وقتی درباره طراحی داخلی حرف می‌زنیم، عناصر بسیاری در این امر دخیل هستند که بسته به نوع، کاربری، سبک و شکل فضا متغیرند. از کوچک‌ترین جزییات مانند دستگیره در گرفته تا بزرگ‌ترین عناصر از جمله مبل‌ها، می‌توانند خانه ما را کلاسیک، مدرن، رسمی، غیررسمی یا راحت تعریف کنند. اگر دوست داریم طراحی خانه ما طبق استانداردها و براساس مبانی طراحی داخلی صورت گیرد، شایسته است با دانش پایه‌ای این حوزه آشنا باشیم؛ به همین منظور در این مقاله تصمیم گرفتم درباره انواع مبل‌هایی که این روزها زیاد به چشم‌مان می‌خورد، صحبت کنم.
توجه کنید: نام مبل‌هایی که ترجمه شده الزاما نامی نیست که در زبان فارسی عمومیت دارد.

مبل کبریل – CABRIOLE

به پایه‌های این مبل دقت کنید که چگونه مانند حرکات رقص باله به بیرون خمیده شده‌اند. این سبک مبل که در نیمه اول قرن هجدهم میلادی معروف شد، از شاخصه‌های سبک‌های مبلمان ملکه آن، لویی پانزدهم و چیپندیل است. سبک ملکهسبکی از طراحی مبلمان است که قبل، بعد و هنگام سلطنت ملکه بریتانیای بزرگ (۱۷۰۲-۱۷۱۴ میلادی) رواج یافت. سبک لویی پانزدهم نیز یکی از باشکوه‌ترین سبک‌های فرانسه در طراحی مبلمان است که در سال‌های ۱۷۳۰ تا ۱۷۶۰ میلادی ظهور کرد. چیپندیل نیز سبکی از مبلمان است که در اواخر قرن هجدهم میلادی رونق یافت و توسط کابینت‌ساز انگلیسی توماس چیپندیل طراحی شد. این سبک از مبلمان همچنان پرطرفدار است.

مبل تکیه‌گاه شتری – CAMELBACK

مبل کملبک (تکیه‌گاه شتری) دارای تکیه‌گاهی است که مانند کوهان شتر خمیده است. این تکیه‌گاه می‌تواند یک یا دو یا به‌ندرت سه قوز داشته باشد. سبک این مبل سنتی غربی بوده و ظاهری فاخر به دکوراسیون خانه می‌بخشد.

مبل چِیس – CHAISE

واژه «chaise» از عبارت «chaise lounge» به معنای صندلی کشیده نشأت می‌گیرد. این نوع مبل هم می‌تواند به شکل معاصر و با خطوط صاف و بدون انحنا باشد و هم در قالب‌های کلاسیک و منحنی‌دار. تکیه‌گاه آن نیز گاهی دارای قوسی متناسب با انحنای کمر است.

مبل چسترفیلد – CHESTERFIELD

آسان‌ترین راهی که می‌توان مبل چسترفیلد را تشخیص داد، دکمه‌های فرورفته در تکیه‌گاه و دسته‌های آن است. دسته‌های این مبل پیچ خورده‌اند و ارتفاع‌شان به اندازه تکیه‌گاه مبل است. مبل چسترفیلد اغلب از چرم تهیه می‌شود و مبلی است که حضورش در یک خانه لوکس و سطح بالا انتظار می‌رود.

مبل تختی – DAYBED

این نوع مبل همان‌طور که از نامش مشخص است هم مبل است و هم تختخواب؛ روزها به عنوان مبل می‌توان از آن استفاده کرد و شب‌ها به عنوان تختی برای خواب. مبل تختی برای خانواده‌های پر رفت و آمد که اغلب مهمان دارند و ممکن است برای خواب با کمبود جا مواجه باشند، گزینه بسیار مناسبی است.

مبل دسته غلتکی انگلیسی – ENGLISH ROLL ARM

دسته‌های گردشده، این سبک از مبلمان را تعریف می‌کنند که البته تشکچه‌های شل این نوع مبل در نشیمنگاه، راحتی آن را دوچندان می‌کنند. پشتی‌های تکیه‌گاه این مبل معمولا محکم و غیرقابل حرکت هستند. اگر سریال «Friends» را دیده باشید، مطمئنا این مبل به چشم‌تان خورده است.

مبل لاوسون – LAWSON

برخلاف مبل دسته غلتکی انگلیسی، این نوع مبل علاوه بر نشمینگاه شل و قابل حرکت، دارای پشتی‌های شل نیز هست. دسته‌ها نیز الزاما گرد شده نیستند. این نوع مبل به دلیل راحتی زیادی که برای شما فراهم می‌کند، انتخاب بسیار مناسبی برای جلوی تلویزیون است.

صندلی دسته‌دار دونفری – SETTEE

این نوع صندلی که به اسم «love seat» نیز شناخته می‌شود، گزینه مناسبی برای ساکنان خانه‌های کوچک است. پشت این نوع صندلی صاف است و فضای نشستن آن برای دو نفر که به‌راحتی روی آن بنشینند، مناسب است.

مبل تاکسیدو – TUXEDO

احتمالا این کلمه زیاد به گوش‌تان خورده اما نه به عنوان سبکی از مبل، بلکه نوعی لباس رسمی مردانه! این مبل مانند مبل چسترفیلد دارای دسته‌ها و تکیه‌گاه هم ارتفاع است و برخلاف آن از خطوط صاف، مستقیم و شکلی هندسی تشکیل شده است. مبل تاکسیدو اغلب با پارچه روکش می‌شود. این مبل متعلق به همه دوره‌ها و در عین حال مدرن است.

مبل میان سده – MID CENTURY

شکلی مستطیلی با خطوط صاف، تشکچه‌ها و پشتی‌های کوک زده شده و پایه‌های چوبی از خصوصیات مبل‌های میان سده است. علت نام گرفتن این مبل به «میان سده» این است که از میانه قرن بیستم میلادی (۱۹۳۳-۱۹۶۵) رایج شد؛ زمانی که سبک مدرن میان سده (Mid-Century Modern) در معماری، طراحی داخلی، طراحی محصول و گرافیک ظهور کرد.

 

منبع : چیدانه