1- تا چند ساعت بعد از ترمیم دندان با مواد سیاه (آمالگام) از خوردن خوراکی های جویدنی خود داری کنید.در این مدت، ترمیم انجام شده نسبت به فشار بسیار حساس است و امکان شکسته شدن آن تحت فشار وجود دارد. نوشیدن مایعات ایرادی ندارد.همچنین تا یک شبانه روز، برای جویدن غذا ،بیشتر از سمت دیگر دهان که در آن ترمیمی انجام نشده، استفاده کنید.
2- بعد از ترمیم دندان با مواد همرنگ (کامپوزیت) خوردن خوراکی های جویدنی ایرادی ندارد؛ ولی مصرف مواد رنگی مثل چای وقهوه را باید به حداقل ممکن برسانید.درصورت استفاده از موادرنگی، بخصوص در بیست و چهارساعت اول، باید هرچه سریعتر دهان را شست.این ترمیم ها تا مدتی مستعد به جذب مواد رنگی هستند.
3- پرکردن یک دندان نباید مانع انجام بهداشت دهان شود. اگر نخ کشیدن روی دندان ترمیم شده ممکن نیست و یا نخ توسط ترمیم پاره می شود، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.ولی باید توجه داشت که برای زدن مسواک و کشیدن نخ دندان، بخصوص در ترمیم های آمالگام، حداقل چند ساعت از زمان انجام ترمیم گذشته باشد.
4- وجود درد وحساسیت خفیف به آب سرد وگرم بعد از ترمیم دندان، طبیعی است .این درد پس از گذشت چند روز برطرف می شود؛ البته ممکن است گاهی بر حسب شرایط دندان ، بیشتر طول بکشد.با این حال اگر پس از گذشت چند روز، از میزان حساسیت و درد دندان کم نشد و یا درد بصورت شبانه یا نبض دار بروز کرد حتما به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.درصدی از دندان های ترمیم شده را به ناچار باید درمان ریشه)عصب کشی( کرد.
5- احساس بلندی در دندان ترمیم شده می تواند ناشی ازبی حسی ناحیه مورد عمل باشد. متفاوت بودن شکل ترمیم نسبت به حفره پوسیدگی ونیز تازگی آن برای حفره دهان ، باعث توجه بیش از حد به ترمیم و احساس بلندی کاذب می شود .
6- بی حسی ناحیه مورد ترمیم ،برحسب نوع بی حسی ممکن است یکساعت تا چند ساعت طول بکشد. مراقب باشید در این مدت لب و گونه و زبان خود را ناخواسته گاز نگیرید!
7- در صورتی که درمنزل و بعد از برطرف شدن بی حسی، در محل ترمیم احساس بلندی یا تیزی و زبری کردید، پس از گذشت حداقل یک شبانه روز به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا نسبت به برطرف کردن آن اقدام نماید .بخش عمده ای از زبری به دلیل وجود اضافات مختصر مواد ترمیمی است که معمولا طی مدت کوتاهی خودبخود حذف می شوند.
8- ممکن است انواع پرکردگی دندان، بعد از چندماه، دچار تغییر رنگ بشود ویک ظاهر ناخوشایند و ناصاف پیدا بکند.دندانپزشک این تغییر ظاهری را اصلاح خواهد کرد.
9- پس از ترمیم دندان، نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک )چرک خشک کن( نیست.فقط در صورت بروز درد با مشورت دندانپزشک ،می توانید از مسکن استفاده کنید.
10- هر ترمیمی ممکن است بعد از گذشت چند مدت از سرویس دهی دچار اشکالاتی شود،مثلا ممکن است بخشی از ترمیم بشکند یا زبر شود؛ در این موارد لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید تا نسبت به تعمیر ترمیم ویا تعویض آن اقدام کند.
11- وقتی یک دندان ترمیم می شود این به معنای آن نیست که دیگر نیاز به هیچ کاری نیست و این دندان پرونده اش در قبال پوسیدگی بسته شده است.ممکن است دندان در محل انجام ترمیم دچار پوسیدگی ثانویه شود ویا از محلی غیر از محل انجام ترمیم مورد پوسیدگی جدید قرار بگیرد.
12- در واقع ترمیم دندان،نیاز آن را به رعایت بهداشت بیشتر می کند.پس حتی اگر تمام پوسیدگی های دندانیتان را با ترمیم برطرف کرده اید لازم است به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید و هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.