1- کارشناسی و بازرسی:

قبل از اقدام به شستشوی فرش ابتدا قالی روی زمین گسترده می شود و از نظر وجود لکه، پوسیدگی، خرابی ریشه، ساییدگی و هر گونه معایب دیگر مورد بازرسی قرار می گیرد تا از ایجاد خسارت احتمالی در حین مراحل شستشو جلوگیری شود.

 -2خاک گیری:

گرد و غباری که در لابه لای پرز فرش نفوذ کرده می بایست قبل از شستشو آن را به خوبی زدود چنانچه گردوغبار از میان فرش خارج نشود هنگام شستشو با آب تشکیل گل در انتهای پرز فرش می دهد که پس از مدتی خود باعث پوسیدگی فرش می گردد. غبارگیری به شیوه ای کاملا مکانیزه انجام می شود.

 

 -3رفوگری:

بعد از بررسی فرش و شناسایی نقاط آسیب دیده اعم از پوسیدگی، سوراخ و هر گونه نقص دیگر نسبت به ترمیم آن اقدام می شود در غیر این صورت باعث پارگی فرش هنگام شستشو می گردد.

4- لکه گیری:

بسته به نوع لک روش های مختلفی برای پاک کردن آن وجود دارد که این کار با مواد لکه بر انجام می شود. این مواد خود به خود باعث پوسیدگی فرش می شود بنابر این قبل از شستشوی فرش عمل لکه برداری انجام می شود تا هنگام شستشو این مواد کاملا از تاروپود فرش زدوده شود.

 -5 شستشو:

شستشوی دقیق و اصولی فرش باید به نحوی باشد که هدف اصلی بدون کوچک ترین صدمه به فرش تحقق یابد. در این مرحله فرش با مواد پاک کننده، خنثی و مواد شوینده با دستگاه شسته می شود. در شستشوی فرش از هیچ گونه مواد شیمیایی مضر استفاده نمی شود.

 

 -6  آبگیری:

این مرحله به صورت کاملا مکانیزه و با دستگاه خاصی انجام می گیرد. این دستگاه که شبیه سانتریفیوژ می باشد کاملا فرش را آبگیری کرده و فقط کمی رطوبت درون فرش باقی می ماند.

7- خشک کردن:

در این مرحله فرش را در مجاورت هوا که یکی از بهترین روش های خشک کردن است قرار می دهند تا کاملا خشک شود. در فصول سرد سال که امکان خشک کردن فرش در هوای سرد وجود ندارد با انتقال به گرمخانه که با دمای مناسب تنظیم شده است اقدام به خشک کردن فرش می گردد.

8 - پرز گیری:

بعد از مراحل شستشو، پرزهای اضافی سطح فرش را می پوشاند به همین جهت فرش پرز گیری می شود. پرز گیری که شبیه پولیش می ماند باعث درخشندگی و زیبایی بیشتر فرش می گردد.

: MAGIC CLEAN- 9

این روش منحصراً متعلق به این شرکت و قالیشویی بارمان می باشد. فرش در دراز مدت زرد و کدر می شود که حتی با شستشو هم از بین نمی رود. بعد از انجام این روش فرش سفید و درخشنده و مثل روز اول خوش رنگ و چشم نواز می شود.

10- کنترل نهایی:

در این مرحله فرش مورد بازرسی نهایی قرار می گیرد تا از درستی مراحل شستشو اطمینان حاصل شود و سپس آماده تحویل می گردد.