کودک، زیباترین هدیه الهی است که والدین با صبر و آرامش اقدام به بزرگ کردن آن می نمایند، سه مرحله مهم از مراحل رشد کودک ۰ تا ۳۰ ماهگی  طی می شود. 
- بهترین زمان از شیر گرفتن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی
- بهترین زمان از پوشک گرفتن ۲۴ تا ۳۰ ماهگی
- جداسازی محل خواب کودک
- چنانچه دو مرحله قبل به خوبی طی شد مرحله سوم یعنی اتاق خواب کودک جدا می شود.
 نکته: لازم به ذکر است که زمان های اعلام شده قطعی نمی باشد فقط  بهترین زمان است و بعد از این زمان ها هم برای کودک مشکلی به وجود نمیآید بستگی به آمادگی کودک دارد چرا که کودکان با هم دارای تفاوت هایی هستند که والدین باید این تفاوت ها را مد نظر داشته باشند.  سعی کنید دو هفته قبل از اینکه مستقیم وارد پروسه از پوشک گرفتن کودک  شوید مراحل زیر را انجام دهید.
 اطمینان از زمان درست از پوشک گرفتن کودک، با دو علامت متوجه میشویم:
- حجم مثانه کودک 
- خبر دادن کودک بعد از کثیف شدن 
در اینجا به اجمال مراحل از پوشک گرفتن کودک را شرح میدهیم. 
۱- ذهن کودک را با قصه و بازی آماده کنید.
۲- نشان دادن کلیپ های آموزشی در مورد دستشویی رفتن و استفاده از لگن و ...
۳- خرید لگن به سلیقه کودک 
۴- لگن را در دسترس کودک قرار دهید تا کودک به شکل بازی مرتب بر روی آن بنشیند( هنوز آموزش شروع نشده، این کارها مقدمات است)
۵- والدین یا بزرگترهایی که مراقب اصلی کودک هستند موقع دستشویی رفتن اعلام کنند با صدای بلند مثلاً پدر: من دارم میرم  دستشویی باید دستامو بشویم و مادر هم به همین منوال چون خود والدین می دانند که هدفشان از این کار چیست و اینکه کودک بداند هر فردی روزی چند بار باید دستشویی برود و یک امر طبیعی است 
۶ - مادر باید نسبت به از پوشک گرفتن کودک آمادگی کامل را از لحاظ روحی_روانی، جسمی و حتی تمیزی و کثیفی را در خود ایجاد کند.
 ۷ - در این مدت فرش هایتان نیاز به قالیشویی و تمیزی دارد دست نگه دارید تا این دوران کودک به خوبی سپری شود، امکان دارد در این مدت یکی دو بار کودک دچار بی اختیاری شود پس روی تمیزی کثیفی پاکی و نجسی یک مدت کوتاهی نباید زیاد حساسیت به خرج بدهید.
 ۸ - کودک درک آموزشهایی که به وی داده می شود را داشته باشد.
بعد از چند روز که با قصه، کتاب خواندن، روی لگن نشستن و بازی کودک را از لحاظ روحی روانی و ذهنی آماده کردید حالا سعی کنید که کودک را به دستشویی ببرید پوشکش را باز کنید روی لگن بنشیند و بعد از چند دقیقه او را آب بکشید پوشک کرده و شلوار بپوشانید. سعی کنید در هر صورت مورد تشویق قرار دهید.
هر دو ساعت یک بار این کار را انجام دهید تا زمانی که متوجه شوید که کودک طالب این است که پوشک را از خودش  جدا کند شما هم از این امر استقبال کنید.  
چنانچه بیشتر اوقات کودک پوشکش را خشک نگه داشت، شما هم میتوانید در این مرحله کمتر کودک را پوشک نمایید و مرتب هر یک و نیم ساعتی یک بار او را به دستشویی ببرید. ۳ تا ۵ روز زمان نیاز است تا با تعامل مثبت و ارتباط خوب با کودک این کار با موفقیت انجام میشود. در این مدت اطرافیان مثل پدر، خواهر یا برادر بزرگتر، مادربزرگ، خاله و دیگر اطرافیان هوای مادر را داشته باشند. در این مدت سعی کنید مهمانی رفتن را کنار بگذارید امکان دارد کودک و هدف اصلی فراموش شوند، همچنین کودک شلوارش را خیس کند. در این مدت می توانید در یک فضای باز مثل باغ یا ... باشید خیلی بهتر جواب میگیرید. در روز به دلیل مراقبت مادر ممکن است کودک خودش را خیس نکند ولی برای جلوگیری از این عمل در شب بهتر است کودکمان را پوشک کنیم. 
نکته:  لازم به ذکر است برای اینکه این مراحل صحیح انجام شود،  باید رابطه والدین با کودک یک رابطه با تعامل مثبت باشد چرا که اگر این تعامل مثبت صورت نگرفته باشد امکان دارد کودک از این موضوع برای لجبازی و حرص دادن والدین استفاده کند. پس قبل از اینکه شروع به از پوشک گرفتن کودک نمایید رابطه و تعامل مثبت را ایجاد کنید، مراحل پیش از پوشک گرفتن را رعایت نماید.