رفسنجان یکی از شهرهای مهم استان کرمانِ که از لحاظ جغرافیایی در 110 کیلومتری غرب شهر کرمان قرار گرفته و از شمال به زرند، از غرب به شهر بابک، از جنوب غربی به سیرجان، از جنوب به بردسیر و از شرق به کرمان محدود می‌شه. این شهر آب و هوای نیمه کویری داره، یعنی تابستونای نسبتا گرم و زمستونای سرد. در مورد پیشینه تاریخی این شهر می‌شه گفت سنگ‌ نگاره‌ هایی که در اطراف یافت شده بیش از 12000 سال قدمت دارن. رفسنجان بزرگ‌ترین قطب تولید پسته در ایران و جهانه و به دلیل مرغوبیت زیاد پسته‌ش، در جهان شناخته شده. همچنین این شهر تاریخی غنی ترین معادن مس و بزرگترین معدن مس روباز جهان رو داره و مجتمع مس سرچشمه به لحاظ وسعت سومین کارخانه فراوری مس جهان هستش. باید بدونین که بزرگترین خانه خشتی جهان نیز در رفسنجان قرار داره. خانه خشتی که یکی از زیباترین بناهای باستانی استان کرمانه و ۱۱۰ تا اتاق داره.

 کجا اقامت کنم؟

متاسفانه در این شهر تعداد هتل ها محدوده اما در عوض هتل های خوبی داره. از هتل های خوب شهر برای اقامت میشه به هتل جهانگردی (رفسنجان)، هتل الماس | Almas Hotel و هتل باغ | Garden Hotel اشاره کرد.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

اگه دوست دارین سنتی ترین غذای رفسنجان یعنی کشک و پسته رو نوش جان کنین، باید توی این شهر دوست و آشنایی داشته باشین چرا که این غذا توی کمتر رستورانی پخت میشه. آبگوشت متنجنه، قاتوق گوشت و ... هم از غذاهای محلی این شهر به حساب میان. البته رستوران های شناخته شده و معروفی هم تو شهر هستن که کنار غذاهای ایرانی خوب و باکیفیتی که سرو می کنن، غذاهای سنتی هم دارن مثل  رستوران و کافی شاپ المپیک،  رستوران پیمان، چلوکبابی آذربایجان،  رستوران عتیق، رستوران گلها، رستوران شمس، رستوران همیشه بهار، رستوران مهر و رستوران سنتی توکل

نوشیدنی ها

رستوران و کافی شاپ المپیک و کافه ایراه | Irah Cafe مناسب برای نشستن و نوشیدن انواع آبمیوه ها، کافی ها و ... هستن.

چی بخرم؟

همونطور که می دونین مهم ترین سوغات رفسنجان پسته اس که شهرتی جهانی داره. علاوه بر پسته، سوغاتی های دیگه ای مثل کلمپه، قاووت، کماچ سهن و سمنو هم ازسوغات این شهر به حساب میان. اگه قصد خرید در رفسنجان رو دارید میتونید به این مراکز هم سر بزنید: پاساژ ستاره، بازار قدیم رفسنجان .‎

 سلامت و درمان

رفسنجان متاسفانه فقط یک بیمارستان داره که اون هم  بیمارستان علی ابن ابیطالب هستش. البته در این شهر چند درمانگاه وجود داره که میشه به درمانگاه امام حسین (ع) و درمانگاه فرهنگیان اشاره کرد. از داروخانه های شهر رفسنجان هم داروخانه هلال احمر و داروخانه دکتر خدادادی هستن.

 کجاها برم؟

شهر رفسنجان قبل از هر چیز به باغ‌های پسته ش معروفه ولی غیر از اون جاذبه های گردشگری دیگه ای هم داره که از مهم‌ترین اونا می‌شه به دره راگه که از زیباترین پدیده های منحصربفرد طبیعت ایرانه، درخت پسته کهنسال اودرج که 1500 سال از عمرش می گذره و افسانه های زیادی رو در دل خودش جای داده، موزه مردم شناسی که از زیباترین موزه های مردم شناسی ایرانه، موزه ریاست جمهوری، یخدان عباس آباد حاجی و مجموعه تاریخی حاج آقاعلی که بزرگترین بنای خشتی جهان هستش اشاره کرد.