زیکاویروس که ناقل آن حشره است باعث شده تا سازمان کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده هشداری را برای امریکای مرکزی، امریکای جنوبی و کاراییب صادر کند. این آژانس به زنان حامله هشدار داده که بهتر است سفر خود به ۱۴ کشور و ناحیه را به تعویق بی‌اندازند.

این ویروس از هنگام پیدایش خود در ماه مه در برزیل باعث ایجاد هراس شده است. نزدیک به ۳۵۰۰ نوزاد برزیلی با میکروسفالی به دنیا آمده‌اند که باعث آسیب‌های تخریب‌گر و گاهی اوقات کشنده مغزی می‌شود و می‌تواند به سقط جنین یا مرده‌زایی بی‌انجامد. اگرچه پیوند بین این دو به طور قطع ثابت نشده است، دولت برزیل قدم‌های بی‌سابقه‌ای در توصیه به زنان برای باردار نشدن تا اتمام بحران برداشته است.

اسکات ویور، سرپرست مؤسسه عفونت‌ها و ایمنی‌شناسی انسان در شاخه پزشکی دانشگاه تگزاس می‌گوید: «ترس زیادی در برزیل وجود دارد. مردم واقعاً از این ویروس هراسناک شده‌اند. من در آنجا همکارانی دارم که در روز چهار زایمان نوزاد مبتلا به میکروسفالی می‌بینند

پیش‌تر در همین ماه، مقامات رسمی تگزاس گفتند که وجود زیکا ویروس در فردی که اخیراً از امریکای لاتین برمی‌گشت تأیید شده است. مقامات رسمی پیش‌بینی کرده بودند که این ویروس، علی‌الخصوص پس از آنکه اولین بار در ماه گذشته در پورتو ریکو شناخته شده بود، احتمالاً به امریکا کشیده خواهد شد. از آن پس موارد دیگری هم در مسافران برگشتی پیدا شده‌اند، اگرچه هیچ موردی از انتقال محلی گزارش نشده است.