مزایای چرم دوزی فرش دستباف و ماشینی

احتمالا  شما هم چرم دوزی پشت فرش را دیده اید. و همانطور که میدانید همه فرش ها چه ماشینی و چه دستباف چرم دوزی ندارند. اما واقعا این چرم دوزی فرش یک آپشن مهم است یا فقط تجملی است؟! با ما همراه باشید تا بیشتر در زمینه نوار چرمی فرش کسب کنیم. 

 

چرم دوزی فرش یک آپشن تجملی نیست!

بعضی افراد تصور می کنند چرم دوزی کردن فرش یک آپشن تجملی است در حالی که این تصور کاملا اشتباه است. چرم دوزی فرش زیر فرش انجام می شود. و روزی فرش مشخص نیست. درست است که چرم دوزی فرش قیمت فرش را افزایش میدهد. و فرشهای با درجه یکیفی متوسط به بالا چرم دوزی میشوند. اما این به این معنا نیست که چرم دوزی بی کاربرد باشد.

مهمترین کاربرد چرم دوزی فرش جلوگیری از آسیب دیدن لبه های فرش می باشد. همانطور که می دانید بیشترین میزان آسیب دیدگی فرشها از لبه فرش ها می باشد. و یکی از راه حل های مفید برای جلوگیری از این آسیب ها چرم دوزی می باشد. هرچند نوار چرمی زیر فرش است اما به فرش استحکام می بخشد ظاهر فرش را زیباتر می کند.

یکی دیگر از مزایای چرم دوزی جلوگیری از سرخوردن فرش روی سطوح سیقیلی مانند سنگ و سرامیک می باشد.

نوار چرم برای فرشهای دستبافی که مشکلات بافت مانند کجی دارند بسیار مناسب است.

 

 

انواع نوار چرمی:

به طور عمومی دو نوع نوار چرمی وجود دارد:

نوار چرمی طبیعی (معمولا از پوست گاو )

نوار چرمی مصنوعی

از نوار چرم طبیعی بیشتر برای فرش های دستباف و عتیقه استفاده می شود. و از نوار چرم مصنوعی یا فومی برای فرشهای ماشینی. هرچند بسته به سلیقه افراد، و ارزش مادی و معنوی فرش برای افراد میتوان از نوار چرمی دیگر استفاده کرد.

لازم به ذکر است پشت تمامی فرش های موزه ای  یا چرم دوزی شده اند و یا پارچه های ضد بید نصب شده است. پارچه های ضد بید نیز یکی دیگر از موارد مهم برای فرش های دستباف پشمی می باشد. برای اطلاعات بیشتر در اینترنت جستجو کنید.

 

چه موقع نوار چرمی را تعویض کنیم؟

نوار چرمی نیاز به تعویض زیادی ندارد. اما در صورتی که نوار چرمی شما آسیب دیده بهتر است از خدمات تعویض نوار چرمی یک قالیشویی مجاز بهره مند شوید. چرم دوزی پشت فرش توسط رفوکار ماهر قالیشویی و به صورت زیگزاگ دوخته می شود.  فراموش نکنید که وقتی فرش ها پس از تعویض نوار چرمی از قالیشویی تحویل گرفتید نباید هیچ گونه اثری از دوخت روی فرش مشخص باشد. در صورتی که نوار چرمی خوب دوخته نشده با قالیشویی تماس بگیرید و موضوع را اطلاع داده و پیگیری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت های قالیشویی آنلاین و یا اتحادیه قالیشویی استان خود مراجعه نمایید.