واکسیناسیون حیوانات خانگی نه تنها برای سلامتی حیوان خانگی شما ضروری است بلکه در سلامت افرادی که در تماس با حیوانات خانگی هستند نیز تاثیر گذار است. لذا توصیه می­شود که واکسیناسیون در مراکز معتبر درمانی و با برنامه مناسب انجام شود تا سلامت شما و حیوان خانگی شما در معرض خطر قرار نگیرد.
بطور کلی واکسن حیوانات خانگی شامل یکسری ویروس، باکتری کشته شده و یا ضعیف شده عامل اصلی بیماری­زا است که طبق برنامه واکسیناسیون مناسب طی فواصل معین به حیوان شما تزریق می­گردد. با تزریق واکسن سیستم ایمنی میزبان واکنش نشان داده و شروع به تولید آنتی بادی می­کند تا در صورت ورود عامل بیماری­زا به بدن این آنتی بادی­ها به مقابله بپردازند. البته شایان ذکر است که به دلیل واکسیناسیون و واکنش سیستم ایمنی احتمال بروز تب، بی حالی، بی اشتهایی و مشکلات گوارشی در حیوان شما وجود دارد که نیاز به درمان خاصی نیست و بزودی برطرف می­گردد.
                                                         
برنامه واکسیناسیون به طور معمول در سگ­ها و گربه­ها از 2 ماهگی شروع و پس از سه نوتب واکسیاسیون به فوصل 4 هفته، تکرار سالانه انجام می­شود. باید در نظر داشته باشید برای سگ­ها و گربه­ها واکسن مخصوص وجود دارد ولی در حیوانات خاص مانند خرگوش، سنجاب، همستر و خوکچه هندی واکسن مخصوص در ایران وجود ندارد و واکسن هاری نیز به دلیل امکان بروز شک توصیه نمی­گردد. واکسیناسیون پرندگان نیز بسته به گونه و نوع شرایط محیط زندگی از 40 روزگی شروع شده و هر 6 ماه یکبار تکرار می­گردد.
واکسن سگ به اشکال 2 گانه، 5 گانه، 7 گانه، 8 گانه و 9 گانه  و واکسن گربه به شکل 3 گانه وجود دارد که جزئیات هر کدام در جدول ذیل قابل مشاهده است.

نوع واکسن

اجزا تشکیل دهنده واکسن

2 گانه سگ

پاروا ویروس

دیستمپر

 

 

 

 

5 گانه سگ

پاروا ویروس

دیستمپر

هپاتیت

پاراآنفوانزا

 

 

7 گانه سگ

پاروا ویروس

دیستمپر

هپاتیت

پاراآنفلوانزا

2 سویه لپتوسپیروز

آدنو ویروس

8گانه سگ

پاروا ویروس

دیستمپر

هپاتیت

پاراآنفلوانزا

3 سویه لپتوسپیروز

آدنو ویروس

9 گانه سگ

پاروا ویروس

دیستمپر

هپاتیت

پاراآنفلوانزا

5 سویه لپتوسپیروز

 

3 گانه گربه

رینوتراکئیت

پنلوکوپنی

کلسی ویروس

 

 

 

در کلینیک دامپزشکی دیاکوپت واکسن­ها از مراکز معتبر و با حفظ زنجیره دمایی سرد تهیه می­شود که طبق برنامه واکسیناسیون استاندارد در فواصل منظم انجام می­شود. سلامت شما و حیوان خانگی شما هدف اصلی کلینیک می­باشد