گشت و گذار با کودک و نوزاد لذت خاص خود را دارد و همچنین طی سفر نوزادان بسیار سرگرم کننده هستند. اما برای همسفر شدن با نوزاد باید نکات مهمی را رعایت کرد که شرایط مناسب برای او نیز فراهم شود. نکات ایمنی سفر و همچنین نکات تغذیه ی او در طول سفر. در این مطلب به بررسی این موضوعات خواهیم پرداخت.

چگونه با نوزاد خود به گردش و مسافرت برويم؟

يكي از مشكلات والدين در حين سفر چگونگي مراقبت از نوزاد در سفرهاي گوناگون اعم از سفر با هواپيما يا اتومبيل و ساير وسايل نقليه است. مسافرت با نوزاد چه در مدت زمان كوتاه يا طولاني مدت نياز به تمهيدات خاصي دارد. آماده بودن براي همه چيز از جمله مقدمات سفر حتي در يک بعد از ظهر روز تعطيل است. شايد در اولين ماههاي تولد فرزندتان دوست داريد بيشتر در خانه بمانيد. نوزادان آمادگي براي ابتلا به انواع عفونت ها و بيماريهاي واگيردار را دارند اما اين به اين معني نيست كه بايد آنها را قرنطينه كرد. كافي است مراقب مكان هايي كه به آنجا سفر مي كنيد يا افرادي كه با آنها ملاقات مي كنيد باشيد.

 اگر قرار است مسافرت و تعطيلات طولاني داشته باشيد، آن را با برنامه هاي نوزاد خود تنظيم كنيد. براي مثال در سوئيت هاي هتل يا مكان هاي اجاره اي يا اقامتي با امكانات مناسب توقف كنيد تا از امكانات ضروري و مورد نياز بيشتري استفاده ببريد. هر كجا كه برويد، در قدم اول به تعداد مناسبي كهنه و پوشک بچه نياز داريد. هميشه در هر مسافرتي اين احتمال وجود دارد كه با موقعيت هاي پيش بيني نشده اي مواجه شويد. بنابراين به كيفي نياز داريد كه حتي الامكان وسايل مورد نياز براي چنين موقعيت هايي را به همراه داشته باشيد. با فراهم كردن اين امكانات، مشكلات پيش پا افتاده برايتان تبديل به مشكل بزرگ نخواهند شد.

فهرستي از وسايل ضروري براي مواقع نياز را به همراه داشته باشيد. هر چيز را جداگانه در كيسه هاي پلاستيكي بسته بندي كنيد تا هم وسايل شما مرتب باشد.

تعداد زيادي پوشک و كهنه بچه، دستمال، پماد، حوله هاي كاغذي و دستمال نخي، يك تشک براي عوض كردن بچه، يك پتو، پستانك و لباس به تعداد لازم را در كيف بگذاريد. داروهاي مورد نياز را فراموش نكنيد: آسپيرين بچه، دندان گير و ديگر وسايلي كه ممكن است كودک در زمان سينه خيز و چهار دست و پا رفتن به آنها نياز داشته باشد.

خوراكي هايي براي ميان وعده هاي غذايي و كرم ضد آفتاب از وسايل ضروري براي نوزاد است و مي تواند براي مادران نيز مورد استفاده قرار گيرد. فهرستي از وسايل ضروري براي مواقع نياز را به همراه داشته باشيد. هر چيز را جداگانه در كيسه هاي پلاستيكي بسته بندي كنيد تا هم وسايل شما مرتب باشد و هم بتوانيد از آنها براي قرار دادن پوشک هاي كثيف و لباس هاي خيس شده استفاده كنيد.

اگر مسافرت شما هوايي است با پزشک كودك خود مشورت كنيد تا مطمئن شويد پرواز براي او مضر نيست. بيشتر كودكان سالم مشكلي براي مسافرت هاي هوايي ندارند. پروازهاي بين المللي اغلب تخفيف زيادي براي بليط هاي كودكان تخصيص مي دهند، اما پروازهاي داخلي اين امكان را براي كودک و يا نوزاد فراهم كرده اند كه درآغوش شما به رايگان پرواز كنند (يا از تخفيف تا حد يك دهم هزينه استفاده كنيد)

در وسايل نقليه زميني زمان تهيه بليط و رزرو صندلي اين نكات را بخاطر داشته باشيد:

  • صندلي هاي جلو را رزرو کنيد براي اين كه جاي بيشتري براي دراز كردن پاي خود داشته باشيد.
  • در زمان هايي سفر كنيد كه مسافر كمتر است و در نتيجه شما شانس بيشتري داريد تا از صندلي هاي خالي مجاور براي گذاشتن وسايل و ساک بچه خود بهره بگيريد و تا حد امكان از پروازهاي مستقيم استفاده نكنيد. از آنجا كه محيط ها و وسايل ناآشنا ممكن است الگوي خواب كودک شما را به هم بزند، پتوي مورد علاقه يا اسباب بازي كه به او آرامش مي دهد را به همراه داشته باشيد.

 

اگر مسافرت شما هوايي است با پزشك كودك خود مشورت كنيد تا مطمئن شويد پرواز براي نوزادتان مضر نيست براي جلوگيري از گوش دردهاي كودک كه در نتيجه تغييرات فشار هوا ايجاد مي شود، نوزادان بايد در زمان نشست و برخاست هواپيما در حال مكيدن باشند. بنابراين سعي كنيد برنامه تغذيه او را بر اساس زمان بندي خاصي طراحي كنيد يا در هنگام برخاستن و يا فرود آمدن هواپيما به او پستانک يا خوراكي هاي ديگر بدهيد.

اگر نياز است تخت بچه را به همراه بياوريد. نخ ها و طناب هاي خطرناک و وسايل شكستني را دور از دسترس او بگذاريد. وسايل نظافت را در قفسه هاي بالائي كمدها قرار دهيد و مواظب پريزهاي برق باشيد. صندلي نوزاد به خصوص اتومبيل به حمل و نقل راحت نوزاد و كودک در سفر بسيار كمک مي كند.

كرم ضد آفتاب، عينک ضد آفتاب، اسباب بازي و خوراكي كافي همراه داشته باشيد.

چراغ قوه، بطري آب، پتو و پوشاک مورد نياز و اضافي در صندوق عقب داشته باشيد.

هر چند ساعت يكبار توقف و كمي استراحت كنيد. كودك از اين كه در صندلي بنشيند و فقط يك منظره ببيند خسته خواهد شد و نياز به تنوع را در او در نظر بگيريد.