مزیت های تمرینات با وزنه و بدنسازی برای زنان چیست؟
تمرینات فیتنس بانوان دارای مزیت های بسیاری است. تمرینات با وزنه توده عضلانی بدن را حفظ کرده و باعث چربی سوزی می شود. خطر پوکی استخوان را نیز کاهش می دهد. تمرینات با وزنه فقط برای حجم دادن به بدن نبوده و اگر هدف شما لاغر کردن و متناسب کردن است نیز تمرینات کار با وزنه بخش جدایی نا پذیر تمرینات شما است. زنانی که یک ساعت تمرینات با وزنه انجام می دهند در روز بعد نیز ۱۰۰ کالری بیشتر مصرف می کنند. به همین دلیل تمرینات با وزنه باعث افزایش متابولیسم بدن می شود.
چه تفاوتی در تمرین زنان و مردان وجود دارد؟
آیا پروسه تمرینات بدنسازی در مردان با بدنسازی بانوان متفاوت است؟ پاسخ این است که در پروسه تمرینات با وزنه بین مرد و زن تفاوتی وجود ندارد. هر دو باید یک اصول را رعایت کنند.  وزنه زدن، رژیم غذایی مناسب و استراحت کافی. البته تفاوت های هورمونی بین مردان و زنان نیز وجود دارد که این بدان معنی نیست که به تمرین کردن پاسخ متفاوت می دهند. همچنین زنان به اندازه مردان تستوسترون ندارند پس ترسی برای گنده شدن و یا ظاهر مردانه پیدا کردن وجود ندارد.
برای یک اندام خوش فرم چطور؟
اگر شما می خواهید یک اندام زنانه و زیبا داشته باشید و در بدنسازی بانوان موفق باشید، انجام تکرارهای زیاد با وزنه ی سبک تنها جواب نمی دهد. این روش تنها برای بهبود استقامت بدن مناسب است اگر می خواهید که از تمرینات با وزنه نتیجه بگیرید شما باید از وزنه های سنگینتر با تکرارهای کمتر استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید برای اینکه شما بخواهید یک پوند عضله اضافه کنید نیاز دارید که ۱۴ گرم پروتئین بیشتر در طول روز مصرف کنید که حدودا معادل دو تخم مرغ می باشد. اگر نتوانید که این میزان پروتئین را از تغذیه دریافت کنید ممکن است نیاز داشته باشید که مکمل پروتئین دریافت کنید. پروتئین می تواند به صورت یک نوشیدنی مصرف شود و یا آن را از کوکی و شیرینی های پروتئینی دریافت کنید. البته خیلی بهتر است که بتوانید تمام پروتئین مورد نیاز خود را از غذاهای معمولی دریافت کنید اما ممکن است هر روز تهیه غذای غنی از پروتئین سخت باشد.
جمع بندی
در نهایت نتیجه گرفتن از تمرینات با توجه به تیپ بدنی افراد نیز متفاوت است اما به طور کلی در بدنسازی بانوان بعد از چند ماه تمرین افزایش توده عضلانی را بین ۲۰ تا ۴۰ درصد مشاهده می کنند.
اما همواره به خاطر داشته باشید حتی اگر شما نمی خواهید توده ی عضلانی کسب کنید ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی برای سلامت بدن، پیشگیری از بیماری های قلبی، دیابت نوع ۲ وخطر سرطان را کاهش می دهد.