از زمانی که مشخص شد کم‌کاری و پرکاری تیروئید تا چه اندازه زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا زمانی که غدد فوق کلیوی چطور کیفیت بلوغ انسان‌ها را تعیین می‌کنند، پزشکان به دنبال افزایش سلامتی و بهبود کارکرد آنها بوده‌اند. در این علم که هر بخش آن، نقطه‌ای تاثیرگذار در روند زندگی انسان برجا می‌گذارد، بیماری‌ها می‌توانند بسیار تعیین کننده باشند.

در این میان، تغذیه نقش اساسی در سلامت و بیماری غدد دارد. از زمانی که مشخص شد برخی مواد غذایی و خصوصاً مواد غذایی صنعتی می‌توانند روی روند عملکرد غدد تاثیر بگذارند، نهادهای سلامت کودکان دست به اعتراض زدند تا جلوی تولید بسیاری از آنها را بگیرند. برای نمونه در دهه 80 میلادی مشخص شد یک شرکت تولید غلات صبحانه کودکان در آمریکا در تولیدات خود از افزودنی‌هایی استفاده می‌کنند که رشد و بلوغ را در پسران دیرهنگام می‌کنند.

مشخص شد پسربچه‌های زیادی که به صورت مداوم و سالیانه از این محصول استفاده کرده‌اند، در بلوغ خود با مشکل مواجه شده بودند و چندین نمونه ناباروری در برخی از این افراد هم گزارش شده است. حدود یک دهه بعد، اعتراضات نسبت به این محصول بالا گرفت و در نهایت آنها از یک گروه پزشک متخصص که برای یک شرکت خصوصی مربوط به سلامت تغذیه فعالیت می‌کردند، دعوت کردند تا به این مشکل رسیدگی کنند.

در نهایت این ماده از خط تولید آنها حذف شد و سازمان مردم‌نهادی مرتبط با نظارت روی محصولات غذایی کودکان در این کشور شکل گرفت که تاکنون ادامه پیدا کرده است. این گروه با نام «امنیت غذایی کودکان» در پروتوکل سایت اینترنتی خود نوشته‌اند: «غذاهای مصرفی ما تعیین می‌کنند ما چه زندگی داشته باشیم. کودکانی که با غذای ناسالم رشد کنند، زندگی ناسالمی هم خواهند داشت و عمر ناکافی جامعه، مانع پیشرفت خواهد شد

البته همانطور که تغذیه می‌تواند تاثیر منفی روی کارکرد غدد داشته باشد، تاثیر مثبت آن هم اهمیت بسیار دارد. در سال 2011 دولت تایلند نان مخصوص کودکان و نوجوانان را تولید کرد که علاوه بر اینکه از بروز گواتر در آنها را جلوگیری می‌کرد، مشکلات غدد دوران بلوغ آنها را هم مرتفع می‌کرد. مشابه این قضیه سالها پیشتر در ایران با فروش نمک‌های یددار انجام گرفته بود و تاثیرات و نتایج هر دو مورد مشخص و ثابت شده بود.

از سوی دیگر برای سالم ماندن غدد تغذیه به تنهایی کافی نیست. فعالیت‌های جسمانی نیز به همان اندازه در ترشح هورمون‌ها و غدد درون‌ریز موثر هستند. یک شرکت چینی که در سال 2010 کار خود را شروع کرده است، افراد افسرده، شکست‌خورده، دلشکسته و حتی با سابقه افسردگی را پذیرش می‌کند. این شرکت با ارائه یک برنامه غذایی و برگزاری برخی جلسات گروهی، ورزش‌هایی ارائه می‌دهند و معتقد هستند این فعالیت‌ها به صورت مستقیم روی هورمون اندوکرین افراد تاثیر می‌گذارد و زمانی که این فعالیت‌ها با تغذیه مناسب و گروه‌درمانی همراه شوند همه‌چیز کارکرد قبلی خودش را پیدا می‌کند. چین‌یوانگ، سرپرست این باشگاه، در گفت‌وگویی که با سایت علمی سلامت زنان داشته است، می‌گوید: «همه چیز ما شیمیایی است، حتی احساسات ما، بنابراین اگر نمی‌توانیم خوشحال باشیم یا عصبانی، خسته و پرخاشگر هستیم نباید خود را سرزنش کنیم، بلکه باید آزمایش بدهیم تا متوجه مشکل اصلی شویم، یعنی هورمون‌های ما

 وی درمورد تاثیر آنها روی بدن می‌گوید: «زنان خیلی بیشتر از مردان تغییرات هورمونی سریع و زیاد دارند. این موضوع به نفع آنها است، چرا که به سرعت می‌توانند خود را با تغییرات جسمانی خود مانند بارداری و زایمان انطباق دهند، ولی این مسئله دلیل نمی‌شود که برخی معتقدند مردان هم تحت تاثیر هورمون‌های خود نیستند. ما اینجا به مردان زیادی کمک می‌کنیم تا هورمون‌ها و غدد خود را بهتر بشناسند و با تغییرات آنها آشنا باشند.» نقش غدد در ایران هم به اندازه سایر کشورها مورد توجه است، اما آنچه مورد سوال قرار می‌گیرد، اطلاعات عمومی مردم کشور و سلامت تغذیه مصرفی آنها است.