حرف و حدیث در این مورد زیاد است؛ بعضی ها زیادی اغراق می کنند و ماساژ لاغری را در حد معجزه ای عنوان می کنند که می تواند همه نوع چاقی را برای همیشه از بین ببرد. بعضی های دیگر هم از آن سوی بام افتاده اند و زیادی بدبین هستند و تاثیرات ماساژ لاغری را به کل منکر می شوند!
قضاوت در مورد موثر بودن یا بی فایده بودن ماساژ لاغری، با خودتان!

معجزه نیست؛ کاتالیزور است!

به عقیده کارشناسان ، انقباض هایی که در بدن رخ می دهد می تواند باعث بروز انواع بیماری ها در فرد شود و همان طور که ماساژ می تواند به درمان بسیاری بیماری ها کمک کند، می تواند در درمان چاقی هم موثر باشد.

البته ماساژ در زمینه لاغری، نقش کاتالیزور را بازی می کند؛ کاتالیزوری که در کنار رعایت برنامه غذایی صحیح و انجام ورزش، مسیر دست یابی به هدف لاغری را کوتاه تر می کند «برای حفظ یا دستیابی به تناسب اندام، باید مجموعه ای از عوامل دست به دست هم دهند تا فرد در این راه موفق شود؛ نباید تصور کنیم که فقط یک راه (تغذیه مناسب، ورزش یا ماساژ لاغری) می تواند ما را به اندامی متناسب برساند بلکه مجموعه این عوامل برای تناسب اندام سالم و ماندگار لازم است

تکنیک های مخصوص لاغری

مجموعه ای از تکنیک های مادر(حرکات سراندن، مالشی، ورزدادن و ضربه ای) در رشته اصلی ماساژ وجود دارد که زیرشاخه های مختلف ماساژ از جمله ماساژ لاغری، از همین تکنیک های مادر برای رسیدن به هدف خود از آن ها الگوبرداری می کنند.

حرکت سراندن (افلوراژ)؛ حرکتی است که به عنوان مقدمه ماساژ لاغری شناخته می شود. این حرکت با سراندن کف دست ها در یک جهت انجام می شود که هنگام بازگشت به نقطه شروع، فشاری سطحی وارد می کند. هدف از انجام این حرکت بالا بردن گردش خون موضعی و آماده سازی بدن برای تکنیک های بعدی ماساژ است.

برای انجام حرکت مالشی، باید با کف دست ها مثل اتو، در طول عضلات مورد نظر، حرکت رفت و برگشت انجام داد که این حرکت روی عضلات مایل شکمی، به صورت عکس انجام می شود. هدف از انجام این حرکت، بالا بردن گرما و افزایش جریان خون موضعی است.

در ماساژ لاغری، هدف فرد دستیابی به تناسب اندام است. ماساژ لاغری در واقع زمانی به کمک فرد می آید که چربی های انباشته بعضی نقاط بدن، نیاز به گزینه ای غیراز ورزش دارند.

حرکت ورز دادن: روی نواحی شکم، نشیمنگاه، بالای پاها و امثال آن انجام می شود.در این حرکت عضلات را فشرده و بلند کرده، سپس رها می کنیم. این حرکت نیز باعث بالا رفتن جریان خون، گرم شدن بافت ها و بالا رفتن قابلیت ارتجاعی عضلات می شود.

حرکت ضربه ای شامل ۲ نوع تکنیک ساطوری و نیشگون گرفتن می شود.

فرقش چیست؟

ماساژ لاغری و تفاوتش با سایر ماساژها : «در ماساژ لاغری، هدف فرد دستیابی به تناسب اندام است. ماساژ لاغری در واقع زمانی به کمک فرد می آید که چربی های انباشته بعضی نقاط بدن، نیاز به گزینه ای غیراز ورزش دارند. مثلا وقتی فرد گرفتار بیماری هایی مانند زانو درد، کمر درد یا آرتروز مفاصل مختلف است و به همین دلیل دچار محدودیت های حرکتی می شود، قادر به انجام برخی حرکات خاص ورزشی از جمله استفاده از تردمیل، الپتیکال و… نخواهد بود و همین جاست که سیستم های کمکی مانند ماساژ لاغری، به عنوان روش مکمل برای درمان چاقی به کمک فرد می آید

البته متخصصان ماساژ درمانی ، برای افرادی که به دلیل مشکلات جسمی قادر به انجام حرکات ورزشی نیستند، برخی حرکات ورزشی اصلاحی درنظر می گیرند که می تواند به ارتقای سلامت شان کمک کند. این افراد با استفاده از ماساژهای مختلف که ماساژ با دست در اولویت آن ها قرار دارد نه تنها لاغر می شوند بلکه تحرک شان بیشتر شده و بانشاط تر از پیش نیز می شوند البته ماساژ تاثیرات دیگری هم دارد. از آنجا که ساختارهای بدنی افراد با هم متفاوت است، بافت های چربی نیز مختلف هستند؛ عموما افراد چاق، کمتر آب می نوشند و همین امر باعث فشرده تر شدن بافت چربی شان می شود و مدام چاق تر از پیش می شوند که به سادگی هم نمی توانند وزن کم کنند. اینجاست که استفاده از تکنیک های مختلف ماساژ می تواند به فرد برای از بین بردن چربی ها و لاغر شدن کمک کند.

چاقی های مختلف؛ ماساژهای مختلف

متخصصان ماساژدرمانی با توجه به انواع دفرمگی ها و انواع چاقی ها، در مورد نوع ماساژهای فرد و مدت زمانی که به ماساژ احتیاج دارد، تصمیم می گیرند. مثلا اگر شکم ۲ مراجعه کننده به یک اندازه بزرگ باشد اما شکم یکی فوق العاده شل و ژله ای بوده و دیگری شکمش سفت باشد، ماساژهای شان متفاوت خواهد بود زیرا ، یک شکم شل، علاوه بر لاغری، باید ماهیچه هایش هم شکل بگیرند اما یک شکم سفت برای لاغر شدن، باید چربی هایش کمی نرم شود تا بتوان به لاغری اش کمک کرد. البته این نرم شدن چربی ها، نباید منجر به شل شدن بدن فرد شود؛ اتفاقی که رژیم لاغری به تنهایی، باعث آن می شود. در واقع بسیاری افراد بعد از کاهش وزن های زیاد، دچار شل شدن و افتادگی عضلات می شوند که همین امر آن ها را بیش از پیش افسرده می کند. درحالی که چنین اتفاقی در ماساژ رخ نمی دهد چون با این که ما برای نرم شدن چربی ها تلاش می کنیم اما همزمان تکنیک های ورزشی هم به کار می گیریم که حین لاغر شدن، عضله سازی بدن نیز انجام شود. به این ترتیب، ماساژ لاغری برای لاغری های موضعی هم کارساز است. به عبارت دیگر، ماساژ هم می تواند به صورت موضعی انجام شود و هم به صورت عمومی.

هم تقویت عضلات، هم کاهش وزن

کارشناسان ، در بخش ماساژ لاغری علاوه بر لاغر شدن فرد، برای تقویت و سفت شدن عضلات نواحی مختلف بدن هم تلاش می کنند. در این تکنیک ها، مشکلات زمینه ای پوست از جمله سلولیت هم درمان می شود؛ کارشناسان برای درمان این بیماری و دفع سموم از بدن و نیز حرکت دادن سموم به سمت غدد لنفاوی و در نهایت تخلیه شان از بدن، از تکنیک هایی مانند «تخلیه لنف»، «سراندن» یا «مالشی» بیش از سایر تکنیک های متداول استفاده می کنند.برای لاغر شدن افراد از ماساژهای مختلف، حتی ماساژهای ورزشی نیز در نواحی مختلف بدن فرد کمک می گیرند؛ به گفته توانگری، تکنیک خاصی در ناحیه شکم استفاده نمی شود و صرفا برخی تکنیک های ضربه ای استفاده می شود و این ضربه ها به شیوه ای است که هیچ آسیبی برای بافت ها و اندام های داخلی بدن ایجاد نمی کند و صرفا باعث سفت شدن عضلات همان ناحیه از بدن می شود. البته نباید تصور کنیم که ماساژ لاغری باعث حرکت بافت های چربی می شود بلکه این ماساژها باعث افزایش متابولیسم بدن، افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی در همان عضو می شود و در نهایت بدن برای تبدیل انرژی، بیشتر از بافت های چربی استفاده می کند.

چرا چاقی موضعی؟

بعضی از افراد هستند که تنها در برخی از نقاط بدن چاق هستند؛ مثلا بعضی از خانم ها که اندام متناسبی داشته و سال هاست ورزش می کنند، در ناحیه پهلو یا بازو و… چربی هایی دارند که سال هاست جاخوش کرده اند و با هیچ ورزش و رژیمی از بین نمی روند! این جاست که آشنایی با انواع چربی ها به کار می آید: چربی های سفید و چربی های قهوه ای.

چربی های سفید همان چربی هایی هستند که به محض تغییر در سبک زندگی، کاهش میزان مصرف کالری و افزایش تحرک بدنی، از بین می روند.

آن دسته از چربی ها که سمج هستند و به سادگی دست از سر فرد برنمی دارند، چربی های قهوه ای هستند؛ چربی های کهنه ای که برای از بین رفتن شان نیاز به انجام فعالیت های مختلفی از جمله نوشیدن آب و انجام حرکات خاص ورزشی یا ماساژهای خاص دارند تا نرم تر از پیش شده و با افزایش تحرک بدنی، سوخت و ساز در آن عضو بالا برود تا بسوزند و به مرور زمان از حجم شان کاسته شود. چربی های موضعی هم از همان چربی های قهوه ای و کهنه ای هستند که در وهله اول به آب رسانی و نرم شدن نیاز دارند تا در مرحله بعد بتوان آن ها را از بین برد.

چند جلسه ماساژ کارساز است؟

بدن ها با هم متفاوت هستند؛ چربی ها، میزان هورمون ها، بیماری های زمینه ای، آمادگی جسمانی و… همه و همه باعث تفاوت در شرایط مراجعه کنندگان می شود. بنابراین حتی اگر ۲ خانم یا ۲ آقا، وزن و قد یکسانی داشته و نواحی تجمع چربی در بدن شان یکسان هم باشد، باز نباید توقع داشته باشند که در یک مدت زمان یکسان به نتیجه مشابه هم دست پیدا کنند.

هر فرد معمولا باید حداقل ۲ بار و نهایتا ۳ بار در هفته برای ماساژ مراجعه کند. از آنجا که بدن باید به چربی سوزی عادت کند، بهتر است فرد دفعات مراجعه به مرکز را در حد ۲ تا ۳ بار در هفته حفظ کند؛ زیرا مراجعه بیش از این مقدار در هفته، به صورت فشرده، قطعا بعد از مدتی برای فرد خسته کننده خواهد شد که حتی ممکن است فرد را از ورزش، زده کند. بنابراین بهتر است تعادل در این میان رعایت شود تا نه تنها فرد از ماساژ و ورزش و رژیم غذایی خسته نشود بلکه بدنش به مقدار مشخصی غذا و فعالیت عادت کند. به این ترتیب نتیجه ماساژدرمانی بدون بازگشت خواهد بود؛ مگر این که فرد دوباره به عادات بد گذشته اش، مثل پرخوری و کم تحرکی و مصرف بیش از حد چربی و شیرینی و سایر مواد مضر، برگردد.

منبع : ایده آل کلینیک