یاسوج یکی از شهرهای لرنشین جنوب غربی ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمدِ، که مرکز شهرستان بویر احمد هم به حساب میاد. یاسوج به معنای منطقه‌ایه که داخلش گل های یاس زیادی وجود و رویش داره. این شهر از نظر جغرافیایی بین شهرهای سروک، در جنوب، اسلام آباد جلیل، در غرب، سی سخت در شمال و حسین خانی در شرق قرار گرفته. از نظر آب و هوایی هم تو منطقه اقلیم سردسیری قرار گرفته و آب و هواش معتدل رو به سرده و بیشتر ایام سال بارش برف و بارون داره. به دلیل بارش های فراوون این شهر از آب کافی برخورداره.

یاسوج تپه های تاریخی‌ای مثل تپه شهدا و تپه خسروی  داره که قدمتشون به دوره هخامنشیان برمی‌گرده و اشیایی در آنها یافت شده که مربوط به سه هزار سال پیش قبل از میلاده.

 کجا اقامت کنم؟

برای اقامت تو شهر یاسوج  انتخابای زیادی ندارین چون تعداد هتل‌های شهر خیلی محدوده.  بهترین و لوکس‌ترین هتل این شهر، هتل پارسیان آزادی تو بلوار نماز هستش که یه هتل 4 ستاره‌ست و سطح قیمتش هم نسبتا بالاست ولی هتل های جهانگردی تو خیابون دستجردی و ارم تو میدون هفت تیر هم هتل های مناسبی برای اقامت های کم هزینه هستن.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

غذاهای سنتی یاسوج، غذاهای ساده ای هستن که سال ها در نواحی مختلف شهر بخصوص عشایرها استفاده می شده و با توجه به کمبود مواد غذایی به سادگی در هر شرایط قابل تهیه بودن. غذاهایی مثل بيلهر پلو ( کنگر پلو) ، شله ماسی يا شله دووی، آش كارده (هره)، شله شیری(شیر برنج)، لوی، كله ‌جوشک يا كلک سوز و آش دنگو که از غذاهای سنتی این شهر هستن. اگرچه توی کمتر رستورانی می شه غذاهای محلی یاسوج رو پیدا کرد اما می تونین غذاهای ایرانی خوشمزه ای رو تو رستوران گل که اولین و قدیمی ترین رستوران یاسوجِ نوش جان کنین. رستوران ونوس ، رستوران بابا کوهی،  رستوران مبین، رستوران بختیاری و رستوران باجناق ها هم از رستوران های شناخته شده و با کیفیت شهر هستن. شما می تونین غذاهای تازه و خوشمزه ای نوش جان کنین.

 نوشیدنی ها

برای استراحت بعد از گشت و گذار و میل کردن نوشیدنی های تازه و خوشمزه می تونین به یکی از کافه های یاسوج که منوی خوب و محیط دنجی دارن مراجعه کنین. کافه هایی مثل کافی شاپ هزار و یک شب و کافه فنجون که هم نوشیدنی های خوبی داره هم خوراکی های خوشمزه ای.

چی بخرم؟

سوغات مشهور این شهر شامل گردو، عسل، سیب ،كشک و قره قورت میشن. همینطور فرآورده های كوهستانی مثل كارده، چویل، كرفس، قارچ كوهی، بیلهر، كنگر، كره، گیاهان داروئی مثل بومادران، بنشن، كل بابونه و گل گاوزبان از دیگر سوغات شهر به حساب میان. صنایع دستی یاسوج هم شامل قالی و گلیم، قالیچه های متنوع، گچه، خورچین، نمد سفر محلی، چادر خور زیربار توبره و جاجیم گبه جا قرآنی می شن. نمونه مراکز خرید در یاسوج هم  پاساژ ملت،  فروشگاه رفاه ،  پاساژ امید و فروشگاه دلتا هستن.

سلامت و درمان

شهر بجنورد بیمارستان ها مراکز درمان های مجهزی داره که میتونین در صورت نیاز به اونها مراجعه کنین.  بیمارستان شهید رجایی یاسوج | Rajai Hospital ،  بیمارستان امام سجاد یاسوج | Imam Sajad Hospital ،  داروخانه شبانه روزی دکتر نیکبخت | Dr Nikbakht Pharmacy ،  بیمارستان شهید بهشتی یاسوج | Shahid Beheshti Hospital نمونه بیمارستان های مجهز یاسوج هستن.

 کجاها برم؟

این شهر جاذبه های طبیعی و گردشگری فوق العاده زیادی داره که همین جاذبه ها باعث شدن این شهر لقب پایتخت طبیعت ایران رو به خودش بگیره،. از مهم ترین این جاذبه ها می شه به آبشار یاسوج که زیبائیش در بهار و تابستون وصف ناپذیره، میل مهریان که پدیده ای شگفت انگیز در دل کوه های جنگلیه، کوه دنا که از بلندترین و زیباترین کوه های ایرانه، تل خسروی که تلی تاریخی مربوط به دوره هخامنشیانه، پارک کوهستان ، موزه مردم شناسی، پیست اسکی کاکان و سد شاه قاسم اشاره کرد.