با توجه به اینکه دندان‌های شیری کودکان تا سن 9 الی 10 سالگی آنها نقش مهمی در غذا خوردن بچه‌ها دارد، بسیاری از والدین در صورت مشاهده هرگونه خرابی و پوسیدگی این دندان‌ها نگران می‌شوند و برای درمان این مشکل فرزند خود اقدام می‌کنند. از این‌رو  سایت برترین ها در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد ترمیم دندان شیری کودکان در تهران جمع‌آوری کرده‌ایم تا کمی به این والدین نگران کمک کنیم.

دندان شیری چیست و چطور از آن مراقبت کنیم؟

دندان‌های شیری نوعی از دندان‌ها در دوران کودکی هستند که رشد  آنها از زمان نوزادی آغاز می‌شود و تا سنین 9 الی 10 سالگی ادامه پیدا می‌کند. اولین دندان شیرین ممکن است بین 6 ماهگی کودکان تا 1 سالگی آنها رشد کند. البته در برخی از بچه‌ها نیز رشد این دندان‌ها تا 3 الی 4 سالگی ادامه دارد.
در نظر داشته باشید دندان‌های شیری در سنین بین 6 الی 10 سالگی می‌افتند ولی در این فاصله زمانی باید مراقبت‌های لازم را انجام دهید تا فرزند دلبند شما دچار دندان درد نشود. در ضمن اگر دندان‌های شیری به موقع نیفتند، ممکن است در رشد دندان‌های دائمی کودکان نیز اختلال ایجاد شود.

 


بیشتر بخوانید: دندان شیری


شاید با خود فکر کنید، دندان‌های شیری به ترمیم نیازی ندارند زیرا قرار است بیفتند ولی این اشتباه را نکنید زیرا دندان‌های شیری نیز همانند دندان‌های دائمی به ترمیم نیاز دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ترمیم دندان شیری و دائمی کودکان در تهران با ما همراه باشید.

  • چکاپ دوره‌ای دندان‌های کودک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها شیری (هر 3 الی 6 ماه)
  • مراجعه به دندانپزشک از زمان رویش اولین دندان شیری کودکان
  • مسواک زدن مرتب با براش‌های نرم
  • نظارت داشتن بر میزان خمیر دندان مصرفی برای مسواک زدن
  • استفاده از نخ دندان در صورت وجود فاصله بین دندانی
  • فلورایدتراپی دندان کودکان

نحوه ترمیم دندان در کودکان

متاسفانه برخی به دلیل سهل‌انگاری برخی والدین و عدم رعایت‌ بایدها و نبایدها یا مراقبت‌های ذکر شده در بخش قبلی، دندان‌های شیری برخی از کودکان دچار آسیب می‌شود. در صورتی که کودک و والدین او در حفظ سلامت دندان‌های شیری موفق نباشند باید برای ترمیم آنها دست به کار شوند تا از پوسیدگی‌های عمیق‌تری جلوگیری شود.
در این صورت والدین باید برای ترمیم دندان شیری کودکان در تهران یکی از مراکز حاضر در این زمینه را انتخاب کنند و با فرزند خود به آنجا سر بزنند. با مراجعه به مرکز ترمیم دندان شیری کودکان، پزشک متخصص با بررسی وضعیت دهان و دندان‌های کودک تصمیم می‌گیرد به چه روشی دندان‌های آسیب‌دیده را ترمیم کند.


بیشتر بخوانید: دندانپزشکی کودکان


تنها یک پزشک متخصص می‌تواند با معاینه شرایط دهان و دندان کودکان وضعیت سلامت دندان‌های شیری او را به درستی تشخیص دهد و یکی از روش‌های ترمیم این دندان‌ها را با توجه به درصد آسیب‌دیدگی دندان انتخاب کند.

  • عصب‌کشی دندان شیری کودک
  • روکش‌گذاری دندان شیری
  • پر کردن دندان شیری
  • کشیدن دندان شیری کودک

 

 

درمان پوسیدگی دندان جلو کودکان

پوسیدگی دندان جلو کودکان یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است والدین به خاطر این مشکل به مراکز ترمیم مراجعه می‌کنند. در صورتی که مراقبت‌های ضروری برای حفظ سلامت دندان جلو کودکان انجام نشود، بدون‌شک با گذر زمان این دندان‌ها دچار پوسیدگی می‌شوند و باید برای ترمیم آنها دست به کار شد.
پوسیدگی دندان‌های جلو نه تنها باعث درد و ناراحتی زیادی در کودکان می‌شوند، بلکه ظاهر نازیبایی دارند و باعث کاهش اعتماد به نفس فرزند دلبند شما می‌شود.
 از این‌رو توصیه می‌کنیم هر چه سریع‌تر برای ترمیم دندان شیری جلو کودک خود دست به کار شوید و به یکی از مراکز ترمیم دندان شیری و دائمی کودکان در تهران مراجعه کنید.

پیش از این نیز گفتیم برای جلوگیری از هر گونه پوسیدگی دندان در کودکان بهتر است بعد از رشد اولین دندان شیری به پزشک متخصص مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم انجام شود و از پوسیدگی‌های آتی جلوگیری کنند.
پزشک با مشاهده هر گونه سیاهی و خرابی در دندان‌های جلو کودکان برای ترمیم و رفع این پوسیدگی‌ها اقدام می‌کند و با این از دردهای آزاردهنده در آینده جلوگیری می‌شود.


بیشتر بخوانید: بهترین شیوه درمان پوسیدگی دندان کودکان


 

نحوه ترمیم دندان دائمی کودکان

به جز ترمیم دندان شیری کودکان در تهران باید به دنبال مراکزی برای ترمیم دندان دائمی آنها باشید زیرا در برخی موارد هیچ مشکلی در دندان‌های شیری ایجاد نمی‌شود در حالی که دندان‌های دائمی به مراتب خراب و دچار پوسیدگی می‌شوند.
در نظر داشته باشید به هنگام رویش دندان‌های دائمی بهتر است به دندان‌پزشک مراجعه کنید. تعداد دندان‌های دائمی فرزند شما 32 عدد است که 16 عدد آن در فک پایین و 16 عدد دیگر آن در فک بالا رشد می‌کنند.
با شروع رشد این دندان‌های دائمی حتی اگر هیچ مشکلی در دهان و دندان فرزند شما وجود نداشت، باز هم بهتر است به دندان‌پزشک مراجعه کنید و توصیه‌های او را به کار برید.
پوسیدگی دندان دائمی یکی دیگر معضلاتی است که کودکان با آن روبه‌رو هستند، تنها علت پوسیدگی دندان‌های دائمی کودکان مصرف بیش از حد شیرین و شکلات نخواهد بود بلکه مشکلات مربوط به عصب دندان نیز باعث ایجاد پوسیدگی در دندان دائمی کودکان می‌شود.
برای رفع این پوسیدگی‌ها و ترمیم دندان‌های دائمی بهتر است هر چه سریع‌تر به یک متخصص مراجعه کنید. با کمی جستجو می‌توانید بهترین مراکز ترمیم دندان شیری و دائمی کودکان در تهران را بیابید و فرزند خود را به دست افراد متخصص بسپارید.

بهترین مرکز ترمیم دندان شیری کودکان در تهران چه ویژگی‌هایی دارد؟

با توجه به اینکه در حال حاضر مراکز ترمیم دندان شیری کودکان در تهران بسیار زیاد است، به طور حتم به هنگام انتخاب مرکز ترمیم دندان شیری کودکان کمی سردرگم می‌شوید و نمی‌دانید کدام یک از این مراکز بهتر از سایرین است. از این‌رو باید ویژگی‌های این مرکز ترمیم دندان شیری را بررسی کنید و در نهایت تصمیم قاطع خود را بگیرید.
شاید با خود فکر کنید، تمام دندان‌پزشکانی که مدرک معتبر دانشگاهی دارند و به صورت قانونی فعالیت می‌کنند، می‌توانند به ترمیم دندان فرزند شما مشغول شوند و بهترین شکل ممکن کار را پیش می‌برند، در حالی که این طور نیست. تمام مراکز ترمیم دندان شیرین در تهران نمی‌توانند جزء بهترین مراکز باشند.
تنها دندان‌پزشکانی که تجربه و تبحر کافی در این حوزه دارند می‌توانند بهترین مرکز ترمیم دندان شیری کودکان در تهران نامیده شوند. در بخش‌های بعدی به صورت مفصل به هر یک ویژگی‌های کاربردی و مهم دندان‌پزشک متخصص برای ترمیم دندان شیرین کودکان اشاره می‌کنیم.

 

 

تخصص داشتن در آناتومی دهان، فک و دندان کودکان

از آنجایی که نوع آناتومی دهان، دندان و فک کودکان با بزرگسالان فرق دارد، باید برای ترمیم دندان شیری فرزند خود به متخصصی مراجعه کنید که با این آناتومی آشنا باشد و بتواند برنامه درمانی مناسبی برای درمان دندان‌های فرزند شما مشخص کند. سعی کنید از پزشکان متخصص و باسابقه این برنامه را دریافت کنید.

دارای تجربه و مهارت کافی در زمینه ترمیم دندان شیری کودکان

بسیاری از دندان‌پزشکان شاید از نظر تئوری به مدرک خوبی دست یافته باشند و اطلاعات کافی در اختیار آنها باشد ولی مهم فعالیت عملی آنها است. از این‌رو فرزند خود را پیش دندان‌پزشکی ببرید که تجربه کافی در این زمینه داشته و مهارت او برای درمان دندان‌های شیری کودک شما زبانزد خاص و عام باشد.

تبحر داشتن در برقراری ارتباط با کودکان

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم یک مرکز ترمیم دندان شیری کودکان در تهران داشتن مهارت و تخصص در نحوه برقراری ارتباط با کودکان است. در صورتی که فرزند خود را به مرکزی ببرید که رفتار درست و مناسبی با کودک شما نداشته باشد، بدون‌شک فرزند شما تا همیشه تصویر و خاطره بدی از دندان‌پزشکی پیدا می‌کند.
در صورتی که رفتار دندان‌پزشک با کودک مناسب و مهربان باشد، فرزند دلبند شما نیز به او اعتماد پیدا می‌کند و برای روند درمان خود با خیال آسوده حاضر می‌شود. این ویژگی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مرکز ترمیم خوب و کاربردی خواهد بود.

مجهز بودن به محیطی مناسب کودکان

در صورتی که محیط دندان‌پزشکی برای کودکان ترسناک باشد، بدون‌شک او جرات نمی‌کند برای ادامه روند درمان خود مراجعه مرتب داشته باشد. در حالی که اگر مرکز ترمیم دندان کودکان مجهز به محیطی آرام و مناسب باشد کودک شما به عنوان محلی برای سرگرمی و تفریح به این مرکز نگاه می‌کند و همکاری بهتری در روند درمان دارد.

 

 

هزینه ترمیم دندان شیری کودکان در تهران چقدر است؟

توجه داشته باشید انجام امور مربوط به ترمیم دندان شیری کودکان در تهران تعرفه بالایی دارد زیرا کار کردن برای کودکان نه تنها سخت است بلکه وقت زیادی لازم دارد. بدین‌ترتیب پزشک متخصص به دلیل زحمت زیادی که متحمل می‌شود، مبالغ بالایی نیز دریافت می‌کند.
البته شاید با کمی بررسی و تحقیق بتواند مرکزی را پیدا کنید که قیمت مناسبی برای ترمیم دندان کودک شما دریافت کند ولی باید به کیفیت کار این پزشکان  ارزان قیمت توجه داشته باشید. همچنین مواد مصرفی آنها را چک کنید زیرا متاسفانه برخی از پزشکان ارزان قیمت تجربه و تبحر کافی را ندارند و از مواد نامرغوب استفاده می‌کنند.

در صورتی که فرزند خود را پیش دندان‌پزشکی بی‌تجربه ببرید شاید در آن زمان مشکل دندان کودک شما رفع شود ولی به طور حتم در آینده صدمات جبران‌نشدنی به دهان و دندان فرزند شما وارد می‌شود. بهترین روش برای کاهش هزینه‌های ترمیم دندان شیرین کودکان استفاده از تعرفه‌های بیمه است.


بیشتر بخوانید: درمان پوسیدگی دندان و مسئولیت دندانپزشک


 

سخن آخر

در صورتی که دندان شیری فرزند شما نیز دچار پوسیدگی شده، بهتر است قبل از اینکه دردهای آزاردهنده و غیرقابل تحمل او شروع شود به سراغ لیست کاملی از دندان‌پزشکان متخصص اطفال بروید تا برای ترمیم و رفع مشکل دندان شیری فرزند خود اقدامی کرده باشید.
در ضمن برای پیدا کردن یکی از دندان‌پزشک متخصص کودکان کافی است کمی در اینترنت بچرخید و جستجوهای لازم را انجام دهید تا بهترین مرکز ترمیم دندان شیری کودکان در تهران را برای فرزند خود پیدا کنید. در ادامه با تماس گرفتن با یکی از این مراکز دندان‌پزشکی می‌توانید برای درمان مشکل دندان فرزند خود اقدام کنید.