توی خونه هایی که شومینه وجود داره همیشه بهترین مکان برای روزای سرد زمستونی نشستن کنار آتیش و لذت بردن از گرمای اونه. معمولا شومینه های قدیمی رو در کنج خونه و با آجر یا سنگ میساختن و زیبایی اون بستگی به مرغوبیت و قیمت مصالح داشت. اما امروزه شما میتونین شومینه ها رو در هر مکانی که علاقمندین و با متریال های متفاوت طراحی کنید. درسته که شومینه از الزامات هر خونه ای نیست و ممکنه که خیلیا نداشته باشن اما امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه و در آینده بهتون کمک کنه.

طراحی شومینه با فولاد

یکی از محبوبترین مصالح برای طراحی دور شومینه استفاده از فولاده. این فلز در هر سبکی قابل استفاده است و بیشتر حس و حال سبک مدرن و صنعتی رو القا میکنه. به دلیل انعکاس نور در سطح خودش باعث بزرگتر نشان دادن فضا میشه و قابلیت رنگ پذیری گسترده ای داره.

چوب متریالی پرکاربرد و زیبا

یکی از پرکاربردترین متریال ها در دکوراسیون داخلی چوب از جنس ها و رنگ های مختلفه. در طراحی شومینه ها هم میتوان از آن استفاده کرد اما به دلیل احتمال آتش سوزی کمی در انتخاب اون تامل و دقت کنید و اصول ایمنی رو رعایت کنید.

بکارگیری بتن در نمای شومینه

امروزه استفاده از مصالحی از قبیل آجر و بتن به عنوان نمای نهایی کار بسیار رایجه و در منازل مسکونی به کرات دیده میشن. بکارگیری بتن در نمای شومینه باعث گرمتر شدن فضا هم میشه چون حرارت و گرمی آتش رو در خودش ذخیره و حفظ میکنه. بتن ماده ای انعطاف پذیره و رنگ ها و بافت های گسترده ای رو میشه روی اون اجرا کرد.

سنگ، متناسب با هر سبک و سلیقه

استفاده از سنگ سبکی مدرن به فضا میده و بافت و حرارت آتش رو هم به محیطتون اضافه میکنه. بکارگیری سنگ در اطراف شومینه باعث میشه اتاقتون گرمتر بشه و گرما رو مدت طولانی تری حفظ کنه. با استفاده از انواع سنگ ها میتوان سبک ها و مدل های متفاوتی رو اجرا کرد.

ایجاد فضایی سنتی با استفاده از آجر

برای داشتن یه شومینه به سبک سنتی بهترین متریال آجره که در رنگ ها و سایزهای مختلفی وجود داره. الگوی چینش اونها در کنار هم بسیار متنوعه و همزمان حس گرما و بافت رو به محیط میبخشه.

نمای کاشی

کاشی انتخابی عالی برای ایجاد شومینه ای منحصر به فرده. رنگ، اندازه، بافت و شیوه های مختلف و متنوع چیدن اونها در کنار هم باعث میشه تا با هر سلیقه و سبکی همخوانی داشته باشه. استفاده از کاشی به تنهایی در دیواره ی شومینه به مراتب زیباتر و گرانتر از استفاده از دو متریال سنگ مرمر و کاشی در کنار هم است.