مختصری در مورد پوست

پوست از سه قسمت اپیدرم، درم و هایپودرم تشکیل شده است. قسمت میانی یا همان درم مسئول استحکام و قوام پوست است و از رشته هایی به نام کلاژن و الاستین تشکیل شده است. این رشته ها با افزایش سن و عوامل دیگر نظیر آفتاب، سیگار، استرس و ... تغییر شکل داده و تضعیف می شوند و درنتیجه باعث شلی پوست، افتادگی صورت و  ایجاد چروک‌ها می شوند.

کاربرد لیزر فوتونا
موارد کاربرد لیزر فوتونا در جوانسازی پوست و رفع مشکلات پوستی عبارت است از:
• رفع جاى آکنه
• لایه بردارى سطحى
• درمان واریس
• جوانسازى پوست
• لیفت پوست صورت و بدن
• رفع خط خنده
• رفع خط اخم
• رفع چین و چروک دور چشم
• رفع چروک پیشانی
• رفع لکه‌های پوستی
• بلفاروپلاستى
• رفع ترکهاى پوستى
• رفع اسکار پوست
• رفع زگیل
• جوانسازی واژینال بانوان
• درمان ضایعات عروقى

جوان‌سازی پوست با لیزر فوتونا چگونه انجام می‌شود؟
این روش درمانی هم از طریق سطح خارجی پوست و هم از داخل مخاط دهان به کار گرفته می‌شود.
در این درمان از ۲ طول موج مختلف لیزر استفاده شده و اثرات ضد پیری و حجم دهی پوست آن از کاربرد این دو طول موج لیزر در ۴ سطح مختلف شامل لایه‌های عمقی، میانی، مخاط دهان و بالاخره سطح پوست حاصل می‌گردد. به طور معمول میزان نتایج حاصله و زمان لازم برای دستیابی به این نتایج، در افراد مختلف متفاوت است، اما اغلب بیماران ضمن احساس بهبودی نسبی ظرف مدت کوتاهی بعد از درمان، نتایج واضح آن را در حدود ۲ تا ۳ ماه بعد تجربه خواهند نمود.
 
مرحله ۱: خط خنده
گرمادهی ملایم از داخل بافت دهان با انقباض کلاژنها باعث حجمدهی و سفت شدن پوست ناحیه خط خنده میگردد.
مرحله ۲: جوان‌سازی
با تاثیر بر لایههای زیرین پوست و تکمیل تاثیر مرحله خط خنده باعث بازگرداندن استحکام به بافت پوست میشود. (به علت اثر برداشت موی زائد روی صورت آقایان توصیه نمیشود.)
مرحله ۳: فرم‌دهی پوست
گرمادهی به عمق پوست از روی پوست، برای حجمدهی و لیفت پوست که به همافزایی دو مرحله قبل کمک میکند.
مرحله ۴: لایه برداری سطحی
لایهبرداری سطحی که موجب جلادهی پوست و ظاهر شفاف و بهتر آن میگردد. در درمانهایی که حالت لایه برداری بیشتری دارند تا چند روز حالت خشکی، التهاب و پوستهریزی دیده خواهد شد.

 


نکات مهم درباره جوانسازی پوست با لیزر فوتونا
معکوس سازی سیر تغییرات پیری پوست در همه افراد امکان پذیر نیست.
میزان بهبودی حاصله و تعداد جلسات مورد نیاز بستگی به عوامل متعددی از جمله نوع سیستم مورد استفاده، پارامتر‌های لیزر و البته توانایی پویت برای بهسازی و موارد بسیار دیگر دارد.
برای حصول نتیجه مناسب رعایت مراقبت‌های بعد از لیزر مانند پرهیز از نور آفتاب و استفاده از ضد آفتاب مناسب و سایر موارد تجویز شده توسط پزشک ضروری است. در غیر این صورت امکان بروز عوارض بعدی مانند ایجاد تیرگی در محل لیزر وجود دارد.
 
پیکرتراشی و لاغری موضعی با لیزر فوتونا
پیکرتراشی یا لیزر فوتونا یک رویکرد غیرتهاجمی چهار بعدی است که در آن از دو لیزر پیشرفته در هر جلسه درمان استفاده می‌شود. انرژی‌های پالسی از دستگاه Dynamis Fotona به وجود آمده و به صورت درمانی منحصر به فرد برای بافت¬های مورد نظر استفاده می‌شوند. در نتیجه اثر انرژی لیزر بدون کوچکترین آسیبی به اپیدرم باعث بازسازی، سفت سازی و جوانسازی پوست می‌شود و نهایتا به فرم ایده آل شما برای بدنتان نزدیک‌تر شده و شما احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.
در واقع لیزر فوتونا بدون خطر و به سرعت پوست شما را گرم می‌کند، انرژی را به سطح زیرین پوست شما می‌رساند و نقش سفت کنندگی و جوان کنندگی برای آن منطقه دارد.
اولین بخش در مان شامل گرم کردن منطقه مورد نظر برای درمان است. ابتدا، شما ممکن است یک گرم شدن تدریجی را احساس نمایید و بعد از چند دقیقه ممکن است احساس گرم شدن بسیار ملایمی را تجربه نمایید. احساس کلی می‌تواند چیزی شبیه به ماساژ سنگ داغ و یا یک سونای خشک باشد.
بخش دوم شامل احساس گرم شدن سطحی بیشتری است. بسته به سطح تحت درمان، تولید گرما کمی شدیدتر، ولی همچنان قابل تحمل است. پس از درمان پوست شما گرم شده و گاهاً برای یک یا دور روز صورتی و یا حتی قرمز می‌شود.
لازم به ذکر است که واکنش بدن هر فردی با فرد دیگر متفاوت است، اما شما می‌توانید انتظار کمترین ناراحتی را در طول دوره درمان داشته باشید. بلافاصله بعد از شروع روند درمان، ممکن است میزانی از قرمزی و و یا ورم‌های جزئی را تجربه نمایید که بعد از چند ساعت کاهش خواهد یافت. شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را بلافاصله بعد از اتمام درمان ادامه دهید، چنانچه شما می‌خواهید که یک درمان تهاجمی‌تر را داشته باشید، ممکن است که قرمزی را برای یک یا دو روز تجربه نمایید.

مراقبت‌های پس از درمان با لیزر فوتونا
مرکبات: یک رژیم غذایی متعادل با سبزیجات و میوه جات مانند پرتقال انتخاب نمایید. زیرا شامل امگا ۳ اسید چرب مواد غنی همراه با منابع پروتئین کافی برای جوانسازی پوست شما بسیار مفید می‌باشد.
خواب کافی: سعی کنید خواب کافی داشته باشید برای حداکثر ۸ ساعت مناسب می‌باشد؛ و درطول روز چرت زدن به مدت ۱۰ دقیقه نیز برای طراوت پوست کافی می‌باشد.
ورزش کردن: ورزش کردن کمک زیادی میکند برای اینکه پوستی شاداب و با طراوت داشته باشید. ورزش‌هایی مانند یوگا که سطح گردش خون را در پوست بالا میبرد.
نوشیدن آب: نوشیدن حداکثر ۸ لیوان آب در روز ضروری است، اگر شما می‌خواهید پوستی شاداب و باطراوت داشته باشید.