استریا یا ترک های پوستی ضایعاتی هستند که به دلیل اختلال در عملکرد فیبروبلاست ها (سلول های تولید کننده فیبرهای کلاژن و الاستین) در پوست ایجاد می شوند. این ترک ها ابتدا صورتی و بنفش رنگ بوده و به تدریج سفید می شوند. ترک ها هنگام بلوغ، اغلب روی ران ها، باسن و سینه ها و در دوران حاملگی بیشتر در نواحی شکم و سینه ها بروز می کنند.
 

 

 

 عوامل بیرونی و درونی مختلفی مطرح شده که شامل:

1- کشیدگی پوست بطور ناگهانی: مثل بارداری یا اضافه وزن در زمان نسبتا کوتاه (ترک ها با چاق شدن ایجاد شده و در زمان لاغر شدن پس از چاقی، فقط بیشتر به چشم می آیند)

2- تغییرات هورمونی

3- بیماری های زمینه ای و مصرف داروهای مختلف مخصوصا کورتون ها

4- وراثت و نژاد

 سن اولین بارداری نیز در بروز ترک های نقش مهمی دارد، از نظر آماری 80 تا 90 در صد بانوانی که در سن بین 16 تا 20 سالگی باردار شده اند، دچار ترک های پوستی می شوند در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از 35 سالگی است، بسیار کمتر است.

چرب کردن پوست شکم با روغن های طبیعی، از همان ابتدای دوران بارداری می تواند تا اندازه ای از بروز این ترک ها پیشگیری کند.

 

 

 

باید توجه داشت که ترک ها در مراحل اولیه که رنگشان قرمز مایل به بنفش است به درمان پاسخ مناسب تری می دهند، پس زمان مراجعه و پیگیری مهم است.

درمان:

درمان های دارویی مختلفی وجود دارد که بطور کلی شامل لایه بردار ها و داروهای مزوتراپی می باشد.

استفاده از لیزرهای فرکشنال و IPL که نتایج مختلفی به همراه داشته است. درمانی که اثر زیادی در بهبودی ترک های پوستی دارد. RF فرکشنال (RF Fractional) می باشد که باعث محوتر شدن ترک ها شده و روی ترک های سفید رنگ نیز بسیار موثر می باشد و در ضمن باعث سفت شدن پوست منطقه مورد استفاده نیز می گردد.

 همچنین روش جدید میکرونیدلینگ نیز تاثیرات بسزائی بهمراه داشته است در هر حال باید توجه داشت که درمان ترک های پوستی، نسبی و طولانی مدت بوده و به ندرت بطورکامل از بین می رود، اما امروزه با استفاده از روش های ترکیبی، جدید و عملی، می توان تا حد بسیار زیادی این ترک ها را محو کرده و به درمان امیدوار بود