اقدام اول
همانطور که پیش از این نیز گفته شد، اولین و مهم‌ترین اقدام به هنگام توقف ناگهانی و خرابی آسانسور حفظ خونسردی است. برخی از ما ممکن است دچار هراس شویم و برخی نیز از قبل دارای ترس از محیط‌ های بسته می‌باشیم. اما دانستن این امر مهم است که دستپاچه شدن و تسلیم ترس شدن به هیچ وجه به ما کمک نمی‌کند. ترس پدیده‌ای مسری است و در صورتی که در کابین با یک یا چند نفر دیگر گیر افتاده‌اید، وحشت یک نفر می‌تواند به هراسی دسته جمعی تبدیل شود. این هراس می‌تواند موجب حرکت‌های زیاد و شدید توسط افراد حاضر در کابین شود که این تحرکات هیجانی به خودی خود می‌تواند به تکان خوردن بیش از حد کابین و بغرنج‌تر شدن شرایط منتهی شود. پس اولین اقدام پس از توقف و خرابی آسانسور، کشیدن نفسی عمیق و حفظ خونسردی است. شاید دانستن این امر باعث دلگرمی شما شود که آسانسورهای مدرن دارای سامانه‌های ایمنی هستند که احتمال سقوط را تقریباً به صفر می‌رسانند. پس خیالتان نیز راحت باشد چون قرار نیست به همین سادگی دار فانی را وداع گویید. در واقع تعداد سوانح رخ داده در پله‌های برقی چند برابر سوانح رخ داده در آسانسور می‌باشد.
اقدام دوم
شاید کمی مسخره به نظر برسد اما در برخی موارد به اشتباه احساس می‌شود کابین به طور ناگهانی متوقف شده و علت آن باز نشدن درب به طور اتوماتیک است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که در مواقعی که احساس کردید کابین به طور ناگهانی متوقف شده، دکمه‌ی باز شدن درب را امتحان کنید!
اقدام سوم
در صورتی که آسانسور توقف کرد و منبع نور آن نیز خاموش شد، با حفظ خونسردی به فکر منبع نوری ثانویه باشید. برخی از کابین‌ها به ابزار ایمنی از پیش تعیین شده مثل چراغ‌قوه مجهز هستند. در صورت نبود چنین ابزاری نگران نشوید. گوشی تلفن همراه شما می‌تواند بعنوان منبع نور و حتی چراغ قوه عمل کند.
اقدام چهارم
تقریباً در همه‌ی ساختمان‌های بزرگ‌تر کابین‌ها مجهز به تلفن‌هایی هستند که مستقیماً به دفتر تأسیسات ساختمان وصل شده‌اند. در ساختمان‌های کوچکتر نیز که دفتر تأسیسات ندارند، کابین‌ها زنگ‌های هشداری را درون خود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید دیگران را از محبوس شدن خود آگاه سازید. پس خجالت را کنار بگذارید و از تلفن و یا زنگ داخل کابین استفاده نمایید.
اقدام پنجم
صبور باشید؛ مطمئناً تا رسیدن مسئولین تأسیسات و یا نیروی آتش‌نشانی زمانی سپری خواهد شد. پس در طول این مدت جهت حفظ صبوری خود، یا با افراد دیگر داخل آسانسور خوش و بش کنید و یا اگر تنها هستید خوشحال باشید که زمانی را برای خودتان در اختیار دارید تا به تفکر درباره‌ی خود و آینده‌تان بپردازید. حتی می‌تواند برای سرگرمی از گوشی موبایلتان استفاده کنید هرچند در صورتی که برق قطع شده باشد، به باتری آن برای روشنایی کابین نیاز خواهید داشت.
اقدام ششم
اگر کلیدها نیز کار نمی‌کنند فریاد بکشید تا بالاخره کسی متوجه حضور شما در کابین بشود. در این موقع حتی می‌توانید با آتش‌نشانی تماس بگیرید تا شما را نجات دهد.
اقدام هفتم – پس از رهایی
پس از رهایی حتماً مدیریت و یا مسئول تأسیسات را خبر کنید تا دسترسی به آسانسور را محدود سازند. در اسرع وقت به تعمیر آسانسور و تعویض قطعات آسانسور که مشکل داشتند، بپردازید تا فرد دیگری به حادثه‌ای که شما دچار آن شدید، دچار نشود. به یاد داشته باشید قطعات آسانسور حتماً از شرکتی معتبر تهیه شود و استاندارد باشد.
جمع‌بندی:
همیشه به خاطر داشته باشید که کلیدی‌ترین اقدام هنگام توقف ناگهانی کابین و خرابی آسانسور، حفظ خونسردی و آرامش است. ترس و اقدامات ناشی از آن می‌تواند به اتفاقات به مراتب بدتری منتهی شود. آسانسور را همیشه سرویس نمایید و ترجیحاً این کار را به شرکت‌های خبره بسپارید. از خرید قطعات آسانسورارزان قیمت بر حذر باشید و صرفاً به حرف افرادی که به فروش قطعات آسانسور ارزان می‌پردازند اکتفا و اعتماد نکنید. اگر اقدامات فوق را بخواهیم در سه مرحله خلاصه کنیم، اینگونه خواهد بود:
۱) حفظ خونسردی
۲) با خبر ساختن مسئولین، افراد دیگر و یا نهایتاً آتش نشانی
۳) صبر