هر انسانی بسته به سن و فعالیت و ویژگی‌های ژنتیکی نیاز به میزان مشخصی خواب در طول شبانه روز دارد. داشتن خواب کافی لازمه زیبایی و طراوت چهره و پوست شما است و ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین کرم ضد پیری همین خواب کافی است. اما برخی از رفتارها و عاداتی که افراد برای خوابیدن دارند ممکن است زیبایی پوست شما را دچار خدشه کند و بدون آن که بدانند به پوست و سلامت خود آسیب برسانند. عادات خواب که به پوست آسیب می‌رسانند کدامند؟

وضعیت نامناسب خواب

وضعیت خواب نقش مهمی در کیفیت آن دارد. از نظر زیبایی بهترین وضعیت خواب، خوابیدن به پشت است که پوست با چیزی تماس نداشته باشد اما در وضعیت خواب به پهلو فشار زیادی به پوست صورت وارد می‌شود و قسمتی که با بالش در تماس است ممکن است دچار انواع آسیب‌ها مثل چروک و جوش شود. همچنین اگر سر شما پایین تر از بدن قرار گیرد حجم خون در صورت زیاد شده و هنگام بیدار شدن صورت شما پف زیادی خواهد داشت. پس حتما از بالش با ارتفاع مناسب و ضد حساسیت استفاده کنید.

خوابیدن با صورت آرایش‌دار

یکی از عادات بد برخی خانم‌ها خوابیدن با صورت شسته نشده است. مواد آرایشی که برای صورت استفاده کرده‌اید هرچقدر هم گران قیمت و ضد آلرژی و … باشند اگر شب تا صبح روی صورت باقی بمانند باعث بسته شدن روزنه‌های پوست و از بین رفتن کلاژن در نتیجه چروک زودرس می‌شوند. اما با پوست خشک نیز نباید بخوابید چون چروک را افزایش می‌دهد پس قبل از خواب استفاده از پاک کننده و مرطوب کننده از ضروریات است.

برنامه خواب نامنظم

داشتن خواب منظم و کافی نه تنها برای سلامت بدن بلکه برای زیبایی پوست شما نیز ضروری است، سعی کنید سر ساعت بخوابید و از بیدار ماندن تا دیروقت خودداری کنید تا چرخه خواب و بیداری منظمی داشته باشید تا ترشح هورمون‌های ضروری در بدن شما دچار اختلال نشود.

عدم توجه به بهداشت

شما در طول روز با آلودگی‌های مختلفی مثل کثیفی بدن و آلودگی‌های بیرونی سروکار دارید و هر شب آن آلودگی‌ها را به رختخواب خود می‌برید. اگر محل خواب و روبالشی‌ها و ملحفه‌های شما تمیز نباشد به تدریج این آلودگی روی پوست شما اثر خواهد گذاشت. پس حتما برنامه منظمی برای شستن ملحفه و پتو و کلیه لوازم محیط خواب خود داشته باشید.