استفاده از روش‌های زیبایی ناخن روز به روز رایج‌تر می‌شوند، اما آیا استفاده‌كنندگان از خطرات این روش‌ها هم باخبرند؟ فصل سرما، رفته رفته تمام می‌شود و دستكش‌ها به كمدها بر می‌گردند. رونق جشن‌ها و میهمانی‌ها هم بیشتر می‌شود و خانم‌ها...

استفاده از روش‌های زیبایی ناخن روز به روز رایج‌تر می‌شوند، اما آیا استفاده‌كنندگان از خطرات این روش‌ها هم باخبرند؟

فصل سرما، رفته رفته تمام می‌شود و دستكش‌ها به كمدها بر می‌گردند. رونق جشن‌ها و میهمانی‌ها هم بیشتر می‌شود و خانم‌ها با استفاده از روشهای مختلف كه روز به روز به تعداد آنها افزوده می‌شود، درصدد زیباتر كردن ظاهر دست‌هایشان برمی‌آیند، غافل از اینكه این زیبایی گاهی به قیمت از بین رفتن سلامت ناخن‌ها تمام شده و در برخی موارد اختلالات جبران ناپذیری را به وجود می‌آورد.

این روزها در تمام بروشورهای تبلیغاتی آرایشگاه‌ها بخشی به كاشت ناخن اختصاص دارد كه هزینه آن، بسته به محل جغرافیایی سالن‌های آرایش هزینه‌ای حدود 70 هزارتومان در قسمت‌های شمالی تا 30 هزار تومان در بخش‌های مركزی شهر است.

این هزینه تنها صرف یك دوره كاشت ناخن شده و هر دو هفته یك بار به تناسب بلند شدن ناخن‌ها لازم است كه ترمیم انجام شود. ترمیم این ناخن‌ها هم رنج قیمتی از 15 هزار تا25 هزار تومان بسته به میزان رشد ناخن‌ها دارد.

علاوه بر پرهزینه بودن، كاشت ناخن در زمانی حدود 2 ساعت انجام می‌شود. برای این منظور سطح ناخن به وسیله سوهان‌های برقی تا جایی كه تنها لایه بسیار نازكی از ناخن باقی بماند تراشیده می‌شود تا وقتی از ژل یا پودرهای مخصوص برای فرم دادن به ناخن استفاده می‌كنند، ظاهری برجسته نداشته باشد.

ناخن‌های كاشته شده در مواردی كه قابل تشخیص از ناخن طبیعی نیستند و به اصطلاح عامه «خوب كاشته شده‌اند»، خطرناك‌ترند و در صورت شكستن ناگهانی، آسیب جدی‌تری را برای فرد به دنبال دارند، چرا كه مواد مصنوعی مورد استفاده برای كاشت ناخن بر روی لایه‌ای متشكل از یك ردیف سلول، چنان محكم چسبیده‌اند كه اگر در اثر ضربه یا كشیدگی ناگهانی بشكنند یا كنده شوند بافت زیرناخن شامل پوست، گوشت و عروق نیز همراه با آنها جدا می‌شود و آسیبی جدی را به وجود می‌آورد.

در این میان ناخن‌های مصنوعی به صورت‌های مختلفی از جمله پلاستیكی و كاغذی وجود دارند كه بنا بر موقعیت‌های مناسبتی با چسب‌های گوناگون از چسب قطره‌ای گرفته تا چسب آهن بر روی ناخن چسبانده می‌شوند.

اما تزئین ناخن‌ها نیز داستان خودش را دارد و بسیار متنوع و پیچیده است از كاشت ناخن، فرنچ و مانیكور پتیكور و پانچ ناخن گرفته تا لاك و استمپ ناخن. اما پانچ ناخن دست و پا نیز روش جدیدی است كه امسال مورد توجه قرار گرفته است بدین صورت كه پس از سوراخ كردن ناخن، آویزی را بر روی آنها می‌گذارند كه بسته به سلیقه افراد از یك نگین كوچك تا آویزهایی به شكل قلب، ستاره و... با زنجیرهای نازك به ناخن متصل می‌شوند.

اما آیا همه آنهایی كه از این وسایل استفاده می‌كنند، از خطرات آن باخبرند؟ خانمها بیشتر از آقایان به ظاهر و زیبایی ناخن‌های خود اهمیت می‌دهند و پول و زمان زیادی را صرف نگهداری و زیبا نمودن ناخن‌هایشان می‌كنندو در بسیاری از موارد، ناخن‌ها نشان دهنده عادات شخصی و بهداشتی افرادند.

دكتر كامران بلیغی، متخصص پوست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران می‌گوید: «استفاده از ناخن‌های مصنوعی و كاشت ناخن، عوارضی همچون عفونتهای معمولی و قارچی، درماتیت (اگزمای تماسی) تغییر شكل صفحه ناخن، شكنندگی و حتی از بین رفتن صفحه اصلی ناخن را به دنبال خواهد داشت.

همچنین، كاشت ناخن‌های مصنوعی باعث تغییر رنگ ناخن، التهاب دور ناخن، خط خط شدن و خرد شدن ناخن و كنده شدن لبه آزاد ناخن از بستر (ا ُنیكولیز) می‌شود.»دكتر نیلفروش زاده، متخصص پوست و مو نیز معتقد است: «استفاده طولانی مدت از ناخن‌های كاشته شده از آماده مصرف گرفته تا ناخن‌های كاشته شده برای استفاده طولانی مدت می‌تواند باعث واكنش‌های دردناك و شدید شامل عفونت پوست اطراف ناخن‌ها و شل شدن ناخن‌ها شود.

خانم‌هایی كه از ناخن‌های مصنوعی و كاشته شده استفاده می‌كنند برای زمان طولانی ممكن است مشاهده كنند كه ناخن‌های طبیعی آنها نازك‌تر و مات‌تر شده است و در مواردی منجر به عوض شدن جهت و محور ناخن می‌شوند.»او پیشنهاد می‌كند كه اگر اصراری برای استفاده از ناخن‌های مصنوعی وجود دارد، این ناخن‌ها هر 3 ماه یك بار برداشته شوند و اجازه داده شود تا ناخن‌های طبیعی استراحت كنند.

چسب‌هایی برای آهن

افزایش طول ناخن‌ها ممكن است به وسیله ناخن‌های پلاستیكی كه كل ناخن یا انتهای ناخن را می‌پوشاند انجام شود. این ناخن‌های مصنوعی با چسب‌هایی چسبانده می‌شوند كه حاوی methacrylate هستند كه ماده‌ای حساسیت‌زا است و ممكن است باعث شكاف و ترك ناخن شوند.

دكتر بلیغی معتقد است: «پوشاندن ناخن‌ها به وسیله چسب به دلیل وجود آكریلات در تركیبات آنها از لحاظ طبی و پزشكی عوارضی نظیر پوسته‌ریزی، تغییر بافت ناخن و عفونت‌های قارچی به خصوص كاندیدا را به وجود می‌آورد و به جز در افرادی كه بافت ناخن در آنها به دلیل ژنتیكی یا بیماری از بین رفته است ، توصیه نمی‌شود.»

براساس گزارشهای موجود، چسب‌هایی كه برای چسباندن ناخن‌های مصنوعی به كار می‌روند به دلیل آزاد كردن سم سیانید و بخار ناشی از آن می‌تواند باعث مسمومیت و حتی فوت افراد آرایشگر شود.

دست‌ها بالا

دكتر كتایون صائقى، متخصص پوست و مو در خصوص دارا بودن ناخن‌هاى سالم و جذاب مى‌گوید: «شاید مهمترین نكته در خصوص سلامت ناخن زنان خانه‌دار، استفاده نكردن آنها از دستكش حین انجام كارهاى خانه و شست‌وشو باشد.

چون مواد شوینده قوى و كار با اجسام سخت، به راحتى لایه محافظ ناخن را از بین مى‌برند و موجب ترك خوردن آن مى‌شوند، پس بهترست در همه حال، حتى زمان جارو كردن، از یك دستكش محافظ استفاده شود.»

وى ادامه مى‌دهد: سعى كنید حتماً بعد از كار با مواد كثیف، ناخنهایتان را با برس ویژه تمیز كنید. در ضمن براى جلوگیرى از شكننده شدن ناخن در زمان سوهان كشیدن، هیچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نكشید. این متخصص پوست و مو مى‌افزاید: به كودكان خود یاد بدهید نباید از ناخن استفاده ابزارى كرد؛ مثلاً خارج كردن منگنه از درون كاغذ صحیح نیست. چون به شدت به بافت ناخن صدمه مى‌زند.»

دكتر صائقی، رعایت رژیم غذایى صحیح را جهت تقویت ناخن‌ها مى‌داند و می‌گوید: «غذاهاى سرشار از سولفور و سیلیكون مثل گل كلم و ماهی، موجب حفظ طراوت ناخن مى‌شود (خصوصاً افرادى كه با ناخن‌هاى خود، بیشتر كار مى‌كنند مثل نوازندگان موسیقى باید بیشتر از این رژیم استفاده كنند.) همچنین آب هویج تازه به علت غنى بودن از كلسیم و فسفر سبب استحكام ناخن‌ها مى‌شود، نوشیدن آب ، مایعات و استفاده روزانه از ‌5/2 میلى‌گرم بیوتین (در تخم مرغ و جگر به وفور یافت مى‌شود) نیز مى‌تواند در شادابی، نرمى و سلامت ناخن مفید واقع شود.»