ما انسان ها ماشین نیستیم و بدون استراحت نمی توانیم به زندگی ادامه دهیم. خواب برای سلامتی و تندرستی ما ضروری است. تحقیقات متعدد در زمینه خواب شواهد شوکه کننده ای را نشان می دهد که حتی کمبود خواب اندک نیز تاثیرات فیزیکی و ذهنی زیادی بر روی سلامتی می گذارد.

به همین علت، مهم است تا مسافران قبل و در طول سفر خواب مناسبی داشته باشند – تا از اشتباهات خطرناک و حیاتی که می تواند به قیمت سلامتی و جان آنها تمام شود و همچنین امنیت مالی آنها را به خطر بیندازد جلوگیری کنند.

چه میزان خواب کافی است؟

طبق گزارش پایگاه WebMD، میزان خوابی که یک فرد نیاز دارد به چند عامل بستگی دارد، اما به طور کلی میزان خواب مورد نیاز از طریق گروه سنی افراد تعیین می شود:

  • نوزادان حدود 16 ساعت خواب در روز نیاز دارند؛ و کودکان نوپا بین 12 تا 14 ساعت
  • کودکان بین 10 تا 12 ساعت خواب در روز نیاز دارند
  • نوجوانان حدود 9 ساعت خواب در روز نیاز دارند
  • اکثر بزرگسالان 7 تا 8 ساعت خواب در روز نیاز دارند، اگرچه برخی ممکن است 5 و برخی 10 ساعت خواب نیاز داشته باشند

روان شناسان و کسانی که درباره اختلالات خواب تحقیق می کنند تاکید می کنند که بسیاری از مشکلات به طور مستقیم به کمبود خواب مربوط می شود. در ادامه به 6 دلیل برای داشتن خواب زیاد قبل و طول سفر اشاره می کنیم. آنها توصیه های کم اهمیتی نیستند، زیرا کم خوابی فقط باعث بدخلقی یا کمی سرگیجه نمی شود – کسری خواب کاملاً خطرناک است.

مشکلات حافظه

خواب برای بدن نقش حیاتی در توانایی شناختی دارد – یعنی توانایی شما در فکر کردن و پردازش اطلاعات.

در طول خواب، اگرچه بدن در حال استراحت است، اما مغز در حال پردازش اطلاعات روزانه و شکل دهی خاطرات است. خواب برای عملکردهای شناختی مغز ضروری است و بدون آن، توانایی ما در یکپارچه کردن خاطرات، یادگیری وظایف روزانه و تصمیم گیری ها تضعیف می شود.

مشکلات حافظه در سفر شما می تواند باعث گم کردن اسباب سفر، از دست دادن ارتباط ها و ناتوانی در یافتن هتل شود. متاسفانه، در بیمه های مسافرتی هیچ گونه پوششی برای گم کردن وسایل به خاطر فراموشی وجود ندارد.

تضعیف سیستم ایمنی بدن

این جمله پیرزن های قدیمی که می گفتند " خواب نامناسب باعث مریض شدن می شود" کاملاً درست است.

پزشکان اکنون می دانند که نخوابیدن می تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد و کمبود خواب طولانی مدت ارتباط زیادی با کاهش عملکرد های ایمنی بدن دارد به طوری که ما را در معرض بیماری هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و بیماری های مربوط به دستگاه ایمنی قرار می دهد. خواب کم همچنین بر توانایی بدن ما برای مبارزه با ایجاد بیماری تاثیر می گذارد.

فکر کنید که فرد صندلی بغلی شما عطسه یا سرفه کند! مریض شدن در هنگام سفر می تواند سختی های زیادی را بوجود بیاورد.

افزایش میزان استرس

امروزه دیگر سفر کردن مانند گذشته خوشایند و جذاب نیست – همه جا شلوغ است، مزایا کم و با فاصله است.

وقتی استرس سفر به استرس حاصل از کمبود خواب اضافه شود، میزان دو برابر هورمون کورتیزول در بدن ترشح می شود. میزان بالای کورتیزول در سیستم بدن شما که در نتیجه کم خوابی ایجاد شده، سطح اضطراب را بالا می برد به طوری که استرس بیش از حد طبیعی را به بدن تحمیل می کند.

البته ممکن است در طول سفر همه چیز به درستی پیش برود و شما خواب طبیعی خود را داشته باشید، اما هیچ تضمینی برای این موضوع وجود ندارد.

عکس العمل های کند

کمبود خواب کاهش قابل توجهی در عملکرد فیزیکی ایجاد می کند، به طوری که بر عکس العمل ها و مهارت های حرکتی مناسب تاثیر می گذارد. خواب آلودگی بیش از حد نیز خطر آسیب دیدگی و جراحت در رانندگی را افزایش می دهد.

یک تصادف رانندگی در یک کشور خارجی می تواند در امنیت مالی شما نیز تاثیرگذار باشد. مهم است که توجه داشته باشید که پوشش بیمه تصادف شرکت های اجاره خودرو در طرح کارت اعتباری سفر یا بیمه سفر شما شامل آسیب به وسیله نقلیه، ساختمان یا فرد دیگر نمی شود. اگر شما باعث تصادف شوید به راحتی محاکمه می شوید و در برخی کشورها ممکن است زندانی شوید.

قضاوت ضعیف در اتفاقات

مشخص شده که کمبود خواب می تواند بر تفسیر ما از رویدادها تاثیر بگذارد. اساساً، افرادی که دچار کمبود خواب هستند قضاوت های درستی ندارند زیرا آنها نمی توانند ارزیابی دقیقی از شرایط داشته باشند و در نتیجه واکنش عاقلانه ای نیز بروز نمی دهند.

از قضا، وقتی که موضوع میزان تاثیر کسری خواب مطرح می شود، به نظر می رسد افرادی که دائماً دچار کم خوابی هستند به طور خاص مستعد قضاوت ضعیف باشند.

پیر شدن پوست

خوب، درست است که این یک مشکل خطرناک ناشی از کمبود خواب نیست، اما مطمئناً ظاهر مناسب و شاداب در محیط کار یا در یک غروب عاشقانه در تعطیلات بسیار خوشایند خواهد بود.

وقتی شما خواب کافی نداشته باشید بدن شما هورمون استرس کورتیزول بیشتری ترشح می کند و میزان بالای کورتیزول می تواند پروتئین کولاژن پوست را ضعیف کرده و از بین ببرد --  این پروتئین پوست را نرم و انعطاف پذیر نگه می دارد

مشخص شده که کسری خواب دائمی می تواند مستقیماً به تشکیل خطوط ریز بر روی پوست و خشکی وکدری آن منجر شود. البته، این مسئله همچنین باعث ایجاد تیرگی زیر چشم و در برخی افراد پف کردن چشم ها می شود. که نمی تواند چهره ای مناسب برای سفر باشد!

رد کردن یک عقیده قدیمی

مهم است توجه داشته باشیم که کارشناسان پزشکی موافق هستند که کافئین و محرک های دیگر نمی توانند بر تاثیرات کمبود خواب شدید غلبه کنند. این بدین معناست که شما اگرچه ممکن است با این محرک ها بیدار بمانید، اما اگر کمبود خواب داشته باشید، در واقع با یک ظرفیت محدود به فعالیت خود ادامه می دهید و مهم نیست که چند فنجان قهوه وارد سیستم گوارش خود می کنید.