در این مطلب، قصد داریم ۲۱ حالت، اینبار برای عکاسی از کودک به شما آموزش دهیم. این حالت‌ها شامل حالت کودک تنها، و کودک با والدین می‌باشد.

ارتباط با کودکان و آماده کردن آنها برای گرفتن عکس کار سخت و طاغت فرسایی است. با این‌حال، برای اینکه بتوانید از کودک عکس‌های خوبی بگیرید، باید این سختی را به جان بخرید. برای کار با کودک باید صبور بود و در رفتار با او خیلی با احتیاط عمل کرد.

قبل از اینکه شروع به توضیح تک‌تک حالت‌ها بکنم، باید بگویم که هدف عکاسی از کودک را فراموش نکنید. عکسی که از کودک ثبت می‌شود باید دنیای شیرین و زیبای او را نمایش داده و معصومیت او را مد نظر داشته باشد. بیشتر از هر چیزی، باید کودک در عکس به حالت واقعی خود نزدیک باشد. اگر کودک را در وضعیتی متکلفانه قرار دهید، هرچند ممکن است به لحاظ حالت و نور و … همه چیز درست باشد، اما چون کودک وضعیتی تصنعی دارد، به هیچ وجه عکس زیبایی نخواهید داشت. این مهم‌ترین و بزرگترین تفاوت عکس کودک با بزرگسال است.

باهم ۲۱ نمونه حالت برای عکاسی از کودک را مرور می‌کنیم.

1.به یاد داشته باشید که هنگام عکاسی از کودک، خود را هم‌قد او بکنید و اصطلاحاً از زاویه سطح چشم (Eye level) او عکاسی کنید. اجازه دهید که «همانطور که هست» باشد و حالت طبیعی و رفتار واقعی او را ثبت کنید.
 


2. یک حالت دوست داشتنی برای کودک. او را دمر روی زمین بخوابانید و مانند او روی زمین بخوابید و از زاویه همسطح چشمش، از او عکاسی کنید.
 


3 . حالتی شبیه به حالت قبل. در صورتی که مانند حالت قبل عکس گرفتید، این حالت را هم همان موقع امتحان کنید.
 


4. حالتی بسیار شیرین برای عکاسی از بچه‌های کوچک. او را روی تخت بخوابانید و با ملحفه رویش را بپوشانید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، به دنبال هماهنگی رنگ‌های تخت و ملحفه باشید. اگر همه چیز سفید باشد، بهترین نتیجه حاصل خواهد شد.
 


4. برای اینکه کودک هنگام عکاسی آرام بوده و احساس راحتی کند، بهتر است یکی از عروسک‌های محبوبش را در کنار خود داشته باشد. بغل کردن عروسک هم می‌تواند عکس جذابی برای شما به ارمغان بیاورد.
 


6. سعی کنید از کودک در حالتی عکس بگیرید که مشغول انجام سرگرمی‌های روزانه خود است. به عنوان مثال، در حال بازی، انجام تکالیف مدرسه و یا در این موردی که ما تصویر کرده‌ایم درحال نقاشی کردن. اگر شرایطی فراهم کنید که شدیداً سرگرم کار خود شود، به راحتی می‌توانید عکس دلخواه خود را ثبت کنید.
 


7 . همانطور که گفتیم اگر شرایط را طوری فراهم کنید که کودک غرق در کار خود شود به عکس بهتری دست خواهید یافت. در این نمونه که حالت بسیار جذابی است، کاری کنید که کودک به هیچ وجه توجهی به شما نکند.
 


8. شکارچی باشید و خنده‌های بلند و فریادزدن‌های کودک را از دست ندهید. هر شریاط احاسی شدیدی که کودک بروز دهد، عکس خوبی در پی خواهد داشت. اما یک نکته را فراموش نکنید؛ از لبخندهای مصنوعی و «بگو سیب» شدیداً پرهیز کنید.
 


9. عکاسی از کودک در حالتی که بستنی، میوه یا یک چیز خوشمزه می‌خورد، ایده بسیار خوبی برای عکاسی است.
 


10. حباب‌ها یکی از در دسترس‌ترین و ساده‌ترین چیزها برای ایجاد یک حالت زیبا برای عکاسی از کودک است. بلا استثنا تمام کودکان به حباب‌بازی علاقه دارند و دوست دارند در حلقه آن بدمند. اگر کمی خلاقیت به خرج دهید و زاویه مناسب و نور خوبی را پیدا کنید، با تابش آن بر روی حباب‌ها به عکس‌های دلنشینی دست خواهید یافت.
 


11. وقتی در فضای باز عکاسی می‌کنید، یکی از ایده‌های جذاب، عکاسی از کودک هنگام بازی قایم‌باشک است. بعد از اینکه کودک پنهان شد، و البته بعد از اینکه جای او را پیدا کردید، دوربین را آماده کنید و از او بخاهید خود را به شما نشان دهد. درست همین لحظه عکس را ثبت کنید. حالت کودک بسیار طبیعی و دوست داشتنی خواهد بود.
 


12. وقتی کودک درحال بازی با ماسه‌هاست، شرایط برای عکاسی از او بیشتر از همیشه مهیاست. مزاحم بازی او نشوید، و اجازه دهید مشغول بازی خودش باشد. بهترین زاویه را پیدا کنید و عکاسی کنید.
 


13. گرفتن عکس از کودک، وقتی درحال فعالیت است را فراموش نکنید. بازی با توپ گزینه خوبی است. وقتی مشغول بازی شد، در زاویه‌ای مناسب قرار بگیرید و ترجیحاً روی زمین دراز کشیده و در زاویه‌ای سربالا عکاسی کنید. در این حالت توپ هم در پیش‌زمینه عکس خواهد بود.
 


14. همانطور که عروسک‌های کودک، سوژه خوبی برای همراهی کودک هستند، حیوانات خانگی هم برای قرار گرفتن در کنار کودک مناسب هستند. بیاد داشته باشید که کودکان حیوانات خانگی خودشان را بسیار دوست دارند و این شرایط را برای عکس خوب فراهم می‌کند.
 


15. محل بازی کودکان، جای مناسبی برای عکاسی از کودک است. در چنین مکان‌های حالت‌های بسیاری برای عکاسی وجود دارد.
 


16. اگر کودک به ورزش خاصی علاقه داشته و به آن می‌پردازد، می‌توانید با لباس‌ها و توپ و تجهیزات آن ورزش از او پرتره اختصاصی بگیرید.
 


17. یک حالت بسیار زیبای مادر و کودک. مادر بر روی زمین خوابیده و کودک روی سینه مادر دراز می‌کشد. اگر کودک هنوز نوزاد است، مادر می‌تواند با دستان خود او را نگاه دارد. البته در این مورد و در مورد‌های بعدی که مادر حضر دارد، به جای مادر پدر هم می‌تواند در همین حالات حضور داشته باشد.
 


18. یک حالت ساده و بسیار جذاب؛ مادر کودک را بغل کرده و هردو بهم نگاه می‌کنند. می‌توانید این حالت را در شکل متفاوت سرها هم امتحان کنید.
 


19. یک عکس ماندگار از مادر و کودک. از کودک بخواهید مادر خود را در آغوش بگیرد، سپس از حالت طبیعی و حس واقعی آنها عکاسی کنید. این عکس قابل قیمت گذاری نیست.
 


20. حالتی ساده، جذاب و مفرح که کمتر دیده شده است. از مادر بخواهید دمر بر روی زمین بخوابد و سپس کودک را بر روی پشت مادر قرار دهید و دستانش را بر روی دوش مادر قرار دهید.
 


21. این حالت برای یک پرتره خانوادگی بسیار مناسب است. این حالت هم درخانه و بر روی تخت قابل اجراست، و هم در بیرون از خانه و بر روی چمن. تعداد کودکان و یا بزرگسالان در عکس قابل افزایش است.
 


نکته بسیار مهمی را هم باید مدنظر داشته باشید. کودکان دائماً درحال حرکتند و این حرکت محدود به بدنشان نمی‌شود. سر، حالت صورت و چشم‌ها از جمله اعضایی هستند که در کودک به سرعت درحال حرکت هستند و توقف آنها از عهده ما خارج است

این‌ها به این معنی است که باید سرعت شاتر دوربین خود را بالاتر ببرید. سرعتی که فکر می‌کنم نباید کمتر از ۱/۱۲۵ باشد. برای بالا بردن سرعت شاتر دوربین خود، گاهی اوقات چاره‌ای جز بالا بردن حساسیت دوربین خود ندارید. اما برای رفع این مساله بهتر است قبل از گرفتن عکس، از وجود منابع نوری مناسب اطمینان حاصل کنید.

در پایان، اگر حالت ویژه‌ای هم سراغ دارید که به صورت نوشتاری می‌توان توضیح داد، دریغ نکنید و در بخش نظرات ذکر کنید تا بقیه هم از آن بهره‌مند شوند.