نیشابور، مرکز شهرستان نیشابور و یکی از شهرهای بزرگ و مهم استان خراسان رضویه. از لحاظ جغرافیایی، در 118 کیلومتری غرب مشهد قرار گرفته و از شمال به قوچان و عشق آباد، از شرق به قدمگاه و مشهد، از جنوب به کاشمر و از غرب به بزغان و سبزوار محدود می‌شه. از لحاظ آب و هوایی، تابستونای گرم و خشک و زمستونای سرد و کوتاه داره. نیشابور از مهم‌ترین مراکز تاریخی، فرهنگی، گردشگری و صنعتی شمال شرق ایران به حساب میاد و اون رو به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و فرهنگ ایران می‌شناسن. شکوفایی و شهرت این شهر  بین سده‌های میانی ورود اسلام به خراسان تا دوره حمله مغول بوده و نیشابور در این سده‌ها پایتخت فرهنگی ایران شناخته شده‌. سلجوقيان هر از گاهي نيشابور را پايتخت خود قرار داده‌ان. اقتصاد اين شهرستان بر پايه كشاورزي و دامپروري استوارِ و همچنين داراي معادن نمك و فيروزه هستن كه فيروزه ی نیشابور بسيار مشهور و مرغوبه تا حدی که نيشابور رو شهر فيروزه میدونن.

کجا اقامت کنم؟

برای اقامت تو این شهر، می‌تونین تو هتل جهانگردی نیشابور، هتل کمال الملک ، هتل ارم نیشابور و هتل مجتمع بزرگ امیران مستقر شین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

در سفر به این شهر خیالتون راحت باشه که هر ذائقه ای که داشته باشین، غذایی مناسب شما پیدا میشه چرا که نیشابور تنوع غذایی زیادی داره. غذاهای این شهر از چند گروه تشکیل میشنکه شامل «گروه اشکنه‌ها»: بلغورتروش، شیره، قروت، رواس، آوجیج، گورجه، عدس‌بانجو ، «گروه آش‌ها، سوپ‌ها و حلیم»: حلیم سنتی نیشابور، بغربور، بلغور، بلغورشیر، اماج، حولبه‌برینج، محرا، قروت، جوشوره، زیرک‌جوش، کشته‌جوش، تییش، کمای، بیلماق، «گروه آبگوشت‌ها و خورش‌ها»: ریواس، گینگر، یتیمچه، آبگوشت سنتی، «گروه خوراک‌های گیاهی، کوکوها و بورانی‌ها»: گزری، سیر، اسفناچ، عدس، علف‌بندو، عجار، سبزی، پونه، کدو، بانجو، دلمه، «گروه خوراک‌های شیری»: گرماس، فله، شیربرنج، سیکی‌یارما، دلَمَه، ماست پوستی، «گروه خوراک‌های ترکیبی»: توخم‌ شیره، چربی‌شیرین یا نن شیره، تلخان، نُن‌قاتُقُ، کیشده‌جوش، چُزمه، کچین میشن. از رستوران های خوب این شهر میشه به رستوران های زیر اشاره کرد: رستوران اعیانی، رستوران ملت، رستوران و تالار پذیرایی تشریفات ایناب ، رستوران صدف  ، ﭘﻴﺘﺰﺍ ﺭﻭﺑﺎﻧﯽ  ، رستوران پارس نیشابور، رستوران غذای خانگی بی بی، پیتزا پارک و رستوران جوجه طلایی.

نوشیدنی ها

از نوشیدنی های این شهر میشه شربت ریواس، شربت سکنجبین، دوغ تلومی، شربت ملن‌گو و .... رو نام برد. اما اگه هوس کافه کردید میتونید به این کافه ها هم سر بزنید: کافه مون، دنیای قهوه  نیشابور  .

چی بخرم؟

معروفترین سوغات این شهر شامل فیروزه نیشابور که زیباترین و بی همتاترین فیروزه جهان از معدن فیروزه نیشابور بدست میاد، ریواس و قالی دستباف نیز از هنرها و صنایع دستی مردم این شهره . از صنایع دستی دیگه نیشابور میشه فرت‌بافی، نمدمالی، سفالگری و ... رو نام برد. اگه قصد خرید فیروزه دارین، می تونین به مركز تجمع جواهرفروشی‌ها که عموما بین چهارراه اصلی شهر و چهارراه ارگ قرار داره،  مراجعه کنین. و البته به مراکز خرید شهر مثل: بازار فیروزه، مرکز خرید الماس

سلامت و درمان

از بیمارستان های این شهر میشه به دو بیمارستان مجهز  ۲۲ بهمن و حکیم اشاره کرد. از داروخانه های شهر هم میشه به داروخانه های ذیل اشاره کرد: داروخانه دکتر خجسته پور ، داروخانه شبانه روزی.

کجاها برم؟

از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر می‌شه به دهکده چوبین نیشابور، که تماما از جنس چوبه و بسیار زیباست، کوه های بیناود، که مشهورترین کوه های استان خراسان رضوی هستن، آرامگاه عطار، که بنای اون متعلق به دوران تیموریانه، معدن فیروزه، که مهمترین معدن فیروزه در ایران و از مهم‌ترین معادن فیروزه در جهانه، مجموعه کاروانسرای نیشابور، باغ قدمگاه، موزه تاریخ طبیعی، دره هفت غار، آرامگاه خیام و آرامگاه کمال الملک اشاره کرد.