اهواز مرکز استان خوزستان و دومین شهر گرم ایران به حساب میاد، شهر پل ها، شهری که به شب های زیبا و مدرمان خونگرمش معروفه. در 8 سال جنگ تحمیلی این شهر و مردمان غیورش آسیب های زیادی دیدند که هم اکنون هم در گوشه کنارهای شهر شاهد آثارش هستیم. شهر اهواز از شهرهای مهم صنعتی ایرانه،‌ به طوری که برخی از بزرگترین کارخانه های مادر کشور و 51 ٪ نفت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، در اهواز تولید می‌شه.  نخستین بانیان اهواز، عیلامیان بوده ان. این شهر بعدها خراب شد و سلسه ی اشکانیان اون  رو دوباره ساختن، پس از اون باز ویران شد و اردشیر بابکان اون رو از نو ساخت. نام قدیم شهر اهواز " اکسین" بوده. زمانی کارون بزرگ ‌ترین و پرآب‌ترین رودخانه‌ی ایران بود به نحوی که کشتی روی این رود رفت و آمد میکرد و برای جنوبی‌های کشورمان مکانی بسیار مهم و خاطره انگیز به حساب میاد، اما امروزه این رودخانه در معرض خطر کم‌آبی و خشکی قرار داره.کارون با ۹۵۰ کیلومتر طول، طولانی‌ترین رود ایرانِ  که سرچشمه‌ی اصلی اون زردکوه بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری است. تابستان های ان شهر به حدی گرم است که اصطلاحی به نام " خرما پزون " دارن، یعنی گرمای شدیدی که در اون خرماها کاملا رسیده میشوند. این شهر زمستان ها و پاییز زیبایی داره زمانی که آب کارون پر شده و میشه روی رودخونه قایق سواری کرد و از شب های روشن این شهر لذت برد.  با گذشتن رود کارون از وسط شهر این شهر به دو بخش شرقی و غربی تقسیم شده. از دیرباز به خاطر مهمان نوازی و روحیه ی مردمانش این شهر شاهد قومیت های مختلفی بوده که در کنار هم زندگی میکنن.

کجا اقامت کنم؟

این شهر، هتل و مهمانپذیر‌های زیادی داره، که به راحتی‌ می‌تونین محل اقامت خودتونو انتخاب کنین. هتل پارس ، بهترین و گرونترین هتل اهواز و هتل پرشیا ، ارزون‌ ترین هتل این شهره. هتل نادری  و هتل اکسین هم از جمله هتل های تمیز شهر هستن که می‌تونین در اونها اقامت کنین. از دیگر هتل های این شهر هم هتل های ذیل هستن: هتل آپارتمان ایرانیکا (مهر اصل)، هتل ایران، هتل نیشکر، هتل آپارتمان علی بن مهزیار، هتل کارون، مجموعه های اقامتی ساب، هتل خانه معلم، هتل هدیه، هتل بزرگ بندر امام خمینی، هتل پارک نو، هتل بوستان، هتل فجر سپاه و هتل باغ معین.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

یکی از مهم‌ترین و شاید بهترین تجربه‌های هر سفر، خوردن و چشیدن غذاها و خوراکی‌های یه شهر یا یک منطقه‌ست. مردم این شهر دسپختی بسیار خوب و علاقه ی زیادی به غذاهای پرادویه و تند دارن که بی شک نباید اونا رو از دست بدید.  از غذاهای محلی اهواز می‌شه به ماهی زبيدی (حلوا سفيد)، ماهی شوريده و بنی، ميگو، قليه ماهی، فلافل و سمبوسه اشاره کرد. مفطح هم یکی دیگه از غذاهای محلی این شهره که از برنج و گوشت به همراه سبزیجات و سایر مخلفات درست می‌شه. بــرای خوردن این غذاها  با كيفيت مناسب می‌تونین سری به رستوران گردان امپراطور بزنين يــا اینکه به چایخانه‌ها و سفره‌خونه‌های سنتی کیانپارس که منطقه اعیان نشین اهوازه سری بزنین چون در پخت غذاهای سنتی مشهورن. رستوران کاکتوس سبز هم یه انتخاب خوب تو شهر اهوازه که هم غذاهای ایرانی سرو می کنه، هم فرنگی. اگه هوس فست فود یا غذاهای ایتالیایی کردین، فست فود آترین و رستوران ایتالیایی سزار بهترین انتخابند. راستی فراموش نکنین که حتما یه وعده از غذاتون رو در بازار فلافل لشکرآباد بگذرونین و فلافل و سمبوسه‌های بی‌نظیرش رو امتحان کنین. از دیگر رستوران ها و فست فود های شهر اهواز هم میشه این ها رو نام برد: پیتزا آتنا ، رستوران لراندترک، فست فود ایرانویچ، کباب سرای حاج رحیم، سفره خانه سنتی سه تار، تهیه غذای کنجد، رستوران نوید، رستوران ریورساید، رستوران و فست فود نارین، رستوران رادین، رستوران فست فود تیارا، رستوران کباب سرا، رستوران خیمه، خانه کباب مهمان، فست فود تل برگر، فست فود ایرمان، فست فود نوبر، فست فود شامباما، سفره خانه هزاردستان، کبابسرای درویش خان، پیتزا پاپاس، کبابی امید، رستوران هدیه، فست فود تووین، پیتزا هات، فست فود توشه، کافه رستوران گیاهی گوویندا، کافه رستوران زهره، پیتزا ورس، فست فود هایدا، فست فود پاپیون و رستوران ایتالیایی اوپس.

نوشیدنی ها

اکثر کافه های خوب این شهر تو محدوده کیانپارس که بهترین منطقه اهواز محسوب می شه، قرار گرفته. این شهر کافه های خوب و مردن زیادی داره که چندتا از بهترین کافه های اهواز رو به کافه گردامون معرفی کنیم، شامل کافه من، کافه لنترن، کافه برج، کافه هنر ، کافه کوچه، کافه شین، کافه دن، کافه ژوان، کافه کلاسیک، کافه کلاغ، کافه نت، کافه قاف، کافه کیا، کافه سیبیل، کافه فلامینگو، کافه سی نما، کافه خیابان چهارم، کافه دیوار، کافه ملورین، کافه رینو، کافه رستوران لئو، کافه ۲۸، کافه ژو، کافه دیگو، کافه سیب نقره ای و کافه وی  می شه. حتما یه سری هم به بستنی مجید تو بلوار گلستان بزنین، چون بستنی هاش رو با شیر تازه گاومیش درست می کنه و یه طعم فراموش نشدنی رو تو هوای گرم اهواز بهتون هدیه می ده. از دیگر بستنی فروشی و آبمیوه فروشی های اهواز هم؛ بستنی مرو، بستنی شاد، علی تگری، بستنی نعمت، آب انار شانار، آبمیوه های طبیعی نیوزیلند و سیب پلاس هستن.

چی بخرم؟

همیشه قسمت خرید سوغاتی توی هر سفری هیجان انگیزه، اگه به ماهی و خرما علاقه داشته باشید حتما از سوغاتی های اهواز خوشتون میاد. سوغاتی های این شهر شامل خرما، کلوچه های خرمایی، ماهی، لباس‌های محلی، وسایل تزئینی دریایی و ... می شن که می تونین اونا رو از بازارهای شهر تهیه کنین. یکی از این بازارها که اکثر نیازهاتون رو برطرف می‌کنه، بازار کاوهست که هم به رودخانه كارون نزديكه، هم بازار پوشاكه و خوراكیه که توش می‌تونین انواع ماهی‌ ها و سوغاتی‌های اهواز رو تهیه کنین، درضمن اینجا سمبوسه و فلافل كنار خيابونی خوشمزه‌ای داره. اگر هم به گشت و گذار در مراکز خرید مدرن علاقه‌مندین، سیتی سنتر مهزیار ، مرکز خرید زهره، مرکز خرید زیتون و مرکز خرید کارون می‌تونن انتخابای خوبی باشن. از دیگر مراکز خرید اهوز هم میشه به این موارد اشاره کرد: پاساژ کیش، بازار مرو، پاساژ سلمان فارسی، بازار طبقاتی امام رضا، برج کیانپارس، سیتی سنتر هیراد، مجتمع تجاری اداری سپید و  بازار مرکزی کیانپارس

سلامت و درمان

از بیمارستان های شهر اهواز میشه به بیمارستان های ذیل اشاره کرد: بیمارستان امیرالمؤمنین اهواز، بیمارستان طالقانی اهواز، بیمارستان رازی، بیمارستان آریا . و از داروخانه های این شهر هم داروخانه شبانه روزی امام خمینی  و داروخانه شبانه روزی دکتر قنواتی.

کجاها برم؟

از مهم ترین اماکن گردشگری این شهر،‌که دیدنشون خالی از لطف نیست، می‌شه به  این موارد اشاره کرد. رودخانه کارون،‌ که پرآب ترین و طولانی ترین رود ایرانه و شب های بسیار زیبایی داره که با نورپردازی ها و پل های زیبا مکان خیلی خوبی برای قدم زدنِ ، پل سیاه، که قدیمی‌ترین پل اهواز و تنها پلیه که روش ریل قطار داره،‌ پل سفید، که اولین پل معلق در ایرانِ، حتما این پل رو از ابتدت تا انتهش رو قدم بزنید و به کارون که زیر پاتونه نگاه کنید ، آبشار اهواز،که طولانی ترین و قشنگ ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه‌ست، میدان چهار شیر که به عنوان نمادی از شهر اهوازه، بازار معروف فلافل اهوازکه فلافل های بی نظیری داره و به عنوان یکی از جاذبه‌های توریستی اهواز به حساب میاد و امکان نداره شما برید لشگرآباد و لذت خوردن فلافل واقعی رو فراموش کنید، عمارت سه گوش، موزه خراطی اهواز ، تالاب بام دژ و سرای معین التجار .