طلا فلزی است گرانبها که در صنایع گوناگون ، علم پزشکی و داروسازی کاربردهای متعددی دارد . شاید باور اینکه می توان از آن در علم پزشکی و تهیه داروها بهره جست کمی مشکل باشد . امروزه محققین در پی یافتن کاربردهای جدید با اثرات مضر کمتر در بدن انسان و صرفه اقتصادی در ساخت تولیدات پزشکی هستند و تا حدی نیز در این راه به موفقیت هایی دست یافته اند به طوری که از طلا در درمان سرطان با استفاده از خاصیت ضد تومورآن ، برای روکش دندان ونیز به عنوان ردیاب زیستی جهت ارسال دارو به محل مورد نظر و.... استفاده می کنند . طلا از دیرباز در رابطه با سلامت انسان نقش با اهمیتی داشته است و دانشمندان مختلف ایرانی نیز در مورد خواص درمانی طلا بسیار سخن گفته اند، از جمله آن ها می توان به این اشاره کرد که :
طلا فلزی است دارای طبیعت گرم و تر ، به دل نیرو بخشیده و اگر با آن بر روی پوست داغ زنند عفونتی را به دنبال نداشته و نیز ذکر شده که سرمه کشیدن با میل طلا فوائد زیادی دارد ( کانی شناسی در ایران قدیم به نقل از سرالاسرار ابن سینا و الجماهر فی معرفه الجواهر ابوریحان ). پزشکان ژاپنی نیزعقیده داشتند که اگر طلا را گرم کنند و به یکباره در آب سرد فرو برند ، باخوردن این آب امراض بدن برطرف شده و شادابی روح را در پی دارد.
 

 

استفاده تزئينی از طلا  برای درمان برخي بيماريهاي جسمي و رواني موثر است.
بر اساس نتايج تحقيقات اين دانشمندان ، طلا، روند فعاليت ارگانيسم بدن انسان را تسريع كرده و  نقره، بر عكس آرام‌بخش است.
به نوشته روزنامه روسی “وزگلياد” ، طلا مي‌تواند به رفع بيماريهاي قلبی كمک كرده و فشار خون را پايين بياورد و نقره فشار خون را بالا می‌برد.
در طب سوزني شرق، براي بخش‌هاي مختلف بدن از سوزن هاي طلايي و نقره‌اي استفاده می‌شود.
دانشمندان بلاروس توصيه كردند افراد داراي زخم معده و يا بيماريهای ديگر معده، از طلا استفاده كنن .
همچنين سياه شدن حلقه طلا بر روي انگشت دست مي‌تواند نشانه بيماری صاحب آن باشد.
پزشكان استفاده آلياژ مركب از طلا را توصيه نمی‌كنند و به استفاده مجزای آنها اعتقاد دارند.
جهت اطلاع ازنمونه کارهای ما به پیج جواهری آندرلاین داوطلب مراجعه فرمایید.