موخوره چیست؟ و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟ موخوره معمولا به دلیل شستشوی زیاد، رنگ کردن بیش از حد، شانه کردن ناملایم و استفاده زیادی از مواد شیمیایی است. تمامی این موارد مو را ضعیف کرده، کوتیکول را از بین برده و در نتیجه به شکستن مو و موخوره می انجامد.

متاسفانه، ترمیم موی آسیب دیده توسط موخوره ممکن نیست و تنها راه خلاص شدن از شرش، کوتاه کردن مو است. با این حال، نکته های زیادی در رابطه با جلوگیری از موخوره وجود دارند.

موخوره به چه شکلی قابل مشاهده است:

۱- نوک های موخوره دار موی تان را شناسایی کنید. موخوره به سه حالت اتفاق می افتد:

 • دو شاخه شدن متداول انتهای مو
 • چند شاخه شدن یک دسته مو
 • شاخه شدن وسط تار مو، که اگر کنده شود به شکل یک نقطه است.

۲- اگر تنها یک دسته یا تار را می برید، همیشه از قیچی آرایشگری استفاده کنید، چرا که قیچی معمولی کاغذ انتهای مو را ضعیف می نماید و در نهایت موجب موخوره های بیشتر می شود.

۳- مرتب موهای تان را کوتاه کنید، هر شش تا هشت هفته. موی همه پس از مدتی آسیب می بیند. هر بار ۱ تا ۲٫۵ سانتی متر از دم مو را کوتاه کنید تا به این مشکل برنخورید.

    توجه کنید که هنگامی که موخوره دارید، حتما باید آنها را کوتاه کنید.

۴- خودتان موخوره ها را ببرید. اگر بین وقت های کوتاهی موی تان موخوره مشاهده نمودید، با قیچی مخصوص مو آنها را ببرید. توجه کنید که باید موخوره ها را از بالای شاخه ببرید، وگرنه دوباره چند شاخه می شود.

چه عواملی باعث ایجاد موخوره در افراد می شود:

۱- مواد شیمیایی

 • سعی کنید تا حد مقدور از مواد شیمیایی اجتناب نمایید، موی طبیعی زیبا است. اگر حتما باید موی تان را رنگ کنید به دنبال ملایم ترین رنگ مو بگردید و اگر ممکن است از مواد طبیعی مانند حنا، قهوه و چای استفاده نمایید. اما اگر از مواد شیمیایی استفاده می کنید، حتما مرتب از نرم کننده استفاده کنید.
 • پیش از شنا در دریا، استخر یا رودخانه موهای تان را بپوشانید. این کار شامل: استفاده از کلاه شنا، روغن های طبیعی (مثل بادام تلخ و نارگیل که باعث پرپشتی مو نیز می شوند) و یا ماسک موی بدون آبکشی است. آبکشی کامل مو بلافاصله پس از شنا نیز باعث جذب حداقل میزان مواد شیمیایی می شود. در صورت امکان، حتما موهای تان را با شامپو بشویید.

۳- از میزان مواد شیمیایی درون آبی که با آن موی تان را می شویید، مطلع شوید.

 • ممکن است در آب لوله کشی که با آن موی تان را می شوید، مواد شیمیایی مخصوصا کلر باشد. برای کاهش میزان این مواد شیمیایی می توانید از فیلتر های تصفیه ی مخصوص استفاده نمایید.

۲- شانه کردن

بسیاری از افراد از میزان شکننده بودن مو مطلع نیستند. به خرج دادن خشونت زیاد هنگام شانه کردن، یا بیش از حد شانه کردن می تواند به موی تان آسیب برساند.

 • موی تان را به عقب شانه نکنید. این روش ریشه ی موها را می کشد و بیشترین آسیب را به موها می رساند و در صورت تکرار، باعث ریزش مو می شود.
 • بیش از حد شانه نکنید. ۱۰۰ بار برس کشیدن لازم نیست و ممکن است منجر به موخوره ی بیشتری شود. همین که موی تان صاف شد، دست از سرش بردارید.
 • موی تان را ملایم شانه کنید. از بالا شروع کنید و به آرامی پایین بروید. اگر به گره ای رسیدین، شانه را روی آن نکشید، گره را با دست باز کنید و ادامه دهید. هنگام باز کردن گره ی مو باید احتیاط کنید، و بهتر است که موهای فر را هنگامی که خیس است شانه کنید.
 • از گیره های موی با کیفیت استفاده کنید.

۳- نور خورشید

از موی تان در مقابل نور خورشید محافظت نمایید. امواج فرابنفش علاوه بر پوست، به مو ها نیز آسیب می رساند.

 

۴- شستشو و خشک کردن

شستشوی ناصحیح و با شامپوهای خشن که حاوی ترکیبات مضر هستند، به موهای تان آسیب می رسانند. خشک کردن مو با کشیدن هوله روی آن و هم چنین استفاده ی مکرر از سشوار باعث وارد آمدن آسیب های جدی به مو می شود.

 • شامپو و نرم کننده ی خوب بخرید و آزمایش کنید که چه شامپویی با موهای تان سازگار است.
 • این امر شامل نشستن هر روزه است، چرا که استفاده از نرم کننده کافی است.
 • موی تان را صحیح بشویید

 بهترین راه، شستن ریشه ها و اجازه ی آویزان ماندن دادن به ساقه ها است، ساقه ها نباید روی سر جمع شوند. هنگامی که موی تان را آب می کشید، شامپو به سمت پایین ساقه ها می رود که به اندازه ی کافی آنها را شستشو می دهد. نرم کننده نیز می بایست ابتدا به ساقه ها مالیده شود، اجازه دهید مدتی روی مو بماند، سپس آب کشی نمایید. آب داغ رطوبت را از بین می برد، پس موی تان را با خنک ترین درجه آبی که تحملش را دارید، آبکشی نمایید.

۵- به آرامی خشک کنید

وحشیانه مالیدن حوله به موهای تان برای خشک کردن، ایده ی خوبی نیست. موی خیس آب چکان می بایست به آرامی با حوله فشرده شود تا آب اضافی اش گرفته شود. هنگامی که آب اضافی گرفته شد، بهتر است بگذارید موی تان به حالت طبیعی خشک شود.