ارتودنسی شیوه‌ای از درمان است که توسط فرد متخصص برای افرادی که دندان‌های به هم خورده دارند یا دچار ناهنجاری‌های فک و دهان یا دندان هستند تجویز می‌شود. نوعی ارتودنسی هم وجود دارد که به آن ارتودنسی پیشگیری می‌گویند که در واقع برای جلوگیری از نامرتب شدن و کجی دندان‌ها یا در هم ریختن آنها در دوران کودکی انجام می‌شود. با ارتودنسی پیشگیری فضای کافی برای رشد دندان‌ها در دهان کودکان ایجاد خواهد شد. البته باید خاطر نشان کرد که مراقبت‌های پس از ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.
نخستین مرحله درمان از 8 یا 9 سالگی آغاز می‌شود و مرحله دوم نیز بعد از 11 سالگی است. وقتی درمان زودهنگام برای کودک انجام شود، فضای کافی برای رشد دندان‌های دائمی ایجاد خواهد شد تضمینی وجود ندارد که با انجام ارتودنسی پیشگیری در بزرگسالی دندان‌ها مرتب بمانند و به درمان‌های بعدی نیازی نباشد. 
ممکن است در دوران نوجوانی که دندان‌های دائمی کامل می‌شوند، فرد به یک مرحله درمان کوتاه مدت نیز نیاز پیدا کند که این درمان ساده‌تر و کم‌هزینه ‌تر است. در کل، با ارتودنسی پیشگیری مشکلات فک اصلاح و بر طرف خواهند شد.
ارتودنسی پیشگیری برای چه کسانی بهترین گزینه است؟
- کودکانی که دندان های شیری آنها زودتر یا دیرتر از زمان طبیعی می افتد 
- آنهایی که در جویدن مشکل دارند
- کودکانی که عادت مکیدن انگشت شست یا عادت مخرب دیگر دهانی دارند
- کودکانی که در گفتار شان اختلال وجود دارد
- کودکانی که دندان هایشان از فک بیرون زده است
- اگر دندان ها به شکل معمول و طبیعی روی هم قرار نمی گیرند
- کودکان8-7 ساله که دندان های جلویی آنها در هم فشرده است
- کودکانی که در صورتشان تعادل و تقارن وجود ندارد
- کودکانی که عاداتی مثل دندان قروچه یا فشردن دندان ها روی هم دارند
- کودکانی که در کام و لب شکاف دارند. 
زمان اولین مراجعه جهت معاینه ارتودنسی ؟
با رویش اولین دندان دائمی یعنی دندان آسیای اول یا دندان6، باید مراقبت بیشتری از دندان ها صورت گیرد، این دندان ها بلافاصله بعد از آخرین دندان شیری و حدود 6 سالگی رویش پیدا می کند و بیشترین احتمال ابتلا به پوسیدگی را دارد.
 آنچه بسیار اهمیت دارد این است، حتی کودکی که از نظر کلی هیچ دندان خرابی ندارد و بهداشت بسیار خوبی هم دارد بهتر است در سن6-5 سالگی حتما یک چکاپ ارتودنسی انجام دهد، که در آن زمان اگر مشکلی وجود دارد تشخیص داده شود.
مزایای ارتودنسی پیشگیری چیست؟
-کاهش احتمال پوسیدگی دندان ها
- ضرورت جراحی فک در آینده به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند
- کاهش احتمال کشیدن دندان ها
- رفع اختلال در گفتار
- افزایش اعتماد به نفس کودک با بهبود ظاهر دندان ها
- کاهش احتمال لب پر شدن دندان ها در اثر ضربات احتمالی 
- بهبود بهداشت دهان و دندان 
- رفع ساییدگی غیریکنواخت دندان ها
- کم شدن احتمالی ناراحتی های لثه در بزرگسالی
- کوتاه شدن زمان استفاده از براکت
ارتودنسی پیشگیری باید در زمان مناسب خود انجام شود که بهترین تأثیر را داشته باشد. اگر ارتودنسی در کودکی انجام شود، احتمال درمان‌ های مکمل مثل جراحی کم می‌شود، اما اگر درمان لازم در کودکی انجام نشود در بزرگسالی احتمال زیاد نیاز به جراحی وجود دارد. ضمن اینکه طول مدت درمان نیز طولانی‌تر خواهد بود.