شهر قم یکی از کلانشهر های ایران و مرکز استان قمه که در 125 کیلومتری جنوب تهران قرار گرفته. این شهر، دومین شهر مذهبی ایران بعد از مشهده و مدفن حضرت فاطمه معصومه دختر موسی بن جعفر، پیشوای هفتم شیعیانه و به طور سنتی محل اقامت بسیاری از روحانیون بلندپایه شیعه بوده و بزرگ‌ترین حوزه علمیه‌ی ایران و مرکز مدیریت حوزه های علمیه ایران در این شهر قرار داره. از نظر جغرافیایی از شمال به استان‌های مرکزی و تهران، از جنوب به استان‌ های اصفهان و مرکزی و از غرب به استان مرکزی و از شرق به استان سمنان محدود شده. از نظر آب و هوایی چون در میانه کویر قرار گرفته،‌ تابستونای فوق العاده گرم و سوزانی داره.

 کجا اقامت کنم؟

این شهر هم مثل همه شهرهای مذهبی،‌ هتل و مراکز اقامتی زیادی برای اقامت زائرینش فراهم کرده.  هتل المپیک، تو خیابون معلم و هتل بین المللی جنب حرم، از هتل‌های معروف و لوکس شهر قم هستن که سطح قیمنشون هم بالاست. هتل الزهرا تو بلوار شهید منتظری، هتل آریا درنزدیکی حرم و هتل امامی تو چهارراه غفاری هم از هتل های مناسب و کم هزینه ترِ شهر هستن.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

سفره های ایرانی همیشه مملو از رنگ بودن که هر شهر و استانی بخشی از اون رو رقم زده. اگه دوست دارین غذاهای محلی قم رو بشناسین خوبه که بدونین قم یکی از شهرهاییه که بیشترین تنوع آبگوشت و آش رو می تونین توش پیدا کنین که شامل آبگوشت یخنی، آبگوشت مزگو، آبگوشت بزباش، آبگوشت هویج برگه و آبگوشت قونبید، آش قنبید، آش آلو و عدس، آش اوماج و آش پتله میشن. علاوه بر دیزی و آش که قمی ها خیلی در پختش مهارت دارن پیشنهاد میشه که در سفر به این شهر کباب و چلو گردن های قم رو در بهترین رستوران های شهر یعنی رستوران البرز، رستوران خادم و رستوران ارگ سلاریه تست کنین. از دیگر رستوران ها و فست فودهای این شهر میشه به این ها هم اشاره کرد: پیتزا چترا، دیزی بار، رستوران سنتی زیتون، فست فود عطاویچ، سفره خانه سنتی علمدار، خانه ماکارونی، رستوران هشت بهشت، آشپزخانه منتظران موعود، مرغ بریان طاهری، فست فود باما و سفره خانه سنتی باغچه خان .

 نوشیدنی ها

توی شهر قم میتونید کافه های خوبی برید و از لذت کافه گردی عقب نمونید، اما علاوه بر کافه های خوب این شهر بستنی و فالوهای خیلی خوشمزه ای داره که حتما باید بخورید. از کافه ها و بستنی فروشی های این شهر میشه به : کافه بهمن، کافه باران، کافه تلخ، کافه بستنی اعیانی، آبمیوه بستنی امین، شهر بستنی و آبمیوه سجاد .

چی بخرم؟

با وجودِ بودن سوهان معروف قم، شاید کمتر کسی دنبال سوغاتی های دیگه این شهر بگرده اما خوبه که بدونین علاوه بر سوهان که تنها سوغات ویژه و نماد خوراکی شهر قم هست، صنایع دستی مثل قالی، مهر و تسبیح و منبت کاری هم از مهم ترین سوغات قم به حساب میان. برای خرید سوهان بهترین پیشنهاد سوهان خودکار هست که همه ما اسمش رو به وفور شنیدیم و سوهان های فوق العاده خوشمزه ای داره. یادتون باشه که گشت و گذار توی بازار قم رو از دست ندین چرا که دیدن بازاری با بزرگترین سقف ضربی ایران خیلی لذت بخشه. برای اونایی هم که به پاساژگردی علاقه مند هستن مجتمع تجاری سیرنگ و مجتمع تجاری عصر جدید انتخاب خیلی خوبیه

سلامت و درمان

از بیمارستان های قم بیمارستان های، جوادالائمه  ، بیمارستان حضرت ولی عصر(عج)  و بیمارستان شهید بهشتی هستن. از داروخانه های این شهذ هم میشه از این داروخانه ها نام برد: داروخانه شبانه روزی دکتر یزدیان، داروخانه دکتر متقی و داروخانه قائم هستن.

 کجاها برم؟

شهر قم پر از جاذبه های مذهبی و تاریخی و گردشگریه که از مهمم ترین آن ها می‌شه به حرم حضرت معصومه که مهم ترین جاذبه شهر قمه و همه ساله زائران بی‌شماری رو جذب خودش می‌کنه، مسجد جمکران، بازار قدیم قم که یکی از زیباترین بازار های تاریخی ایرانه، مدرسه فیضیه، که یکی از قدیمی‌ترین مدارس ایرانه و به حوزه علمیه تبدیل شده،‌ قلعه قم رود که قدمتش به دوره اشکانیان برمی‌گرده، کاروانسرای دیر گچین که مادر کاروانسراهای ایرانه، باغ گنبد سبز، کوه خضر نبی و گنبد نمکی قم اشاره کرد.