آبادان، یکی از شهرهای بندری جنوب ایران، در استان خوزستانه، این شهر، از مناطق آزاد بازرگانی ایرانه و به دلیل داشتن یکی از بزرگترین پالایشگاه‌های نفت جهان و هم مرزی با کشور عراق، همیشه یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران و خاورمیانه بوده. نفت از اغلب مناطق خوزستان با لوله به این شهر می‌رسه و بعد از تصفیه به کلیه جهان صادر می‌شه. آبادان از لحاظ جغرافیایی، از شمال به شادگان، از شرق و جنوب به خلیج فارس از جنوب غربی و غرب به کشور عراق و از شمال غربی به خرمشهر محدود می‌شه. سفر به این شهر می‌تونه بسیار خاطره انگیز باشه، علی الخصوص اینکه مردم آبادان هم، مثل مردم تمام شهرهای جنوب ایران بسیار خونگرم و مهمون نوازند و به لهجه شیرین آبادانی صحبت می کنن.

کجا اقامت کنم؟

لوکس‌ترین هتل این شهر، هتل پارسیان آزادی تو منطقه بریم هستش، ولی اگه می‌خواین هزینه کمتری کنین، هتل پارس کاروانسرا، کنار فرودگاه و هتل کیوان در خیابان منتظری گزینه های بهتری هستند و  هتل امیرکبیر، هتل نخل و هتل آپارتمان محبی همه گزینه های دیگه ای هستن.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

از اونجا که در آبادان غذاهای مخصوصی طبخ می شن، این غذاها واسه هر کسی به اسم غذاهای آبادان شناخته شدن، غذاهایی مثل قلیه ماهی، سمبوسه، فلافل و ماهی صبور. از غذاهای دیگه این شهر میشه به پاکوره که غذایی هندی هست و از قدیم الایام در آبادان درست می شده و همینطور خورشت بامیه که یه غذای عربی هست و در فرهنگ غذایی آبادان جایگاه خاصی داره، اشاره کرد. از رستوران های معروف شهر که هر کسی به محض ورود سراغش رو میگیره رستوران پاکستان هست که قلیه ماهی فوق العاده ای داره ولی اگه از اون دسته آدم هایی هستین که عشق فست فود دارند حتما یه سری به فست فود ایرانویچ بزنین. راستی یکی از خوشمزه ترین فلافل های عمرتون رو هم می تونین تو فلافل سرای اکبر برزیلی نوش جان کنین. رستوران مهتاب تو خیابون امیری و رستوران باباطاهر تو خیابون طالقانی هم انتخابهای خوبی اند. از دیگر رستوران های آبادان هم میشه به این ها اشاره کرد: پیتزا موبیدیک، فلافل کنجدی امیری، رستوران آبشار، رستوران سنتی ساحل آرامش، فست فود پامچال، رستوران ایتالیایی آلفردو، رستوران نارنجستان، فست فود خوش خوراک، پیتزا آتش، سفره خانه پاتوق AM، رستوران پدیده، رستوران تاج محل، فست فود پدر پسر، فست فود پاپیون، کافه و رستوران فانوس، خانه کنتاکی، رستوران ریحون، رستوران کاج و رستوران ته دیگ.

نوشیدنی ها

اگه هوس کافه و کافه گردی کردید توی آبادان میتونید به این کافه ها برید: کافه پارامونت، کافی شاپ لادن، کافه بامداد، نوتلا هاوس، کافه گالری بوکاف، خانه شکلات، قهوه ونیز، کافه مرداد و دو تا بستنی فروشی خوب شهر: میوه یخی و بستنی نعمت.

چی بخرم؟

در شهرهای جنوبی مثل آبادان، بیشترین طرفدار رو سوغاتی هایی مثل ماهی و ادویه جات دارن. ادویه جاتی که خیلی تند هستن و شامل پاپریکا، ادویه كاری هندی، زردچوبه، ادویه كاری خورشتی، ادویه كاری مرغ و ماهی، ادویه ترشی و ... می شن. بهترین نوع این ادویه ها رو می تونین از ادویه فروشی جلالی تهیه کنین. یکی دیگه از سوغات معروف آبادان، خرماست که دارای خواص و انواع مختلفیه  که سعمران، برحی، گنطار، بریم و زاهدی چند نوع از این خرماها هستن. رنگینک، حلوای خرما، رولت خرما، انواع شیرینی و خرمای شکلاتی، کلوچه و نانهای خرمایی از سوغات دیگه آبادان به حساب میان. اگر چه صنایع دستی شهری امروزه رونق گذشته رو ندارن اما رایج ترین و پر استفاده ترین صنایع دستی آبادان حصیربافی هست که به وسیله برگ درخت خرما (سَعَف) بافته می شن. همچنین در آبادان بازارهای متنوعی مثل بازار ته لنجی ها، بازار مرکزی، پاساژ کویتی ها و پاساژ کادوس وجود داره که علاوه بر گشت و گذار می تونین ازشون سوغات این شهر رو تهیه کنین.

سلامت و درمان

از بیمارستان های شهر میشه بیمارستان های  بیمارستان شهید بهشتی، بیمارستان 17 شهریور و بیمارستان امام خمینی (ره) رو نام برد. از داروخانه های آبادان هم داروخانه شبانه روزی مادر ، داروخانه دکتر هلالات و داروخانه رازی هستن.

کجاها برم؟

از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر، می شه به مسجد رنگونی‌ها، که در نقطه صفر مرزی ایران و عراق، با سازه‌ای شگفت‌انگیز بنا شده، موزه آبادان، که با الهام از معماری سنتی ایران ساخته شده، سینما تاج ابادان، که خاطرات زیادی رو در اذهان مردم این شهر به جا گذاشته، اروندرود، که رود مرزی ایران و عراقه، کلیسای ارامنه آبادان ، کلیسای سورت گاراپ و قدمگاه خضر نبی اشاره کرد.