بزرگی سینه در آقایان (ژنیکوماستی) :بزرگی سینه در آقایان معمولا در دوران بلوغ اتفاق می افتد که معمولا علل هورمونی دارد و شاید بعد از دوران بلوغ و رفع مشکلات هورمونی مرتفع میگردد. گاها این بزرگی سینه در دوران بعد از بلوغ و شاید یکطرفه اتفاق بیافتد که در این موارد بعد از بررسی های تکمیلی و رد شدن علل پاتولوژیک با روشهای مختلف قابل اصلاح است .

روش جراحی
جهت اصلاح ژنیکوماستی بسته به میزان افتادگی و بزرگی سینه روشهای متفاوت جراحی وجود دارد که شامل ساکشن ، برش دور هاله سینه ، برش زیر سینه و یا جراحی بروش ماموپلاستی میباشد . در صورتی که افتادگی شدید نباشد میتوان از ساکشن بعنوان روش ارجح اصلاح بزرگی سینه استفاده نمود . در این روش جهت جلوگیری از افتادگی پوست استفاده از گن طبی و یا بانداژ کشی الزامی می باشد.

 

 

جراحی زیبایی شکم : این جراحی در دو مقوله انجام میشود : الف) بزرگی شکم به علت افزایش بافت چربی که دراین مورد در صورتی کهBMI :{ وزن / قد(متر) ↑2 }کمتر از 35 باشد قابل انجام است . روشهای تخلیه چربی متفاوت است شامل لیپوساکشن ، لیپولیزر ، لیپوسونیک و …. که روش طلایی و استاندارد لیپوساکشن میباشد که با مودالیتهای مختلف قابل انجام است . متاسفانه امروزه بسیاری از افراد بدون  داشتن علم و آگاهی کافی مبادرت به اینگونه اقدامات نموده و ایجاد عوارض و میزان مرگ و میر را افزایش داده اند از این رو وزارت مطبوع بهداشت و درمان طی حکمی انجام اینگونه اعمال را تنها توسط فوق تخصصین جراحی پلاستیک مجاز دانسته است تا این مشکلات را به حداقل برسانند. ب) افتادگی شکم که معمولا به علت پوست اضافه بوده و بعداز زایمان در خانم ها و یا کاهش وزن های چشم گیر ایجاد میشود که در این روش با روش جراحی پوست اضافه حذف شده عضلات شکم به هم نزدیک شده و مجدد سفت میگردند و ناف از محل جدید طبیعی خود خارج میگردد . معمولا این افتادگی با افزایش بافت چربی در شکم همراه است که در این موارد لیپوماتیک و جراحی توامان انجام میشود .


مراقبت های بعد از جراحی شکم
بعد از جراحی شکم بهتر است بیمار در حالتی که به پشت میخوابد و قسمت فوقانی تنه به حالت 30 تا 45 درجه قرار میگیرد و در زیر زانو دو عدد بالشت تعبیه میشود استراحت نماید . شکم بند را به مدت دو تا شش ماه بسته به نظر پزشک استفاده نمایند و سعی کنند در اولین فرصت از تخت خارج شده و فعالیتهای روزمره زندگی را آغاز نمایند . تعویض پانسمان و خارج کردن درن های احتمالی با نظر پزشک معالج انجام شود . برای کاهش درد بعد از جراحی میتوان از پزشک برای تعبیه پمپ ضد درد مشورت گرفت . مصرف انتی بیوتیک و داروهای ضد درد سر ساعت با نظر پزشک انجام شود . بهتراست از فعالیت های ورزشی سنگین تا شش ماه خودداری کرد .