از آنجایی که پیش بینی‌ها نشان می‌دهد امسال لباس‌های مخملی بسیار محبوب و مد روز خواهند بود پس قاعدتا شما هم به تعدادی لباس مخملی مثل مانتو، کفش، شلوار و حتی شال از این جنس نیاز خواهید داشت. اما پارچه‌های مخملی با پارچه‌های معمولی تفاوت دارند و نگهداری آن‌ها نیاز به رعایت نکاتی دارد تا عمر بیشتر و کیفیت بهتری داشته باشند. راهنمای کامل مراقبت از لباس‌های مخمل را در این مطلب بخوانید.

۱- هرگز لباس‌های مخملی را اتو نکنید

بافت نرم و پرز دار مخمل به شدت در مقابل حرارت حساس است و اگر پارچه مخملی را  اتو کنید برای همیشه فرم خود را از دست داده و صاف و خراب خواهد شد. مقدار کمی چروک در لباس‌های مخملی قابل قبول و عادی است اما سعی کنید از چروک شدن آن ها پیشگیری کنید.

۲-  به محل نگهداری لباس مخملی دقت کنید

لباس مخملی را نباید تا کنید و در محلی قرار دهید که تحت فشار باشد در این صورت چروک‌های زیادی روی آن می‌افتد و پارچه حجم و کیفیت خود را از دست می‌دهد. آن را در کاور نگذارید بلکه در کمد لباس آویزان کنید تا هم هوا بخورد و بو نگیرد و هم تحت فشار نباشد.

۳- شستن مخمل

به برچسب روی لباس توجه کنید اگر اجازه شستن با دست را داده باشد لباس را پشت و رو کنید و با آب ولرم و شوینده ملایم بشویید. خیلی ملایم و بدون فشار لباس را چنگ بزنید.

۴- خشک کردن مخمل

 برای خشک کردن آن را از چوب رختی یا جای دیگری که به پارچه فشار نیاورد آویزان کنید تا به آرامی خشک شود. اگر لباس را در معرض جریان هوای سرد قرار دهید خیلی بهتر و بدون چروک خشک خواهد شد.

۵- نکته مهم

در مورد پارچه‌های مخمل آسیب تا حدی غیر قابل اجتناب است و به مرور زمان با پوشیده شدن ممتد اتفاق می‌افتد. اما هرچه کیفیت و جنس مخمل بهتر باشد و شما نکات فوق را رعایت کنید این آسیب دیرتر رخ می‌دهد. البته دقت کنید لباس مخملی لباسی نیست که هر روز پوشیده شود.