سنندج دومین شهر بزرگ کردنشین و مرکز استان کردستان در غرب ایرانه که از نظر جغرافیایی از سمت غرب به کوه آبیدر، از شمال به کوه شیخ معروف و از جنوب به کوه سراج الدین محدود شده‌. از نظر آب و هوایی هم چون در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده سرد و نیمه خشکه.

این شهر زیبا چون در دامنه کوه واقع شده و اهمیت نظامی فراوونی هم داشته،‌ گذشته به نام سنه‌دژ یعنی «قلعه‌ای در پای کوه» خونده می شده که به مرور زمان،‌ این سنه دژ به سنندج تبدیل شده. سنندج از لحاظ فعالیت‌های شهرسازی عصر صفوی و قاجار، بافت شهری سنتی با ارزشی داره که بناهای مسکونی و عام‌ المنفعه متعددی مثل حمام، مساجد و بازار داخلش باقی‌ مونده و در کل بافت تاریخی بسیار وسیعی داره.

 کجا اقامت کنم؟

واسه اقامت تو این شهر اگه دوست، آشنا یا خویشاوند سنندجی داشته باشین که خیلی عالی می‌شه چون مردم این شهر بی نهایت مهمون نواز و مهربونن. در غیر این صورت می‌تونین برای اقامت به معروف‌ترین ها مثل هتل شادی،   هتل آبیدر و هتل جهانگردی مراجعه کنین و از اقامتتون تو این شهر زیبا لذت ببرین. هتل هدایت و هتل کاج هم از هتل هایی با قیمت مناسب و مقرون به صرفه هستن.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

برخلاف خیلی از شهرهای ایران که آوازه غذاهاشون به گوش همه رسیده، کمتر کسی پیدا میشه که غذاهای محلی سنندج رو بشناسه. مثل اکثر ایرانی ها که غذاها و خورشت های مشابهی با سایر شهرهای ایرانی دارن، در سنندج هم پخت غذای محلی خیلی رواج نداره. با این حال از غذاهای سنتی این شهر میشه به انواع آش مثل آش کشک، آش عدس بلغور، آش دانه کولانه و آش هالاو اشاره کرد. سنندجی ها یک غذای سنتی به اسم شلکینه دارن که مخصوص مهمانی‌ های دسته جمعی مردم سنندج در فصل بهاره.

رستوران خوب و باکیفیت و همین طور معروف تو این شهر خیلی زیادِ مثل کبابی حق شناس (کبابی شاه محمد). اصلا مگه میشه سنندج بود و به این کبابی سر نزد؟! چون اینجا فوق العادس و به جرات میشه گفت که می تونین خوشمزه ترین کوبیده های زندگیتون رو اینجا  نوش جان کنین و کنار صرف غذا از فضای قدیمی و نوستالژی کبابی هم لذت ببرین.

رستوران مروارید  هم  غذاهای کبابی، دریایی و ایرانی خوبی داره و تمام غذاها از مواد تازه تهیه میشن.  کبابی شیدا،  رستوران خان سالار و رستوران جهان نما هم انتخاب های خوبی هستن و غذاهای با کیفیت و خوبی سرو می کنن. اگه هوس فست فود هم کردین می تونین به یکی از بهترین ها مثل فست فود توکا، رستوران ایتالیایی دایان و  رستوران ایتالیایی هفت دریا  سر بزنین و وعده های خوشمزه نوش جان کنین.

 نوشیدنی ها

نشستن تو کافه های سنندج هم حال و هوای خاص خودشو داره. کافه هایی با محیط دنج و صمیمی که هم برای گپ زدن با دوستا مناسبن هم برای خلوت کردن بعد از یه گشت و گذار حسابی. کافه کتاب ترنج | Toranj Café، کافه هنر | Honar Café،  کافه ویونا | Viuna Cafe و کافه کنجی | Konji Café از کافه های شناخته شده و خوب شهر هستن که کنار فضای آرومشون، نوشیدنی و خوراکی های خوبی هم سرو می کنن.

چی بخرم؟

صنایع‌دستی به عنوان بخشی از میراث فرهنگی و به عنوان نمادی از نوع زندگی و فرهنگی یک جامعه به حساب میاد که همیشه برای گردشگران مورد توجه بوده. صنایع دستی در سنندج به گونه ای مطرح بوده که شهرت جهانی داره و می شه گفت خیلی از گردشگرا به بهانه خرید این صنایع دستی به سنندج سفر می کنن. قالی و گلیم کردستان از لحاظ تنوع رنگ و گیاهی بودن و همین طور اصالت طرح و كیفیت شهرت جهانی داره که شهرهای سنندج و بیجار مهمترین نوع قالی رو دارن، به طوری كه به علت شهرت جهانی فرش سنندج (سنه)، در دائره المعارف بریتانیا معنی واژه سنه رو اسم نوعی قالی به نام سنه معنی کرده. نازک کاری و کلاش از صنایع دستی دیگه سنندج به حساب میان که می تونین اونا رو از بازار سنندج تهیه کنین. سنندج هم مثل سایر مناطق کشور سوغات خوراکی خاص خودش رو داره که مهمترینشون شیرینی به اسم شیرینی کنجد هست. این شیرینی در دو نوع شکری و گزانگبین (کنجی گزو) در محل‌های فروش عرضه میشه. نان برنجی، بادام سوخته و نوعی باسلوق از سوغات دیگه سنندج هستن که می تونین اونا رو از خیابان فردوسی روبروی سینما بهمن  که مرکز خرید شیرینی و سوغات سنندج هست، تهیه کنین.

کجاها برم؟

این شهر پر از جاذبه های تاریخی و گردشگریه که همین جاذبه ها ماجراجو و گردشگرای زیادی رو به سمت خودش جذب کرده. جاذبه هایی مثل خانه کرد(عمارت آصف)، مجموعه تفریحی آبیدر،  مسجد جامع سنندج،‌  بازار تاریخی سنندج، عمارت امجد الاشرف، سد بسیار زیبای وحدت، کلیسای سنندج و حمام خان که یکی از یکی دیدنی تر و جذاب تر هستن. یادتون باشه تمام این مکان ها رو تو لیست گردشگریه خودتون قرار بدین و از دیدنشون لذت ببرین. طبیعت سنندج رو هم نادیده نگیرین. طبیعت فوق العاده زیبا که بهترین برای استراحت و آرامش داشتن هستن. اگه وقت داشتین هم به سینما آبیدر که بزرگترین سینمای روباز جهانه مراجعه کنین و یه روز هیجان انگیز رو تجربه کنین.