سوزش معده نیاز به توجه اورژانس ندارد، اما حمله قلبی موضوعی بسیار جدی و تهدید کننده جان است. اما چگونه علایم این دو با هم اشتباه گرفته می شود؟

شما یک وعده غذای سنگین میل نموده و بعد از آن دچار احساس سوزش و درد در قفسه سینه تان شده اید. آیا این ریفلاکس معده است؟ احتمالش زیاد است. اما این احتمال نیز وجود دارد که جریان خون به قلب تان کاهش پیدا کرده و در حال حمله قلبی هستید

 

علایم سوزش معده و حمله قلبی تا چه حد به یکدیگر شباهت دارند؟

گاهی اوقات این علایم بسیار به هم شبیه می شوند و حتی یک پزشک با تجربه هم نمی تواند به راحتی آنها را از هم تفکیک کند. به همین خاطر است که اگر با درد قفسه سینه به اورژانس مراجعه کنید، از شما آزمایش های لازم جهت بررسی وجود سکته قلبی به عمل می آید.

 

در صورت وجود درد در قفسه سینه و عدم اطمینان از علت بروز آن چه کنیم؟

اگر درد قفسه سینه شما ادامه داشت و در وجود مشکل ریفلاکس اسید معده شک داشتید، با اورژانس تماس بگیرید.

 

اگر به پزشک مراجعه نکردید و درد شما پس از چند ساعت برطرف شد. باز هم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. هر دو مشکل ریفلاکس معده و حمله قلبی می توانند برای چند ساعت درد و ناراحتی ایجاد نموده و سپس برطرف شوند.

 

کدام علایم به نفع وجود ریفلاکس اسید معده است؟

در ایران ام دی در مورد علایم بیماری ریفلاکس اسید معده صحبت کرده ایم و می دانیم که احساس درد و سوزشی است که از معده به سوی شکم یا قفسه سینه حرکت می کند و گاهی اوقات به سوی گلو نیز کشیده می شود.

 

اما در تفسیر این علامت باید به این موارد نیز توجه نمود:

 

  • علایم ریفلاکس معمولا پس از صرف غذا رخ می دهد. یا زمانی که دراز کشیده اید.
  • معمولا با خوردن داروهای ضد اسید بهبود می یابد.
  • همراه با احساس برگشت غذا یا اسید ترش و تلخ به گلو یا دهان است.

کدام علایم احتمال وجود حمله قلبی را بیشتر می کند؟

علایم حمله قلبی در هر فرد نسبت به شخص دیگر متفاوت است. اما به طور کلی دردی فشارنده و خرد کننده در قفسه سینه احساس می کنید که تنفس را مشکل می کند. در کنار آن وجود این علایم احتمال وجود حمله قلبی را در شما بیشتر خواهد کرد:

احساس فشار، تنگی و درد در قفسه سینه و یا دست ها که ممکن است به سمت گردن و فک و پشت هم انتشار پیدا کند.

  • حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش سرمعده و درد شکم.
  • تنگی نفس
  • عرق سرد
  • خستگی
  • سبکی سر یا سرگیجه ناگهانی

 

البته شایع ترین علامت در مردان و زنان احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه است. اما زنان معمولا بیشتر از مردان علایم دیگر مانند درد فک، حالت تهوع و تنگی نفس را تجربه می کنند.

علاوه بر این باید بدانید که مشکلات قلبی در افراد بالای ۵۰ سال شایع تر است. خصوصا کسانی که به فشار خون، دیابت، کلسترول بالا و اضافه وزن مبتلا هستند و یا دیگر ریسک فاکتورهای مهم را دارند. برای مثال سیگار مصرف می کنند.

آیا عوامل دیگری هم سبب درد قفسه سینه می شوند؟

پاسخ مثبت است. ممکن است عضلات مری (لوله ای که دهان را به معده متصل می کند) دچار اسپاسم (انقباض شدید) بشوند و درد قفسه سینه ایجاد کنند. درد کیسه صفرا ممکن است به قفسه سینه انتشار پیدا کند و در این بیماری ممکن است شما احساس تهوع نیز داشته باشید. البته درد این بیماری بیشتر در سمت راست بالای شکم احساس می شود و معمولا بعد از صرف غذاهای چرب رخ می دهد و گاهی اوقات به شانه و گردن نیز انتشار می یابد.

باز هم تاکید می کنیم که اگر در مورد منشا درد اطمینان ندارید به پزشک مراجعه کنید.