امروزه تحصیل کودکان با پیچیدگی‌های زیادی همراه است. هنگامی که صحبت از مدرسه کودکان می‌شود، سوال‌های زیادی درباره کیفیت، هزینه، برنامه درسی و آموزشی معلمان مدارس در ذهن ما بوجود می‌آید.

انتخاب مدرسه برای کودکان یکی از مهمترین تصمیم هایی است که باید گرفت. برای این که بهترین تصمیم را بگیرید باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

تفاوت میان مدرسه دولتی و خصوصی مانند گذشته آسان نیست. شاید یک مدرسه دولتی فعالیت‌های تحصیلی بهتر و از طرف دیگر هزینه کمتری را از یک مدرسه خصوصی در اختیار کودک شما قرار دهد. اگر چه تحقیقات نشان می‌دهد که مدارس خصوصی برنامه‌های تحصیلی بهتری را برای کودکان در نظر گرفته‌اند اما این موضوع همیشه صحت ندارد. اگر می‌خواهید فرزندتان تحصیلاتی خوب و جامع داشته باشد، یک مدرسه دولتی مناسب بهترین انتخاب خواهد بود.

برای این که بتوانید تصمیم بگیرید، ما چند فایده مدارس دولتی و خصوصی را برای شما آورده‌ایم.

فواید مدارس دولتی

معلم‌های برگزیده‌تری دارد. طبق تحقیقات انجام شده، معلمان مدارس دولتی از نظر تجربه و تحصیلات نسبت به معلمان مدارس خصوصی بالاترند. برای مثال مدرک فوق لیسانس در میان آنها بیشتر است و زمان بیشتری را صرف یادگیری کودکان می‌کنند، برای مثال چگونه از کامپیوتر استفاده کنند. گزارشات نیز نشان می‌دهد که به طور میانگین معلم مدارس دولتی حقوق بیشتری نسبت به معلمان مدارس خصوصی دریافت می‌کنند.

دانش آموزان تمرکز بیشتری روی موضوعات اصلی دارند. طبق تحقیقی که روی هر دو مدرسه انجام گرفت، مدارس دولتی بر موضوعات اصلی چون ریاضیات، انگلیسی، مطالعات اجتماعی و علوم حدود 3 ساعت بیشتر از مدارس خصوصی وقت می‌گذارند.

مدارس دولتی فعالیت‌های بیشتری را برای دانش آموزان ترتیب می‌دهند. زمانی که صحبت از فعالیت‌هایی چون ورزش، نمایشگاه و... می‌شود، مدارس دولتی در ردیف اول قرار دارند، می‌دانید چرا؟ زیرا مدارس دولتی از مدارس خصوصی بزرگ‌تر هستند و با داشتن دانش آموزان بیشتر، امکان برگزاری نمایشگاه‌های علمی، کلاس‌های کامپیوتر و گروه‌های موسیقی نیز بیشتر است.

فواید مدارس خصوصی

مدرسه و کلاس‌های کوچک‌تری دارند. مدارس خصوصی معمولا نصف مدارس دولتی هستند و این باعث می‌شود که دانش آموزان حس مالکیت به مدرسه داشته باشند و از طرف دیگر رابطه آنها و معلم‌هایشان رابطه‌ای صمیمانه‌تر شود. به طور کلی، نسبت دانش آموز به معلم در مدارس خصوصی  9:1 در حالی که در مدارس دولتی 17:1 است.

آزادی بیشتری دارند. معلمان مدارس خصوصی به دلیل این که مستقل هستند و مجبور به اطاعت از قوانین خاصی نیستند، زمان کمتری را صرف امتحان و نمره‌های کلاسی می‌کنند و به دلیل آزادی عمل بیشتری که در کلاس دارند، لذت بیشتری می‌برند و در روش‌های تدریس خود خلاقانه‌تر عمل می‌کنند.

دخالت خانواده‌ها در امور مدرسه بیشتر است. نه تنها مدارس خصوصی والدین را تشویق به مشارکت در امور تحصیلی کودکانشان می‌کند بلکه خود والدین نیز تمایل دارند تا در تحصیل آنها نقشی داشته باشند.