در خانه همه ما لوازمی وجود دارند که اگرچه کاربردی هستند ولی برای استفاده از آنها ممکن است محدودیت‌هایی وجود داشته باشد. در واقع به‌طور کلی لوازم کاربردی در فضای خانه به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

*یک گروه لوازمی هستند که کاربرد آنها مقطعی نبوده و همیشه و در هر موقعیتی می‌توان از آنها استفاده کرد مانند مبلمان، تلویزیون، یخچال و فریزر، اجاق گاز و مواردی مانند اینها.

*گروه دیگر لوازمی هستند که کاربرد آنها خلاف مورد قبلی دوره‌ای و موقتی بوده و به عوامل مختلفی همچون شرایط آب و هوایی، فصل و غیره بستگی دارند که مهم‌ترین و بارزترین این لوازم، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی هستند. حال موضوع اینجاست که این قبیل وسایل نیز به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

۱) لوازمی که پس از پایان زمان مصرف آنها امکان جابه جایی و حذف موقتی‌شان از میان دیگر لوازم کاربردی خانه وجود دارد مانند بخاری‌های گازی و برقی، پنکه، کولرهای دستی و غیره.

۲) لوازمی که به جهت شرایط و ساختار ثابت‌شان جزو اجزای ساختمان به حساب آمده و تغییر مکان آنها حتی برای مدت زمان کوتاهی نیز امکانپذیر نیست.

مگر آنکه تصمیم بگیرید آن عنصر ثابت کاربردی را به‌طور کلی حذف کرده و یا به مکان دیگری انتقال دهید. مانند رادیاتورها، کولرهای آبی‌ و گازی توکار و همچنین شومینه‌ها که در اینجا موضوع همین عنصر کاربردی و دکوراسیونی مقطعی است. لذا قصد داریم با ارائه پیشنهادهای متفاوت برای این وسیله گرمازا وشومینه در فصول گرم سال نیز کاربردهای دیگری فراهم کنیم.

در اغلب خانه‌هایی که در فصول سرد سال از این سیستم به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع گرمازای محیط استفاده می‌شود، چیدمان مبلمان موجود نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به این معنا که از آنجا که در هر چیدمان یک سویه، معمولا مرکز توجهی وجود داشته و در فصول سرد سال نیز شومینه این نقش را در خانه برعهده دارد. لذا مبلمان با هدف حداکثر بهره‌گیری از گرمای حاصله و با حفظ نکات ایمنی و دکوراسیونی در نزدیک‌ترین فاصله با شومینه چیده می‌شود.

به این ترتیب به هنگام نشستن روی مبلمان، از نمای زیبای شعله‌های آتش نیز می‌توان بهره برد. حال آنکه همین مرکز توجه در ۶ ماه اول سال ارزش قبلی را نداشته و معمولا حداکثر کاربرد، استفاده از سطح روی طاقچه آن به عنوان کنسولی برای شمعدان، قاب عکس، آینه و لوازم تزئینی دیگر است.

همچنین در صورت امکان برای انجام تغییرات چیدمانی، حتی ممکن است نمای شومینه با مبلمان چیده شده در مقابل آن، پوشیده شود در حالی که شما می‌توانید در ضمن ایجاد تنوع چیدمانی در محیط، این عنصر کاربردی و دکوراسیونی را حتی با وجود خاموش بودن شعله‌های آتش به مرکز توجه صرفا دکوراسیونی تبدیل کنید. در چنین شرایطی به جای آنکه شومینه و فضای داخل آن به همان فرم و بدون استفاده در گوشه‌ای از محیط باقی بماند، از فضای داخل و همچنین اطراف آن برای کاربردهای دیگر استفاده کنید.

البته از آنجا که شومینه‌ها به دو صورت هیزمی و گازسوز گرما تولید می‌کنند، فقط داخل کوره نوع هیزمی را می‌توان خالی کرد زیرا در نوع گازسوز، در داخل کوره، مشعل، منقل و هیزم‌های سفالی وجود دارند که تنها امکان برداشتن هیزم‌های تزئینی وجود دارد. پس تزئینات می‌بایست با حفظ این اجزا و در ترکیب‌بندی با آنها صورت گیرد.

شومینه‌های روشن:

شما می‌توانید با به کار بردن شمع‌های متعدد برای روشن کردن فضای داخل کوره از این شومینه‌های خاموش در گرمای تابستان نیز بهره بگیرید. برای این منظور می‌توانید تعدادی شمع‌های استوانه‌ای کوتاه و بلند را به صورت تکی و یا در داخل شمعدان‌های مجزا داخل شومینه و روی منقل قرار داده و یا آنکه از یک شمعدان ترکیبی‌بزرگ که حاوی چندین شمعدان کوچک است، بهره گیرید.

چنین ترکیب زیبایی را از جنس فرفورژه انتخاب کنید تا با منقل‌ها و گاردهای رایج همخوانی بیشتری داشته باشد.

راهکار دیگر پرکردن کف فضای داخل کوره در صورت هیزمی بودن با سنگریزه‌های بزرگ و کوچک رودخانه‌ای و همچنین انواع صدف‌هاست. سپس تعدادی شمع وارمر و در صورت دلخواه شمع‌های استوانه‌ای کوتاه تهیه کرده و به صورت تلفیقی آنها را در کنار هم و روی این سنگریزه‌ها جای دهید.

*نکته: در صورتی که قصد دارید شومینه‌ای نورانی داشته باشید ولی شرایط منقل و فضای داخل آن این امکان را فراهم نمی کنند، کافی است دیوارکی با کاربرد همزمان شمعدان تهیه کرده و آن را در نقش حفاظ شومینه در مقابل دهانه کوره قرار دهید. اگر حفاظ شومینه شما خود حالت دیوارک دارد، شما می‌توانید با انتخاب شمعدان‌ها و حتی گلدان‌های آویز فلزی، آنها را روی حفاظ بیاویزید.البته برای این منظور روش‌های بسیاری وجود دارد که با توجه به شرایط شومینه و به کارگیری کمی سلیقه و ابتکار به راحتی قابل اجرا هستند.

گلخانه‌های شومینه‌ای:

اگر برای چیدمان تعدادی از گیاهان سبز، گوشه‌ای از فضای خانه را اختصاص داده‌اید، در صورت واقع شدن شومینه در موقعیتی مناسب به لحاظ نورگیری، می‌توانید تغییری برای جای گلدان‌ها ایجاد کرده و آنها را به داخل شومینه و فضای اطراف آن منتقل کنید. به این ترتیب شومینه به گلخانه‌ای سبز تبدیل شده و شما می‌توانید از انرژی حاصل از گل‌ها و گیاهان زیبا روح خود را گرما بخشید.