي گران‌تر با شما حساب مي‌كنند. تا جايي كه ممكن است با آن‌ها قرارداد نبنديد. تاريخ تحويل آلبوم و چگونگي آن را هم حتما با آتليه چك كنيد.

 • امنيت عكس‌ها

بهتر است آتليه‌اي كه كار شما را انجام مي‌دهد، آشنا باشد. هم از آن جهت كه كارشان و چگونگي تحويل آن را ديده‌ايد و مطمئن هستيد، هم از آن جهت كه امنيت عكس‌هاي شما تامين شود. در مورد امنيت عكس‌ها حتما با مسئول آتليه صحبت كنيد.

 • آنچه شما خواسته‌ايد

بعضي از آتليه‌ها خدمات خاصي ارائه مي‌كنند؛ مثلا عروس و داماد را چند روز قبل از عروسي به مكان‌هاي مختلف حتي شمال يا خارج از كشور مي‌برند تا از آن‌ها عكاسي كنند. خدمات عكاسي خارج از كشور بيشتر از 15 ميليون تومان براي‌تان خرج برمي‌دارد. تازگي‌ها مد شده عروس و داماد مي‌خواهند در 4 فصل سال عكس داشته باشند. براي اين عكس‌ها بايد خيلي زودتر با آتليه قرارداد ببنديد تا روند عكاسي شما را زودتر شروع كنند. اما بيشتر آتليه‌ها علاوه‌بر عكس عروسي، عكس‌هايي هم با لباس اسپرت يا لباس‌هاي خاص ديگر از شما مي‌گيرند تا به آلبوم‌تان اضافه كنيد.

 • با قيمت‌ها آشنا شويد

يكي از بخش‌هاي مهم و البته دوست داشتني و هزينه‌بر مراسم ازدواج، ثبت تصويري اين واقعه شيرين است. در منوي‌هاي معرفي شده از طرف آتليه‌ها و مراكز عكاسي البته مجاز، پايه قيمتي كه براي منوي شماره يك ارائه مي‌دهند 500 تا 650 هزار تومان است. اين منو شامل فيلمبرداري 2 دوربينه توسط فيلمبردار خانم و آقا، يك تخته‌شاسي 100 در 70 دو نفره عروس و داماد و 40 عكس آلبومي است.

اين ساده‌ترين منوي عكاسي و فيلمبرداري را مي‌توانيد با اضافه كردن مواردي ديگر تكميل كنيد و چيزهايي كه مي‌خواهيد را هم تهيه كنيد.

عكاسي در باغ و آتليه، عكاسي مدلينگ و اسپرت، فيلمبرداري در طبيعت، سفر به شمال، كوير، كشورهاي خارجي و...عكاسي در اصطبل، محيط روستايي، ساخت كليپ آشنايي با ژانر سينمايي و...همه و همه مواردي است كه با اضافه‌شدن به منوي اول، ليستي بلند بالا به شما ارائه مي‌دهند و البته هزينه زيادي نيز براي شما در بر خواهد داشت. بالاترين هزينه‌اي كه براي اين منو گفته مي‌شود، 6 ميليون تومان است. منوي كامل شامل عكاسي اسپرت يكي دو ماه قبل از مراسم عروسي است به همراه عكاسي روز عروسي در باغ، آتليه، سالن و منزل مسكوني‌شان.

فيلمبرداري كل مراسم از ابتداي روز تا پايان جشن، عكس يادگاري با والدين، مراسم روز پاتختي و...

سفر به يكي از مناطق زيباي طبيعي به‌عنوان هديه ازدواج به هزينه آتليه همچنين عكاسي از آن فضا و ساخت كليپ از آن فضا هم يكي از امكانات در‌دسترس است.ارائه دي وي دي و سي دي فيلم‌ها و عكس‌ها همراه با چاپ ژورنالي عكس و....
 

شيرين‌ترين قسمت ماجرا
 هر فرد در طول زندگي‌اش بارها كيك و شيريني خريده و خورده ولي اين باركيك و شيريني با بقيه فرق دارد. نكات مهمي در اين مورد وجود دارد.

يكي از ويژگي‌هايي كه كيك عروسي را از ديگر كيك‌ها متمايز مي‌كند تعداد طبقات آن است. اين تعداد، عدد يا فرمول خاصي ندارد ولي چيزي كه در اين تصميم‌گيري تاثير دارد تعداد مهمانان است

قنادان بهترين افرادي هستند كه مي‌توانند شما را راهنمايي كنند با چه تعداد مهمان چند كيلو كيك يا شيريني نيازداريد. در تهيه كيك معمولا مواد مختلفي به‌عنوان مخلفات اضافه مي‌شود كه طعم و مزه خاصي به كيك مي‌دهد؛ اين مواد مي‌تواند موز، آناناس، گردو يا شكلات باشد. توجه كنيد ميوه‌هايي مثل موز و آناناس ممكن است به‌دليل برش خوردن و فاصله زماني تهيه تا مصرف تغيير رنگ دهند پس بهتر است از قيد آن‌ها بگذريد و انواع مغزها يا شكلات‌ها را انتخاب كنيد. در آلبوم مدل كيك گاهي نمونه‌هايي را مي‌بينيد كه با گل طبيعي تزئين مي‌شوند؛ شما مي‌توانيد براي اين كار گلي هماهنگ با گل دست‌تان به شيريني‌فروشي سفارش دهيد تا هارموني زيبايي داشته باشد. نكته‌اي كه بايد به آن توجه كنيد اين است كه برگ‌هاي گردي جزو اين گل‌ها نباشد، چون با هر حركتي ميزان زيادي از آن روي سطح كيك پخش مي‌شود و آن را غيرقابل خوردن مي‌كند. توجه داشته باشيد كه كيفيت كيك را فداي زيبايي‌اش نكنيد

اگر ميزان كيك شما زياد باشد، مي‌توانيد از آن به‌عنوان دسر بعد از غذا استفاده كنيد. يعني دسر را از منوي غذايي‌تان حذف كنيد و بخواهيد كه مهمانداران كيك را بين مهمانان تقسيم كنند.

 • شيرين كام باشيد

غير از كيك عروسي، شيريني هم جزو جدايي‌ناپذير ميزهاي پذيرايي است ولي اين‌كه اين شيريني‌‌تر باشد يا خشك به سليقه و تمايل ميزبان بستگي دارد. هركدام از اين 2 نوع شيريني مزايا و معايبي دارد كه با یادآوری آن می‌توانیم به شما كمك كنیم.

 • شیرینی تر: استقبال كم

شیرینی تازه یا‌ تر تنوع زیادی دارد وسرو آن می‌تواند در كنار چای یا بدون آن لذت‌بخش باشد كه براساس فصل و نوع میوه‌ها، می‌تواند تزئین متفاوتي داشته باشد. اين نوع شيريني‌ها سبك‌تر است ولی نقل و انتقال و نگهداری آن بسیار سخت و دردسر آفرین است و وجود یخچال برای حفظ تازگي آن لازم است. اگر برای روز بعد از عروسی برنامه خاصی دارید، نمی‌توانید صد در صد روی باقي‌مانده آن حساب كنید. معمولا در مجلس عروسي به دلیل وجود كیك در كنار آن، استقبال كمی از شيريني‌تر مي‌شود.

 • شیرینی خشك: براي چند روز

شیرینی خشك تنوع بیشتری دارد و می‌تواند هر نوع سلیقه‌ای را راضي كند. شاید به دلیل استفاده همگانی این نوع شیرینی خیلی به چشم نیاید و كمی بی‌اهمیت جلوه كند. يك حسن بزرگ اين نوع شيريني اين است كه حمل‌ونقل آن خیلی آسان است و نیازی به نگهداری در یخچال ندارد. البته كمی سنگین است و ممكن است با توجه به وزن، تعداد كمتری را شامل شود كه این مورد هم با مشورت با قنادان كاملا قابل حل است. شما برای برنامه‌های روز آینده نیازی به سفارش مجدد ندارید و می‌توانید از باقی مانده آن برای پذیرایی مجدد استفاده كنید.

 • یك شیرینی سنتی

باقلوا یك شیرینی سنتی است كه در مراسم عروسی اهالی بعضی از مناطق ایران به تك‌تك مهمانان تعارف می‌شود. باقلوا گل یا باقلوا لوز دونوع معروف است كه به تازگی به لیست پذیرایی خیلی از مهمانی‌ها اضافه شده و این را هم بدانید كه این نوع شیرینی سنتی را باید سفارش بدهید تا به موقع به مراسم شما برسد. شیرینی كدبانو در شهر قزوین یكی از معروف‌ترین باقلواهارا برای جشن‌ها تهیه می‌كند.

از دستان عروس خانم تا كت آقاي داماد
نقشه كشيدن براي زيباتر شدن مراسم عروسي يكي از هيجان‌انگيزترين بخش‌هاي اين مراسم است. دركنار اين هيجان شيرين ممكن است اضطراب‌هايي نيز براي شما به وجود بيايد و به دغدغه‌هاي شما اضافه شود. گل خود به تنهايي سمبل هزاران معني و مفهوم خاص است و مي‌تواند به تمام اين دوران يك حس زيبا بدهد و اين ساعات را براي شما خاطره‌انگيز كند

 • هديه با گل

ما ايراني‌ها رسم و رسوم زيبايي داريم كه در طول تاريخ طولاني كشورمان نسل به نسل چرخيده و به ما رسيده، يكي از اين مراسم ردوبدل شدن كادوها و هدايا براي رساندن عشق و محبت بين دوطرف است، شما مي‌توانيد هديه‌اي كه با علاقه خريده‌ايد را با گل‌هاي زيبا تزئين كنيد تا نشان دهيد، همسرتان را بسيار دوست داريد و شاد كردن او براي‌تان اهميت زيادي دارد

 • دسته گل استراتژيك

دسته گلي كه در دستان عروس خانم قرار مي‌گيرد اهميت ويژه‌اي دارد، زيرا از اولين ساعات روز عروسي تا آخرين لحظات همراه اوست و همه به زيبايي اين دسته گل نگاه مي‌كنند و آن را نشانه‌اي از سليقه و هنر عروس مي‌دانند؛ اين دسته گل بهتر است با آرايش و لباس عروس همخواني داشته باشد تا در زيباتر شدن او كمك كند. دسته‌ گل‌ها به شكل‌هاي مختلفي تزئين مي‌‌شوند، پس بهتر است از قبل با شكل‌هاي مختلف اين دسته گل‌ها آشنا شويد تا هنگام انتخاب مجبور نشويد يك تصميم بگيريد.

 • اولين جلوه مراسم

گل‌هايي كه در جشن و سالن عروسي ديده مي‌شوند، نه‌تنها در داشتن يك حس خوب به مهمان‌ها كمك مي‌كنند بلكه در همه عكس‌ها و فيلم‌ها جلوه كرده و براي هميشه ثبت مي‌شوند، وقتي كه مهمان‌ها وارد سالن مي‌شوند، اولين چيزي كه نظرشان را جلب مي‌كند زيبايي گل‌هايي است كه سالن با آن‌ها تزئين شده. اين اولين چيزي است كه براي هميشه در ذهن آن‌ها و شما ثبت مي‌شود، شما مي‌توانيد با توجه به فصل، گل‌هاي متفاوتي داشته باشيد

 • دسته گلي براي يك زندگي

دسته گل مراسم خواستگاري يكي از معروف‌ترين دسته‌گل‌هايي است كه آقايان داماد براي انتخاب آن بايد زمان بگذارند. شما مي‌توانيد با توجه به سليقه خانمي كه قصد داريد به خواستگاري‌اش برويد، گل‌ها را انتخاب كنيد و اگر از سليقه او اطلاع نداريد بهتر است گل‌هايي را انتخاب كنيد كه معنا و مفهوم عشق و علاقه را مي‌دهند، مثل گل رز قرمز يا گل مريم،‌ به هرحال شما بايد اين دسته گل را به آب بدهيد

 • ساده و زيبا

اين روزها ديگر خبري از آن اسب سفيد كه قرار بود بيايد و عروس خانم را با خود ببرد نيست، الان همه دوست دارند يك ماشين زيبا سوار شوند و با آن به خانه آرزوهاي‌شان بروند، اين ماشين مي‌تواند قديمي باشد. حتي مي‌تواند از ماشين‌هاي گران‌ و مطابق روز باشد يا مي‌تواند يك ماشين ساده و معمولي باشد اما هرچه كه باشد گل‌آرايي آن اهميت بسيار زيادي دارد و مي‌تواند آن ماشين را به آن اسب سفيد تبديل كند.  برخي موسسات براي شب و روز عروسي ماشين مناسب را به خانواده [ا كرايه مي‌دهند

 • گل براي داماد

زمان‌هاي قبل گذاشتن گل در جيب بغل كت داماد آداب خاصي نداشته ولي اين روزها براي اين گل هم برنامه خاصي وجود دارد. اين گل نبايد هم‌رنگ دسته گل عروس باشد بلكه بايد اين 2 در كنار هم تكميل‌كننده هم باشند و البته هماهنگي گل با لباس داماد هم مهم است. حدود قيمتي كه براي اين كار مطرح مي‌شود 15 تا 30 هزار تومان است

 • ساقدوش‌هايي از جنس گل

ساقدوش‌ها مي‌توانند بهترين دوست‌هاي شما باشند، دوستاني كه قشنگ‌ترين خاطرات دوران مجردي‌تان را با آن‌ها داريد، اگر هم بخواهيد، مي‌توانيد از بچه‌هاي خردسال خويشاوندان‌تان درخواست كنيد كه شما را در اين مراسم همراهي ‌كنند. اين همراهان معمولا لباس‌هاي يك شكل مي‌پوشند و حتي بهتر است دسته‌گل‌هاي يك‌شكل هم دردست داشته باشند. اين همدستي و همشكلي همه و همه نشان‌ مي‌دهد، شما براي لحظه  لحظه مراسم‌تان نقشه كشيده‌ايد تا بهترين باشيد

 • با قيمت‌ها آشنا شويد

بخش اصلي زيبايي سالن عروسي يا ماشين عروس روي دوش گل‌آرايي زيبا و مناسب است. اين بخش مهم كه خيلي هم ماندگار نيست، هزينه زيادي را در بر مي‌گيرد البته با كمي سليقه و حوصله مي‌توانيد با تهيه گل از مراكز اصلي توزيع و پرورش گل آن را با هزينه كمتري تهيه كنيد ولي زحمت تزئين و سبد كردن آن برعهده خودتان خواهد بود.در بين گلفروشي‌هاي متعدد نرخ‌هاي متفاوتي ارائه مي‌شود كه بيشتر به‌عنوان قيمت  معمول براي گل‌آرايي ماشين عروس و دسته گل عروس است. اين قيمت از 70 تا 80 هزار تومان آغاز مي‌شود و سقفي هم ندارد.پكيج 80 هزار توماني شامل تزئين ماشين عروس با 2سبد در جلو و عقب ماشين و يك دسته گل با 20 شاخه گل فصل است. دقت كنيد كه با گراني گل در ايام سرد سال اين قيمت هم زياد مي‌شود.تزئين ماشين هم به سليقه شما، مدل ماشين و البته رنگ ماشين بستگي دارد. شايد شما هم ديده باشيد كه بعضي‌ها با ميوه و بادكنك و...  ماشين عروس را تزئين مي‌كنند.دسته‌گل‌هاي ويژه‌اي هم براي عروس طراحي شده است كه طراحي ويژه‌اي دارند مثل سنگ‌هاي تزئيني، پوشش شاخه‌هاي دسته گل هماهنگ با رنگ لباس عروس و...

منبع : برترین ها