گرگان مرکز استان گلستان، در شمال شرقی کشوره. گرگان فعلی، در قدیم استرآباد نامیده می شده، ولی گرگان قدیم که جرجان خونده می‌شده، شهری آباد، در نزدیکی گنبد کاووس امروزی بوده، ولی الان فقط ویرانه هایی ازش باقی مونده.در زبان پهلوی منطقه گرگان را " ورکان" یا "وهرکانه" و در زبان یونانی هیرکانیا (Hyrcania) و در زبان عربی جرجان می گفتند. نخستین کاوش ها در حدود سال 1841 میلادی در زیر تپه ای مصنوعی در نزدیکی شهر گرگان انجام شد که خزانه معروف استرآباد در آن کشف گردید. کارشناسان برخی از اشیای موجود در آن خزانه را که شباهت بسیار با کشفیات تپه حصار دامغان داشته متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد و(نزدیک به 5 هزار سال پیش) دانسته اند. در دوره ساسانیان دیوار تدافعی بزرگی در این منطقه به نام دیوار بزرگ گرگان ساخته شد که توسط باستان شناسان انگلیسی به مار سرخ شهرت یافت. این دیوار بزگ در سده 5 میلادی تکمیل شد و بیانگر صنعت پیشرفته تدافعی آن دورانِ . دیوار دفاعی گرگان که طولانی ترین اثر معماری ایران باستان است در مدت90 سال ساخته شد.دیوار بزرگ گرگان بعد از دیوار چین به طول شش هزار کیلومتر و سمیز آلمان به طول 548 کیلومتر بزرگ ترین دیوار جهانِ. شهر گرگان کهن(در نزدیکی گنبد کاووس امروزی) در زمان حمله مغول ویران شد و مرکز منطقه گرگان به شهر استرآباد منتقل شد. زبان مردم منطقه گرگان در سده های گذشته گویشی از ریشه زبان پارتی بود. نمونه هاییاز گویش قدیم گرگانی در نوشتارهای فرقه حروفیه به جا مانده. این شهر از نظر جغرافیایی، از شرق، به علی آباد کتول،‌ از شمال به آق قلا،‌ از غرب به کردکوی،‌ از شمال غربی،‌به بندر ترکمن و از جنوب به رشته کوه های البرز محدود می‌شه. از نظر آب و هوایی  آب و هوای معتدل دارد، هرچند تابستانهای آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع است و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شورمزار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی رو شامل می‌شه. اکثریت جمعیت شهر گرگان مردم پارسی‌زبان هستن.

 کجا اقامت کنم؟

واسه اقامت تو این شهر زیبا، هتل های زیادی وجود داره، که دستتون رو واسه انتخاب باز می‌زاره، که لوکس ترین و زیباترین هتل های این شهر هتل فول امکانات قصر بوتانیک در کیلومتر 10 جاده گرگان به ساری و هتل آذین در ابتدای جاده ورودی گرگانه، هتل جهانگردی ناهارخوران که تو دل خود جنگل ناهار خورانه، هتل شهاب، تو بلوار ناهارخوران و هتل زیارت،‌ تو روستای زیارت هم از هتل‌های خوب این شهره که هزینه کمتری هم دارن. از هتل های دیگه شهر میشه به چند نمونه اشاره کرد مثل: اقامتگاه بومگردی بوم کلبه ترکمن، هتل ماهان، هتل فرهنگیان، هتل آپارتمان بهشت هیرکان، هتل خیام، هتل جهانگردی، هتل معروف گرگان، هتل آذین، هتل طهماسبی و هتل راه و ماه.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟

در گرگان هم مثل اکثر شهرهای شمالی، سفره ای از رنگ انتظارتون رو می کشه. سفره ای با انواع خورشت ها و خوراک ها، ترشی ها و دسرها تزئین شده. از غذاهای محلی گرگان میشه به خورشت ساک، فسنجان خارش، ماش پتی خارش، قیمه خارش، باقلا پته، كئی ترشک، اسپناق خارش و بانجام خارش اشاره کرد که می تونین چند نوع از این غذاهای محلی رو در بهترین رستوران های گرگان میل کنید. از رستوران های این شهر میشه به رتوران های ذیل اشاره کرد، رستوران باباطاهر،  رستوران اکبر جوجه ، رستوران سید مسعود، کبابسرای باران، ساندویچ ۷۷، برگرتین، رستوران عمارت، فست فود ۴۴۴، پیتزا صوفی، فست فود چیلی، جوجه رئیس، سفره خانه سنتی شانلی، رستوران قصر خورشید، آشپزخانه حسینی و فلافل کاکو.

 نوشیدنی ها

مردم شهرهای شمالی دم نوش های مختلفی دارن، در سفر به این شهر دم نوش های این شهر رو از دست ندید. جدا از نوشیدنی های سنتی، کافه و قهوه از علایق همه مردم شده که میتونید توی کافه ها میل کنید. از کافه های خوب این شهر میشه به این کافه ها اشاره کرد، تا بتونید چند ساعتی رو با دوستانتون گپ بزنید و قهوه و دسر میل کنید. کافه چی، کافه این، کافه گرامافون، کافه حس، کافه رستوران ژوپین، کافه پنزا، کافه میامی، کافه وان، کافه ویولا و کافه هنرمندان.

 چی بخرم؟

مثل هر شهری که سوغاتی و نشانه‌ای داره، در گرگان سوغات خوراکی و صنایع دستی بی نظیری وجود داره،  طوریکه  اکثر کسائی که طعم شیرینی های مخصوص گرگان از نان خرمایی و لوزی تا قطاب و حلوا اماج رو چشیدن از منحصر به فرد بودن این سوغات گفتن. علاوه بر نان خرمایی، حلوا آماج ، نان زنجبیلی که ازمهمترین سوغات شهر گرگان به حساب میان، سرغربیلی ، نان پادرازی، نان شیرمال ، قطاب از سوغات خوراکی دیگه این شهر هستن که همگی طعم فوق العاده ای دارن و می تونین اونا رو از فروشگاه شیرینی سنتی سوغات گرگان تهیه کنین. قالی و قالیچه، پشتی‌های ترکمنی، جاجیم‌های کوهستان‌های گرگان، صنایع دستی روستایی، ماهی و خاویار از سوغات دیگه گرگانه که می تونین اونا رو از بازارها شهر مثل بازار نعلندان که بیشتر از هزار سال عمر داره و بازار امام تهیه کنین.

سلامت و درمان

از بیمارستان های شهر گرگان میشه از این بیمارستان ها نام برد: بیمارستان مسعود، بیمارستان فلسفی و بیمارستان پنجم آذر. از داروخانه های این شهر هم داروخانه های دکتر عطاری و داروخانه دکتر چراغعلی هستن.

 کجاها برم؟

از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر گرگان ، که تو سفرتون باید حتما ازش دیدن کنین، می‌شه به پارک جنگلی ناهارخوران، که شهرت ملی داره و مهم ترین جاذبه گردشگری گرگانه، پارک جنگلی النگدره، که یکی از 7 منطقه گردشگری کشوره، تپه هزار پیچ،‌ که به بام گرگان هم معروفه و چشم انداز بی نظیری داره، روستای زیارت، که یکی از 10 روستای کشوره،‌ که دارای بافت تاریخی با ارزش معرفی شده، خانه باقری، که از بناهای شاخص بافت تاریخی گرگانه،‌ کاخ موزه گرگان،‌ مدرسه عمادیه، سد اسکندری و کاروانسرای قزلق اشاره کرد.