با باز شدن مدارس و سرد شدن هوا موارد ابتلا به بیماری ها نیز افزایش پیدا می کند؛ بنابراین والدین باید بدانند که چه زمانی نباید فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. در صورت ظاهر شدن برخی بیماری ها بهتر است کودک را در منزل نگه دارید.

سرماخوردگی

سرماخوردگی به آسانی از طریق ترشحات آلوده در هوا انتشار پیدا می کند. عفونت گوش می تواند با سرماخوردگی شروع شود. سرماخوردگی به قدری شایع است که اگر هر بار با سرما خوردن فرزند شما به مدرسه نرود، هیچ گاه نمی تواند مدرسه را به پایان برساند.

سرفه زیاد می تواند باعث پخش شدن عفونت شود یا مشکل تنفسی ایجاد کند.در صورت ابتلای دانش آموز به تب بالای ۳۸ درجه سانتی گراد ضرورت دارد وی در منزل بماند. عفونت های گوش در اغلب موارد خود به خود از بین می رود بنابراین ابتدا از شدت بیماری و واگیردار بودن آن مطمئن شوید و سپس درباره رفتن یا نرفتن فرزندتان به مدرسه تصمیم بگیرید.

آنفلوآنزای معده یا شکم درد معمولی

آنفلوآنزای معده از طریق ارتباط برقرار کردن با فرد آلوده یا مصرف نوشیدنی یا خوردنی آلوده، سرایت می کند. کودکانی که معده درد دارند اگر طی ۲۴ ساعت بیش از ۲ بار استفراغ کنند یا دچار اسهال یا تب شوند، باید در منزل بمانند.

گلودرد استرپتوکوکی

گلودرد اغلب ویروسی است. در صورتی که گلو درد طی یک هفته رفع نشود و همراه با تب یا ورم و عفونت لوزه باشد، احتمال گلودرد استرپتوکوکوس را در نظر بگیرید. زیرا این نوع گلودرد باکتریایی است و نیاز است آنتی بیوتیک مصرف شود. پس از ۲۴ ساعت مصرف آنتی بیوتیک و پایین آمدن تب، می توانید کودکتان را به مدرسه بفرستید. به گفته پزشکان دانش آموز با بیماری خفیف می تواند به مدرسه برود مگر این که احساس بی قراری و خستگی کند یا دچار زخم دهان شود که مشکل بلع ایجاد می کند. گاهی نیز جوش های ریز همراه با تب بروز می کند یا فرد دچار تغییر رفتاری می شود.

ورم ملتحمه عفونی

ورم ملتحمه می تواند باکتریایی باشد اما معمولاً به علت ویروس مربوط به سرماخوردگی به وجود می آید. ورم ملتحمه ویروسی باید زمان خود را طی کند. ورم ملتحمه باکتریایی را می توان با آنتی بیوتیک درمان کرد. تا زمان داشتن ترشح یا حداقل ۲۴ ساعت پس از مصرف آنتی بیوتیک، فرزندتان را در منزل نگه دارید.ملتحمه غشای نازک روی سفیدی چشم و سطح داخلی پلک هاست .