سندرم تخمدان پلی کیستیک وضعیتی است که در آن بدلیل تغییرات وضعیت هورمونی بدن خانمها تخمک گذاری اتفاق نمی افتد و پریودها با فاصله طولانی رخ می دهند یا گاهی به کلی و برای مدت طولانی قطع میشوند.
موهای زاید در صورت و بدن خانم رشد میکند و فرد مبتلا دچار چاقی بخصوص چاقی شکمی میشود.
نام تخمدان پلی کیستیک از تصویر این تخمدان در سونوگرافی گرفته شده است که بصورت کیستهای ریز کوچک دیده میشودکه البته اندازه این کیست های کوچک کمتر از یک سانت است ولی تعداد آنها بیش از حد طبیعی است.
این کیست های ریز در واقع کیست های واقعی نیستند بلکه بقایای فولیکول های ریزی هستند که باید رشد کرده و درون آنها تخمک ایجاد میشد اما بدلیل تغییراتی که در فرد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک ایجاد میشود از حد معینی بیشتر رشد نمی کنند و این تصویر در سونوگرافی ایجاد میشود.
تخمدان های پلی کیستیک
علایم بالینی:
ناباروری
قاعدگی های نامرتب اغلب بصورت تاخیر و حتی قطع قاعدگی
رشد موهای زاید یا هیرسوتیسم
آکنه پوست چرب
ریزش مو
افسردگی
اختلالات تنفسی مثل قطع تنفس در خواب
روش های تشخیص:
تست تشخیصی واحد وجود ندارد و با کنار هم قرار دادن علایم بیمار..تستهای آزمایشگاهی و سونوگرافی به تشخیص می رسیم.
1. سونوگرافی از رحم و تخمدان ها و نماس سونوگرافیک مخصوص تخمدان های پلی کیستیک
2. اختلال در آزمایشات هورمونی مربوطه بخصوص افزایش فعالیت هورمونهای مردانه 
3. تست تحمل گلوکز مختل
4. بالا بودن کلسترول و تری گلیسرید
5. در خانمهای متاهل با تاخیر قاعدگی ابتدا با انجام تست بارداری از وجود یا عدم حاملگی مطمین باشند.
علت تنبلی تخمدان (PCO)چیست؟
زمینه خانوادگی و نحوه زندگی افراد در ابتلا دخالت دارد. تا کنون ژن مشخصی شناخنه نشده ولی این اختلال که همراه با چاقی و استعداد ابتلا به دیابت است میتواند از پدر یا مادر به ارث برسد.
نحوه زندگی کم فعالیت و مصرف مواد غذایی چرب و پرکالری نیز در ابتلا به این مشکل موثر است.
این عارضه تا سنین یایسگی با فرد هست و علایم آن یعنی اختلالات پریود/موهای زاید/آکنه/ریزش موی سر و چاقی ربطی به وضعیت ازدواج خانمها ندارد. ناباروری مشکل و علامتی است که در زمان تصمیم به بارداری خود را نشان میدهد.
از آنجایی که تنبلی تخمدان با چاقی و افزایش قند خون و چربی های خون میتواند همراه باشد کاهش وزن و فعالیت ورزشی و رعایت رژیم غذایی کم چرب به بهبود علایم کمک میکند. در بعضی خانمها وقتی حدود 10 کیلو وزن کم میشود 30 تا 40 درصد علایم کمتر میشود.ممکن است پزشکان قرص متفورمین را که افراد دیابتی مصرف میکنند برای کنترل علایم بیمار تجویز کنند.
تخمدان پلی کیستیک همانطور که گفته شد هم پایه و اساس ارثی دارد و هم مسایل محیطی در آن نقش دارند.
این حالت در واقع یک طیف وسیع از مقاومت به انسولین تا دیابت را شامل میشود. منظوز از مقاومت به انسولین وضعیتی است که در آن سلول های بدن شخص نسبت به هورمون انسولین مقاوم هستند و پاسخ درست نشان نمی دهند. معمولا این بخش پایه و اساس زنتیکی دارد. (انسولین هورمونی است که از لوزالمعده ترشح میشود و وظیفه آن تنظیم قند خون بدن است)
مهمترین توصیه به افرادی که  سندرم تخمدان پلی کیستیک دارند اصلاح سبک زندگی و تلاش برای کاهش وزن و افزایش فعالیت های هوازی میباشد چرا که خود افزایش وزن سبب افزایش مقاومت به انسولین شده و وضعیت را پیچیده تر میکند.
چه درمانی در افراد مبتلا انجام میشود؟
این افراد طیفی از علایم دارند و بسته به نوع مشکل درمان میشوند. در همه مبتلایان تحرک بدنی و رژیم غذایی مناسب تاکید میشود.
اگر در فردی موهای زاید آزار دهنده است از بین بردن آنها با لیزر یا الکترولیز و مصرف قرص های ضد بارداری مناسب پیشنهاد میشود. اگر هدف از درمان مرتب کردن خونریزی های ماهیانه است مصرف قرص های ضدبارداری مناسب با وزن و شرایط بیمار تجویز میشود. 
در مواردی که مشکل فرد باردار شدن است داروهای تحریک تخمک گذاری زیر نظر پزشک توصیه به مصرف میشود.
درافراد مبتلا بدلیل مقاومت به انسولین ممکن است قندخون بالا رود.انجام آزمایشات منظم و درمان دیابت یا چربی خون بالا از نکاتی است که افراد باید بخاطر بسپارند.
در  pco تخمدان ها حاوی فولیکولهای متعددی که داخل آنها مایع و تخمک گیر افتاده هست میباشند و این نباید با کیست تخمدان اشتباه شود. تخمدان های پلی کیستیک به معنای کیست قابل جراحی تخمدان نیست و معمولا با کاهش وزن و مصرف داروی مناسب این عارضه تا حدودی اصلاح می شود.
پرسش های شایع در تخمدان های پلی کیستیک
آیا سن یایسگی در خانمهای دارای تخمدان های پلی کیستیک متفاوت است؟
مطالعات نشان داده که بطور متوسط افراد مبتلا 2 سال دیرتر به یایسگی میرسند. توجه داشته باشید که پلی کیستیک با یایسگی برطرف نمیشود و خانمها ممکن است همچنان بعضی علایم را نشان دهند.
آیا تخمدان های پلی کیستیک با سرطان های زنان در ارتباطند؟
بدلیل وضعیت هورمونی خاص در این خانمها و وجود استروژن بدون هورمون پروژسترون کافی این خانمها در خطر سرطان رحم یا آندومتر قرار دارند.
بدلیل عدم تخمک گذاری مرتب و همچنین تحریک هورمونی تخمدانها به مدت طولانی که در موارد ناباروری استفاده میشود در خطر بیشتر برای سرطان تخمدان هستند.
چاقی / ناباروری و افزایش فشار خون از عوامل خطر برای سرطان پستان است و به همین دلایل ممکن است در خانمهای مبتلا به تخمدان پلی کیستیک این نوع سرطان بیشتر دیده شود.
در نظر داشته باشید که علایم تخمدان پلی کیستیک نیاز به بررسی و درمان دارند. در صورت وجود عادت ماهیانه نامرتب پرمویی/ چاقی/ ریزش مو و یا جوش های صورت حتما با متخصص زنان مشورت کنید.
آیا همه میتلایان به تخمدان پلی کیستیک چاق هستند؟
این افراد اغلب اضافه وزن دارند ولی گروهی از این افراد لاغر هستند. در واقع نیمی از مبتلایان اضافه وزن ندارند و گروهی از آنها بسیار لاغر هستند. اختلال در متابولیسم انسولین میتواند در افراد لاغر هم وجود داشته باشد بنابراین همانند خانمهای چاق میتوانند در خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی فشار خون بالا و دیابت باشند